۰۹:۳۴ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - 04 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۵۹
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در حال مذاکره با صنایع هواپیما سازی روسیه برای خرید هواپیمای مسافربری سوخو ۱۰۰ است.
اعلام تمایل ایران برای خرید هواپیمای مسافربری روسی

این مطلب را فرزانه شرفبافی مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و افزود: با هر تامین‌کننده‌ مالی که بتواند بدون نیاز به مجوز اوفک به هما هواپیما بفروشد، مذاکره می‌کنیم.

وی با اشاره به برنامه هما برای نوسازی ناوگان خود گفت: از هر کسی که بتواند هواپیمای مورد نیاز هما را تامین کند، استقبال می‌کنیم. حتی سراغ هواپیماهایی مانند سوخو ۱۰۰ یا هواپیماهایی که تولید کشورهای غیراروپایی هستند هم رفته‌ایم.مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اگر این شرکت‌ها بتوانند بدون مجوز اوفک به ایران هواپیما بفروشند و قابلیت مذاکره داشته باشند، خرید این هواپیماها را بررسی می‌کنیم، ادامه داد: در مذاکرات اخیر با مدیرعامل هواپیمایی "آزال” جمهوری آذربایجان بحث هندلینگ و امکان پروازهای با واسطه از طریق باکو به اروپا بررسی شد.

وی با یادآوری این‌که حتی امکان اتحاد (Alliance) هم مورد بررسی قرار گرفت، افزود: قرار است در دور مذاکرات بعدی نمایندگان "آزال” در ایران و ایران‌ایر میهمان باشند و سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها هم در این جلسات همراهی خواهند کرد.

به گزارش تسنیم، مقصود اسدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم با تایید مذاکرات صورت گرفته بین ایران و روسیه گفت: شرکت سوخو از ایران درخواست کرد با توجه به اینکه در نمایشگاه هوایی سنگاپور حضور دارد،در زمان برگشت و در مسیرش توقفی در تهران داشته باشد.

وی تصریح کرد: این شرکت در هواپیمای سوخو ۱۰۰ آخرین تغییرات را اعمال کرده و برخی محدودیت‌ها مربوط به قطعات آمریکایی که وجود داشت را برطرف کرده است.

اسدی سامانی با اعلام اینکه میزان قطعات آمریکایی این هواپیما به کمتر از ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: سوخو علاقه‌مند بود تا این هواپیما را با تغییرات اعمال شده برای ایرلاین‌های ایرانی به نمایش بگذارد تا در صورت تمایل شرکت‌های هواپیمایی داخلی با آنها وارد مذاکره شده تا در قالب اجاره یا خرید این نوع هواپیما وارد ناوگان کشور شود.وی با تاکید بر اینکه هر هواپیمایی که برای ناوگان هوایی تهیه می‌شود باید مورد تایید سازمان هواپیمایی قرار گیرد، اظهار داشت: اگر سازمان این هواپیما را تایید کند می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های تامین ناوگان مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با یادآوری اینکه بسیاری از فرودگاه‌های کشور به دلیل نبود هواپیماهای زیر ۱۰۰ صندلی بلا استفاده باقی مانده‌اند، افزود: هواپیمای سوخو ۱۰۰ با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌ها و همچنین زیر ۱۰۰ نفره بودن می‌تواند فرودگاه های کوچک کشور را به یکدیگر وصل کند.

وی با بیان اینکه میانگین قیمت این هواپیما بسته به آپشن‌های آن ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلار است، گفت: اگر این هواپیما قابلیت لازم را داشته باشد و همچنین متناسب با شرایط آب و هوایی ایران باشد پس از تایید سازمان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اسدی سامانی همچنین با یادآوری اینکه شرکت سوخو در مذاکرات قبلی، فروش و اجاره هواپیما را منوط به صدور مجوز اوفک کرده بود، افزود: با توجه به تغییرات این هواپیما و اینکه میزان قطعات آمریکایی آن به زیر

۱۰ درصد کاهش یافته دیگر نیازی به مجوز اوفک و هماهنگی با وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش به ایران نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar