۱۳:۳۸ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - 04 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۶۸
«صما» گزارش می‌دهد:
علیرغم تاکیدات فراوانی که کارشناسان بر ضرورت کاهش مصرف انرژی و به طور خاص برق در کشور دارند، اما کماکان ایران یکی از کشورهای پرمصرف در حوزه برق است.
غفلت از برچسب انرژی و تناسب اقلیمی در خرید لوازم برقی/ تبعات به‏کارگیری تجهیزات برقی غیراستاندارد

با توسعه جوامع و افزایش روزافزون گرایش به استفاده از لوازم برقی در بین خانواده ها، میزان مصرف برق خانگی نیز افزایش یافته است و طبق آمارها مصرف برق خانگی در ایران ۵/۲ برابر استاندارد جهانی است. یعنی ۳۷ درصد از انرژی در بخش خانگی و تجاری کشور مصرف می شود.

به باور صاحب نظران، این معضل ناشی از عوامل متعددی است که از مهمترین آنها می توان به واقعی نبودن قیمت برق در کشور، ناآگاهی مردم از ضرورت کاهش مصرف برق و استفاده از لوازم و تجهیزات برقی پرمصرف در ساعات غیرپیک، به کارگیری لوازم برقی غیراستاندارد و غفلت از تطابق این تجهیزات و وسایل با شرایط اقلیمی و آب و هوایی مناطق مختلف کشور اشاره کرد.

مصرف برق در کشور دو برابر استانداردهای جهانی است

در همین راستا رییس گروه تخصصی برق سازمان نظام مهندسی ساختمان با انتقاد از اینکه مصرف برق در کشور ما دو برابر استانداردهای جهانی است، گفت: در کشورهای اروپایی و حتی برخی کشورهای آسیایی، ارزش بسیار زیادی برای انرژی قائل هستند و در مصرف بهینه آن بسیار دقت و اصول لازم را رعایت می‌کنند.

سیدمحمد هاشمی، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تصریح کرد: به طور مثال در این کشورها مردم در ساعات شبانه، تنها به روشن کردن یک لامپ در کل ساختمان خود اکتفا می‎کنند، این در حالی است که در کشور ما برخی افراد حتی در روز روشن تمامی لامپ‌های خانه را روشن می‌کنند. در عین حال لوازم برقی پرمصرف را در ساعات پیک استفاده می‌کنند، در حالی که می‌توانند در ساعات غیرپیک از این لوازم پرمصرف استفاده کنند.

تبعات به‏کارگیری لوازم و تجهیزات برقی غیراستاندارد

مدیرعامل سابق شرکت توزیع نیروی برق تهران همچنین در پاسخ به اینکه در این بین به‏کارگیری لوازم و تجهیزات برقی غیراستاندارد چه تاثیراتی در افزایش مصرف برق در ساختمان ها دارد، گفت: نمی توان از تاثیرات منفی لوازم برقی غیراستاندارد در این زمینه غافل شد. به طور نمونه کولرهای گازی که با قیمت ارزانتر از کشورهای اطراف وارد می شود، در این بخش دارای مشکل هستند. همچنین لوازم برقی مورد استفاده در بسیاری از هتل‎ها و مهمان‎پذیرها در مناطق و شهرهای توریستی کشور، مربوط به ده‎ها سال قبل است که همه این لوازم پرمصرف باید تعویض و با وسایل برقی استاندارد و به روز جایگزین شوند.

وی با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی و آگاه سازی مردم در این بخش بیان کرد: فرهنگ‌سازی در این حوزه لازم است و مردم اگر پی ببرند که با خرید لوازم و تجهیزات نو، میزان مصرف انرژی آنها به شدت کاهش می یابد و هزینه صرف شده برای خرید این لوازم، در مدت کمتری جبران می‌شود، حتما اقدام به این کار می‏کنند.

هاشمی خاطرنشان کرد: همانطور که طی شش سال قبل، میزان تلفات ما در صنعت برق به طور متوسط 15 درصد بود و هم اکنون با مطالعات و اقدامات انجام شده در این بخش، خوشبختانه این آمار به کمتر از 10 درصد رسیده است.

دولت، برق را به یک سوم قیمت تولیدی می فروشد

در همین حال رئیس کمیسون انرژی، استاندارد مصالح‌ و محیطزیست سازمان نظام مهندسی نیز با انتقاد از مصرف بالای انرژی در کشور گفت: میانگین مصرف برق در کشور حدود 2هزار و 900 تا 3 هزار کیلووات ساعت است؛ درصورتی که متوسط مصرف جهانی زیر هزار کیلووات ساعت است و ما دو تا سه برابر متوسط جهانی در کشور مصرف برق داریم و باید با این معضل بزرگ به طور جدی مقابله کنیم.

احمدرضا طاهری اصل در گفت وگو با «صما» راهکار رفع این معضل را اهتمام برای کاهش مصرف انرژی دانست و اظهار داشت: چند راهکار برای مقابله با این معضلات وجود دارد. راهکار اول این است که قیمت برق را واقعی‌ کنیم. در حال حاضر برق در ایران به‏ازای هر کیلووات ساعت، 50 تا 60 تومان به مشترکان فروخته می‌شود، این در حالی است که هزینه تولید آن بین 150 تا 200 تومان به ازای هر کیلووات ساعت است.

نبود تعمیرات در تاسیسات و موتورخانه ساختمان‌ها

این کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه باید کنترل بهتری روی مصرف انرژی در کشور انجام شود، گفت: پیگیری جدی بحث عایق‌ کاری و اجرای سیستم ‌های تعمیر و نگهداری مناسب در بخش تاسیسات ساختمان‌ها به عنوان عمده‌ترین مصرف‌کنندگان برق، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی با ابراز تاسف از نبود سیستم‌های تعمیرات پیشگیرانه در تاسیسات و موتورخانه ساختمان ‌ها اظهار داشت: مسئله بدتر این است که انتخاب و نصب تجهیزات برقی، متناسب با اقلیم و شرایط آب ‌و هوایی و جغرافیایی مناطق کشور نیست و ما کماکان با این مشکل مواجه هستیم که در خرید و فروش تجهیزات انرژی و به خصوص برقی، به تطابق آنها با شبکه اقلیمی توجهی نمی‌شود.

ضرورت آموزش در نحوه بهره ‌برداری از تجهیزات برقی

طاهری اصل توضیح داد: به طور نمونه در زمینه خرید بسیاری از وسایل برقی، مصرف کنندگان فقط داشتن علامت استاندارد را لحاظ می‌کنند و الزاماتی مثل برچسب انرژی و تناسب اقلیمی سیستم‌ها یعنی T1 ، T2 و T3 را فراموش کرده‌ایم.

رئیس کمیسون انرژی، استاندارد مصالح‌ و محیطزیست سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه فرهنگ‌ سازی و آگاه‌ سازی مناسبی نسبت به بهره ‌برداری از تجهیزات و لوازم برقی اعمال نمی‌شود، گفت: تجهیزات برقی را به ما تحویل می‌دهند، ولی نحوه بهره‌برداری از آنها به مصرف کنندگان آموزش داده نمی‌شود و این معضل بزرگ دیگری است که در بخش استفاده از لوازم برقی داریم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar