۱۴:۰۹ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - 04 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۶۹
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی بابیان اینکه فصل جدیدی از فعالیت بازآفرینی با نگاه نو اتفاق افتاده است گفت: با ایجاد تفاهم بین شرکت عمران و بهسازی و گروه سرمایه‌گذاری مسکن و شهرداری به دنبال ساخت‌وساز ارزان، باکیفیت و مصرفی برای اقشار متوسط جامعه هستیم.
آغاز فصل جدیدی از طرح بازآفرینی شهری/ دولت به‌دنبال کمترین دخالت در بافت‌های فرسوده است

مراسم معرفی مسابقه بازآفرینی محور شهری طراحی فضای فوقانی تونل را ه آهن تهران -تبریز و مبادله تفاهم‌نامه مشترک بین شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، سازمان نوسازی شهر تهران و شرکت بازآفرینی شهری و همچنین اعطای گواهی صلاحیت موضوع ماده 4 قانون حمایت از احیای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری با حضور هوشنگ عشایری مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی، ظهیری مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن و علی‌اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران امروز 13 آبان برگزار شد.

تمدید زمان مسابقه طراحی فضای فوقانی تونل تهران -تبریز

به گزارش «صما» در ابتدای این مراسم مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص بازآفرینی محور شهری طراحی فضای فوقانی تونل را ه آهن تهران –تبریز گفت: این خط به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسیرهای ارتباط‌دهنده پایتخت ایران به سایر نقاط به شمار می‌آمد. رفته‌رفته محله‌های شهری در پیرامون این خط شروع به شکل‌گیری کردند که در فاصله سه دهه بعد، این مسیر در میانه محله‌های مسکونی منطقه 17 شهر تهران قرار گرفت و با گسترش شهر تهران از حوزه جنوب غربی – به‌ویژه در منطقه 18 این خط را به‌عنوان لبه‌ای جداکننده مطرح کرد.

کاوه علی‌اکبری در ادامه گفت: با زیرزمینی شدن خط آهن در مناطق 17 و 18، به طول 9 کیلومتر، باوجود بروز برخی آسیب‌ها، فضای شهری گسترده و بی‌نظیری با مساحت حدود 50 هکتار برای بازآفرینی شهری محور یادشده و حوزه نفوذ آن فراهم آمد که در مقیاس شهری می‌تواند تصویر ذهنی شهروندان از پهنه جنوبی شهر را بهبود و با پوشش نیازمندی‌های محلات دارای بافت فرسوده هم‌جوار، نقش عمده‌ای در توسعه آن‌ها ایفا کند.

وی گفت: اهمیت این موضوع سبب شده است برای نیل به ایده‌های برگزیده، طراحی فضای فوقانی تونل خط آهن تهران-تبریز در قالب برگزاری مسابقه و با فراخوان عمومی بین‌المللی دنبال شود؛ و تاکنون حدود 30 مجموعه وارد این مسابقه شده که دو مجموعه آن مربوط به دو طرح خارجی است.

علی‌اکبری گفت: به علت استقبال قابل‌توجه زمان این مسابقه تا 19 آبان ماه سال جاری تمدیدشده است.

چالش‌های بازآفرینی در کشور

در ادامه مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به اینکه بحث بازآفرینی شهری و نوسازی یک الزام است گفت: در راستای اجرای طرح مسکن امید و به‌منظور توسعه همکاری در راستای تحقق اهداف طرح ملی بازآفرینی شهری، گروه سرمایه‌گذاری مسکن و سازمان نوسازی شهر تهران تفاهم‌نامه همکاری امضای کرده‌اند.

روزبه ظهیری گفت: بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه، مقررشده است گروه سرمایه‌گذاری مسکن، مطالعات اولیه، تدقیق برنامه‌های فیزیکی پروژه‌ها و ارزیابی اقتصادی زمین‌ها را انجام داده و پس از توافق طرفین، اقدام به انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت روی زمین‌های منتخب نمایند. مجموع متراژ این قطعه زمین‌ها بیش از 105 هزار مترمربع است و پتانسیل احداث بیش از 1500 واحد مسکونی در آن‌ها وجود دارد که این تعداد پس از تدقیق طرح‌ها، نهایی خواهد شد.

وی گفت: تاکنون گروه سرمایه‌گذاری مسکن حدود هزار و 400 واحد در بافت‌های فرسوده ساخته و دو هزار واحد در دست طراحی و هزار واحد در دست بررسی دارد.

ظهیری بابیان اینکه باید ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده توجیه اقتصادی داشته باشد. گفت: تأمین مالی برای سرمایه‌گذاری بافت‌های فرسوده با نرخ ارزان‌قیمت یکی از دغدغه‌های توسعه گران است و باید این مورد حل‌وفصل شود.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن همچنین گفت: مبحث بعدی مربوط به بافت‌های فرسوده پرسه طولانی اخذ پروانه‌های ساختمانی است؛ و باید این مورد در بافت‌های ناکارآمد سریع‌تر انجام شود.

وی درنهایت گفت: موارد دیگر هزینه‌های مرتبط با تأمین اجتماعی و اعطای تسهیلات مالیات برای توسعه گران و حل مشکلات انشعابات زیر بنایی و روبنایی است؛ که باید برای توسعه گران حل‌وفصل شود.

باید ببینم بازآفرینی، چه عایدی بر کشور دارد

در ادامه مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی بابیان اینکه فصل جدیدی از فعالیت بازآفرینی با نگاه نو اتفاق افتاده است گفت: با ایجاد تفاهم بین شرکت عمران و بهسازی و گروه سرمایه‌گذاری مسکن و شهرداری به دنبال ساخت‌وساز ارزان، باکیفیت و مصرفی برای اقشار متوسط جامعه هستیم.

هوشنگ عشایری گفت: برای شروع بازآفرینی باید ببینم این موضوع چه عایدی بر کشور خواهد داشت. در حال حاضر بازآفرینی شهری دو هدف ازجمله ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و افزایش زیست پذیری را دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه زیست پذیری بازآفرینی مناطق 17 و 18 به‌واسطه طراحی فضای فوقانی تونل را ه آهن تهران –تبریز ارتقا می‌یابد. گفت: ساکنان به‌عنوان اثرگذارترین و اثر پذیرترین اقشار درکنش بازآفرینی شهری هستند.

دولت به دنبال کمترین دخالت در بافت‌های فرسوده است

عشایری گفت: دولت همواره به دنبال کمترین دخالت در بافت‌های فرسوده است و مسیر را برای حضور توسعه گران و دولت محلی بازکرده است. اگرچه در طی سال‌های اخیر اختلاف‌نظرهای شهرداری و مجموعه دولت وجود داشت و آسیب‌هایی از این مورد بر اجرای پروژه‌های بافت فرسوده ایجاد شد اما دولت به دنبال تسهیلات مسیر حضور دولت‌های محلی در موضوع بازآفرینی شهری است.

وی بابیان اینکه: آیین‌نامه اجرایی طرح بازآفرینی شهری از ۱۰ خرداد امسال ابلاغ شد اما از همان زمان نیز پیش‌بینی می‌شد از ۸ هزار میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی‌شده چهار هزار میلیارد تومان کمبود وجود داشته باشد. گفت: طرح بازآفرینی شهری طرح عمرانی نیست بلکه طرح اجتماعی محور است.

وی افزود: طرح بازآفرینی شهری برای ۴۸۶ محله آماده شد و با اختصاص بودجه از آبان اجرای آن آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: طرح چگونگی بازسازی مناطق فرسوده را باید مردم همان منطقه تهیه کنند و دولت در این زمینه دخالتی ندارد. چراکه ما معتقد هستیم بازآفرینی شهر برنامه اجتماعی، اقتصادی و نهادی است و پیوست کالبدی دارد.

عشایری افزود: وظیفه تمامی دستگاه دولتی، شهرداری‌ها و بخش خصوصی برای اجرای طرح بازآفرینی شهری مشخص‌شده است و برنامه اقدام مشترک محله از طریق ستاد بازسازی شهرستان‌ها تصویب و به بالادست ارسال می‌شود.

عشایری افزود: گروه تسهیل گر برنامه بازسازی محله را بر اساس ساخت ساکنان آن تهیه می‌کند و شهرداری‌ها برای ساخت و مجوزها و دستگاه‌های دولتی برای انشعابات تخفیف می‌دهند.

عشایری همچنین گفت: به‌موجب ماده 4 قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مصوب 1389 مجریان طرح‌های احیاء، بهسازی و نوسازی (وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها) می‌توانند قسمتی از اختیارات خود را به شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته خود و یا اشخاص حقیقی یا حقوقی غیردولتی صاحب صلاحیت فنی-مالی و اجرایی واگذار کنند؛ که این مورد انجام‌شده است.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar