۱۱:۰۰ - ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - 05 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۷۶
نشست تخصصی - مشورتی در زمینه همکاری های منطقه ای برای ایجاد تاب آوری در برابر حوادث تدریجی شامل طوفان، گرد و غبار و مدیریت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه برگزار شد.

به گزارش «صما»، بنا بر گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، این نشست با حضور متخصصین و مسؤولین ذیربط از کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه در هتل اسپیناس امروز14 آبان ماه برگزار شد و تا فردا ادامه خواهد داشت.

منطقۀ آسیا و اقیانوسیه، حادثه‌خیزترین منطقۀ جهان است. وقوع سیل‌ها، گردبادها، زمین‌لرزه‌ها و طوفان‌های شن، گرد و غبار منجر به نابودی غم‌انگیز حیات انسان ها می‌گردد، نسل‌های مختلف را در فقر گرفتار می‌کند و هزینه‌های اقتصادی را افزایش می‌دهد. علاوه‌ بر این، آثار تغییرات آب و هوایی، این فجایع فزاینده را تشدید می‌کند و مرز نمی‌شناسد.

در این نشست، متخصصین و مسؤولین ذیربط از کشورهای منطقه آسیا و اقانوسیه و نیز از داخل کشور، مدل های تهیه شده توسط "مرکز آسیا و اقیانوسیۀ برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا" (اپدیم) برای ایجاد پایگاه منطقه ای داده های حوادث و بلایا، سیستم هشدار برای حوادث تدریجی از جمله گردوغبار و نیز ایجاد شبکه همکاری های منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. نتایج و خروجی های این نشست برای تصویت نهایی و اجرایی شدن به اجلاس شورای حکام اپدیم در آذرماه سال جاری تقدیم خواهد شد

در ماه مه سال 2015، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) قطعنامه 11/71 را جهت ایجاد مرکز آسیا و اقیانوسیۀ برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM)در جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مؤسسۀ منطقه‌ای این کمیسیون به تصویب رساند. هدف اصلی این مرکز، ایجاد قابلیت تاب آوری در برابر حوادث و بلایا در منطقه آسیا - اقیانوس آرام از طریق ارتقاء مدیریت اطلاعات است.

در 30 ژانویه 2018، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه ملل متحد و دولت جمهوری اسلامی ایران توافق نامۀ ایجاد مرکز جدید"آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا" را در تهران امضاء کردند. این مرکز همکاری منطقه‌ای خود را در کاهش خطر بلایا تقویت خواهد کرد و سیاست‌های مؤثر را برای توسعه فراگیر، پایدار و انعطاف‌پذیر، در منطقه ترویج می‌نماید. برنامه مرکز آسیا و اقیانوسیۀ برای توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا خدمات خود را در سه محور ارایه می‌کند:

1- این برنامه به عنوان پایگاه دانش و اطلاعاتِ تمام داده‌های مرتبط با بلایا در منطقه به‌ کار خواهد رفت. "مرکز آسیا و اقیانوسیۀ توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا" همراه با شرکای خود، یک پایگاه ابرداده ایجاد خواهد نمود تا خدمات خود را به عنوان پایگاه اطلاعات منطقه‌ای خطرات چندگانه ارائه کند.

2- مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا، براساس تجارب سایر مؤسسات منطقه‌ایِ کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه، از طریق نشر آموزش و اشتراک دانش به توسعۀ ظرفیت های کشورهای منطقه کمک خواهد نمود.

3- مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا، دربارۀ حوادث و بلایای فرامرزی در منطقه خدمات اطلاعاتی ارائه خواهد کرد. در حالی که داده‌ها و تصاویر رایگانِ خطرات بلایا به طور گسترده در دسترس هستند، چارچوب سازی اطلاعات با استفاده از داده‌های زمین مرجع و ارتباط آن‌ها با پارامترهای اجتماعی و اقتصادیِ مرتبط مهم‌ترین چالش است.

در راستای دستیابی به اهداف فوق، اپدیم و دولت جمهوری اسلامی ایران نشست تخصصی - مشورتی در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای برای ایجاد تاب آوری در برابر حوادث تدریجی شامل طوفان گرد و غبار و مدیریت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه را در روزهای 14 و 15 آبان 1397 در هتل اسپیناس واقع در بلوار کشاورز برگزار کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar