۱۵:۱۷ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - 06 November 2018
کد خبر: ۵۱۱۹۸
انتقاد عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران:
عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران با اشاره به اینکه با گران شدن نرخ ارز احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر متوقف شده است، گفت: در حالی که در دنیا رفته رفته نیروگاه های حرارتی در حال تعطیل شدن است، در کشور ما وزارتخانه، سازمان ها و مجموعه دولت در توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر هماهنگ نیستند.
توقف احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر درپی گرانی ارز/ ناهماهنگی دولت در توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیربه گزارش خبرنگار «صما» بهزاد آسایی با اشاره به اینکه کشور چین در یکسال گذشته 110 هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی احداث کرده است، گفت: این در حالی است که در دو سال گذشته ما در کشور تنها 250 مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی احداث کرده ایم. به این معنا که کشور چین 450 برابر ایران نیروگاه تجدیدپذیر احداث کرده است.

ساخت نیروگاه‌ تجدیدپذیر دیگر توجیه اقتصادی ندارد

وی با بیان اینکه با گران شدن نرخ ارز احداث تمام نیروگاه‌های تجدیدپذیر متوقف شد، گفت: ساخت پروژه‌های نیروگاه‌های خورشیدی و بادی به‌دلیل نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر متوقف شده و در حال حاضر احداث این نیروگا‌ه‌ها غیراقتصادی است.

به گفته آسایی پروژه‌های متوقف شده در مراحل مختلف اجرا قرار دارند. اعتبار اسنادی (ال. سی) برخی از این طرح‌ها گشایش یافته و برخی حتی تسهیلات طرح را نیز دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به نوسانات نرخ ارز، هزینه‌ها سه برابر افزایش یافته اما نرخ خرید تضمینی در این مدت ثابت بوده است؛ به همین دلیل، سرمایه‌گذاران منتظر تعدیل قراردادها هستند تا بعد از آن پروژه‌ها را ادامه دهند.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران تصریح کرد: در این مدت برخی بانک‌های ایرانی به سرمایه‌گذاران اعلام کرده‌اند که طرح ساخت انرژی تجدیدپذیر در شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارد و نمی‌توانیم ریسک آن را قبول کنیم.

آسایی ادامه داد: خرید انرژی بادی در گذشته ۱۲ سنت بود، اما با نوسانات نرخ ارز به سه سنت رسید و با توجه به سه برابر شدن نرخ ارز، نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر باید حداقل دو برابر افزایش یابد.

انرژی‌های تجدیدپذیر تلفات ندارند

وی با اشاره به اینکه بین 7 تا 8 هزار مگاوات کاغذ برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی وزارت نیرو صادر شده است، گفت: صدور این موافقت‌نامه‌ها نشان می‌دهد که وزارت نیرو وظیفه خود را به خوبی انجام داده است، اما بحث این است که با این شرایط فعالان و سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر نمی‌توانند به ته خط برسند و نیروگاه را احداث کنند.

آسایی ادامه داد: وزارت نیرو نیز به دلیل نداشتن بودجه خواستار این است که سرمایه‌گذاران قبل از اینکه به ته خط برسند، خسته شوند و کنار بروند. در حالی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر از راندمان بالایی برخوردارند.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران با بیان اینکه متوسط بازدهی نیروگاه‌های تولید برق حرارتی ۳۸ درصد است، گفت: یعنی ۶۲ درصد انرژی‌هایی که برای تولید برق در این نیروگاه‌ها هزینه می‌شود، از بین می‌رود. علاوه بر این، بخشی از برق حرارتی نیز در میسر انتقال تلف می‌شود، در حالی که انرژی‌های تجدیدپذیر در محل مصرف مستقر هستند و چنین تلفاتی ندارند.

نبود مشتری برای خرید انرژی بادی

وی همچنین گفت: ظرفیت انرژی بادی در ایران ۳۵ هزار مگاوات در خشکی است که اگر با ۵۵ هزار مگاوات اوج مصرف برق در تابستان مقایسه کنیم، می‌توان بیش از ۵۰ درصد برق مصرفی ایران را از انرژی بادی تامین کرد.

آسایی با بیان اینکه ظرفیت تامین برق مصرفی دنیا را از طریق انرژی خورشیدی در ایران داریم افزود: متاسفانه به دلیل محدودیت های اقتصاد انرژی تنها یک درصد از برق مصرفی کشور از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین می شود که نیم درصد آن سهم انرژی بادی است. در حالی که در کشوری مانند دانمارک 48 درصد از برق مصرفی از طریق انرژی بادی تامین می شود.

وی اضافه کرد: در مناطقی مانند خواف در خراسان جنوبی، زابل در سیستان و بلوچستان، منجیل در گیلان، سمنان، قزوین و زنجان ظرفیت های بادی خوبی داریم که دو برابر ضریب متوسط ظرفیت باد در دنیاست که این میزان حتی در تابستان و در اوج مصرف برق به 90 درصد هم می رسد.

این فعال حوزه انرژی خاطرنشان کرد: با این حال مسئله مهم در این حوزه نبود مشتری برای خرید انرژی بادی است و دلیل اصلی تولید ناچیز انرژی تجدیدپذیردر کشور ما با وجود برخورداری از ظرفیت بالا، احداث کم نیروگاه ها به دلیل نبود مشتری برای خرید انرژی بادی است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar