۰۹:۱۲ - ۰۵ آذر ۱۳۹۷ - 26 November 2018
کد خبر: ۵۱۳۴۲
«صما» گزارش می‎دهد:
اگرچه عوامل زیادی در جهش شدید قیمت مسکن در ماه های اخیر تاثیر داشت و بحران های اقتصادی و رشد نرخ ارزها، مهمترین نقش را در این زمینه ایفا کرد، اما از نقش دلالان و واسطه گران املاک در بازار مسکن نباید غافل شد.

ردپای ذی‎نفعان در مسکوت ماندن مالیات بر خانه‎های خالی/ آیا دریافت مالیات، فروش خانه‎های خالی را تضمین می کند؟شواهد موجود در بازار مسکن حاکی از آن است که دلالی ها و سوداگری افراد سودجو، بیش از سایر عوامل، به تشدید گرانی قیمت ها در بازار مسکن در چندماه اخیر دامن زده است.

انجام دوسوم از معاملات توسط دلالان و سوداگران

به طوری که طبق اعلام گزارش مرکز آمار، حدود دوسوم از معاملات در بازار مسکن توسط دلالان و سوداگران صورت گرفته است.

در شرایط کنونی بخش قابل توجهی از تلاطم و آشفتگی بازار مسکن به علت حجم بالای دلال بازی در این عرصه است و دلالان با افزایش تقاضا و خرید مسکن، عملا زمینه را برای کاهش عرضه و احتکار مسکن و درنهایت افزایش قیمت ها در این بازار فراهم می‌کنند.

بر این اساس، کارشناسان و صاحب نظران معتقدند برای مقابله با دلال‌بازی و سوداگری در بازار مسکن، باید تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود تا فضا را برای فعالیت دلالان تنگ سازد.

یکی از این تمهیدات، اخذ مالیات از خانه های خالی است که با گذشت چند سال از تصویب این قانون، هنوز در کشور ما اجرایی نشده و به بهانه هایی ازجمله عدم راه اندازی سامانه تشخیص خانه های خالی، کماکان مورد غفلت قرار گرفته است. این در حالی است که به باور بسیاری از کارشناسان، اجرای مالیات در بخش مسکن، فضا را برای فعالیت دلالان بسیار تنگ خواهد کرد.

قانون مالیات بر خانه های خالی مسکوت مانده است

در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی دریافت مالیات از خانه های خالی را یکی از راهکارهای مقابله با سوداگری و دلالی در بخش مسکن دانست.

سیدهادی بهادری در گفت و گو با «صما» بیان کرد: اگرچه قانون مالیات بر خانه های خالی چند سال قبل وضع شده، اما هنوز سامانه ای وجود ندارد که بر اساس آن بتوانیم خانه های خالی را تشخیص دهیم.

وی ادامه داد: دولت ظاهرا اراده ای برای اجرای این قانون دارد اما هنوز این قانون فعلا مسکوت مانده است.

ذی نفعان مالیات برخانه‌های خالی را مسکوت گذاشته‌اند

براساس این گزارش، برخی از کارشناسان بر این باورند که دولت باید در چنین شرایطی که افراد زیادی به دنبال سوداگری هستند، نظارت بیشتری بر بازار مسکن اعمال کند. چرا که در حال حاضر گروهی از افراد در بازار مسکن وجود دارند که موضوع مالیات بر خانه‌های خالی را مسکوت گذاشته‌اند و گروه های ذی نفع اجازه نمی دهند که این طرح به سرانجام برسد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این اینکه آیا ممکن است برخی افراد ذی نفع از اجرای این مالیات جلوگیری کنند، تصریح کرد: ممکن است این موضوع هم یکی از عوامل دخیل در اجرایی نشدن مالیات بر خانه های خالی باشد.

بهادری ادامه داد: اما آنچه در عمل مطرح می شود، این است که هنوز سامانه تشخیص خانه های خالی برای این منظور تشکیل نشده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا مجلس تسریع در اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را الزامی نکرده است، اظهار داشت: مجلس چندین بار تشکیل سامانه شناسایی املاک خالی را به دولت تذکر داده، اما هنوز اقدام عملی در این حوزه صورت نگرفته است.

مالیات، یک ابزار پاسخگو با بی تاثیر؟

به گزارش «صما» کارشناسان یکی از راهکارهای رونق بازار مسکن را سیاست اخذ مالیات می دانند و بر این باورند که دریافت مالیات از خانه های خالی در کشورهای مختلف اجرایی شده و پاسخگو بوده است. بنابراین در ایران نیز باید از خانه هایی که برای فروش به بازار مسکن عرضه نمی شوند، مالیات دریافت شود.

با این حال گروهی دیگر از صاحب نظران بر این باورند که برای رونق بخش مسکن، باید این بخش را از مالیات معاف کرد تا تولیدکنندگان مسکن بتوانند به کار خود در بخش ساخت و ساز مسکن ادامه دهند.

مشکلات بخش مسکن با اخذ مالیات حل نمی شود

در همین راستا دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور به عنوان یکی از مخالفان اجرای این قانون گفت: با فرض اینکه مالیات بر خانه های خالی نیز اجرایی شود، اما سوال این است که ما با این اقدام به دنبال چه هستیم.

فرشید پورحاجت در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تاکید کرد: اگر فردی به قصد سرمایه گذاری، خانه ای خریداری کرده که در برخی از روزهای سال از آن استفاده می کند و قصد فروش هم ندارد، حال اگر طبق اتوماسیون شناسایی خانه های خالی مشخص شود که خانه وی خالی است، بابت چه موضوعی باید مالیات پرداخت کند.

وی با بیان اینکه حتی با گرفتن مالیات از خانه های خالی، مشکلات بخش مسکن حل نمی شود، تصریح کرد: اساسا در بازار مسکن دو بخش وجود دارد. یک بخش فعالان اقتصادی هستند که در حوزه مسکن فعالیت می کنند و این گروه ساخت و ساز مسکن انجام می دهند که بتوانند واحدهای خود را بفروشند.

پورحاجت با انتقاد از سیاست ها در حوزه مسکن گفت: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد، هیچ تفاوتی بین کسی که خانه خود را برای سرمایه گذاری نگه داشته و نیز کسی که در شرایط بحرانی اقتصادی کشور ساختمان خود را تولید کرده و به علت رکود نتوانسته به فروش برساند، قایل نشده اند و حال بحث اخذ مالیات از خانه های خالی را مطرح می کنند.

دریافت مالیات، فروش خانه های خالی را تضمین نمی کند

این انبوه ساز تاکید کرد: حتی با فرض اینکه از خانه های خالی مالیات دریافت شود، ضمانت و تضمینی وجود ندارد که بخواهد واحد خود را مجددا وارد بازار مسکن کند. در عین حال الزام به دریافت این گونه مالیات ها باعث کاهش قیمت مسکن و یا رونق ساخت وساز مسکن نخواهد شد.

وی با بیان اینکه مسولان ذیربط در این بخش صورت مسئله را پاک کرده اند گفت: کسانی که دنبال اخذ مالیات هستند، زمانی می توانند به دنبال این گونه مکانیزم ها بروند که عرضه و تقاضا در بازار مسکن به تعادل رسیده باشد.

وی با بیان اینکه اولویت دولت و مجلس تسهیل در تولید مسکن است، ادامه داد: اگر ما عرضه و تقاضا را به حد مطلوبی برسانیم، چه ضرورتی دارد که قوانین فوق العاده در بخش مسکن وضع کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان تاکید کرد: بخش مسکن به عنوان بخش پیشران اقتصادی کشور در حوزه تولید مسکن مطرح است که فعال شدن آن منجر به رونق اقتصادی و نیز حل معضلات و مشکلات مربوط به اشتغال می شود. بنابراین باید زمینه های تحرک و رونق در این بخش فراهم شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
0
1
هر طرحي كه باعث كاهش قيمت مسكن و بتواند مسكن را از يك كالاي سرمايه اي خارج كند در اين مملكت محكوم به شكست و فنا ميباشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar