۱۱:۳۱ - ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - 02 December 2018
کد خبر: ۵۱۴۱۰
مدیرعامل شرکت راه آهن:
مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: اهداف و استراتژی حمل و نقل ایران در سی سال گذشته ایران حمل و نقل ریلی بوده، اما سوال این است قوانین موجود توانسته این هدف را محقق کند؟ حتی در تمام برنامه های توسعه کشور بر افزایش سهم حمل و نقل ریلی در جابجایی بار تاکید شده و در برنامه ششم هدفگذاری شده که باید 30 درصد جابجایی بار از طریق ریل انجام می شود.

صرفه جویی ۷۵۰میلیون دلاری سوخت با توسعه حمل و نقل ریلیبه گزارش «صما» سعیدمحمدزاده امروز 11 آذرماه درهمایش فرصت های سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه حمل و نقل ریلی، با بیان اینکه هر روز 30 میلیارد تن ظرفیت جابجایی بار کشور وجود دارد، تصریح کرد: این میزان جابجایی بار از طریق ریل به جای حمل جاده ای نزدیک به 750 میلیون دلار صرفه جویی مصرف سوخت ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه 30 درصد خودرو های تهران مربوط حومه است، گفت: توسعه حمل و نقل ریلی در کاهش تصادف ها و آلودگی و ... موثر خواهد بود.

مدیرعامل راه آهن ایران با بیان اینکه متوسط تن کیلومتر در جاده 140 تومان و روی ریل 80 تومان است، گفت: اگر این جابجایی بار اتفاق بیفتد منجر به صرفه جویی سوخت می شود که باید منابع آن به سرمایه گذاران برگردد.

محمدزاده با اشاره به اینکه بی توجهی به حمل و نقل ریلی زندگی نسل های بعد ما را دچار مشکل خواهد کرد، اظهار کرد: در حال حاضر سهم حمل و نقل ریلی بر مبنای تن کیلومتر 13 درصد است.

مدیر عامل شرکت راه آهن با اشاره به اینکه شرکت ایمیدرو در سال 95 نزدیک به 60 میلیون تن محصولات فولادی جابجا کرده که 40 میلیون تن آن از طریق جاده بوده است گفت: نزدیک به 20 میلیون تن از این بار جابجا شده در جاده موازی با حمل و نقل ریلی بوده است و این اصلا خوب نیست، از طرف دیگر در آینده این میزان بار به 210 میلیون تن بار برسد که در آن صورت سونامی حمل و نقل ایجاد می شود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت سوخت در ایران بسیار پایین است، تصریح کرد: از سال 88 تا 92 بین 32 تا 34 میلیارد تن بوده است و در ادامه تا سال گذشته به به 47 میلیارد تن بوده که نسبت به سال های قبل میزان رشد خیلی بیشتر است زیرا قبل از سال 92 میزان پیشرفت 1.5 تن کیلومتر در هر سال بود و از سال 92 به بعد به رشدی 8 تن کیلومتر بوده است.

محمد زاده با اشاره به اینکه تاکنون توسعه حمل و نقل ریلی در مناطق کم بار انجام شده است، اظهار کرد: تمام باری که از طریق ریل در صادرات و واردات با کشورهای همچون چین، ترکیه، افغانستان و عراق که زیرساخت ریلی داریم مورد استفاده قرار گرفته است 15 درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه حمل و نقل تنها به بخش بار محدود نشده است، گفت: در حال حاضر افزایش ظرفیت حمل و نقل مسافربری و...نیز پیش بینی شده اما نیازمند کاهش ریسک و آزاد سازی نرخ گذاری و...است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar