۰۹:۱۵ - ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - 03 December 2018
کد خبر: ۵۱۴۱۷
اعضای کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با «صما»:
اعضای کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از وضعیت نابسامان بازار مسکن در کشور، بر ضرورت اجرای سیاست های موثر در بخش مسکن، نوسازی بافت های فرسوده و اجرای مسکن اجتماعی در این بافت ها را یکی از راهکارهای موثر برای مقابله با مشکلات حوزه مسکن برشمردند.
دلالان از وضعیت نامطلوب مسکن، نان می‎خورند/ نوسازی بافت فرسوده، نیازمند تسهیلات مقرون به صرفه است این نمایندگان مجلس همچنین با تاکید بر ضرورت به کارگیری ابزار نظارتی از سوی دولت، خواستار ساماندهی این وضعیت و مدیریت صحیح در بخش مسکن شدند.

قبل از شروع یک طرح، زیرساخت ها را فراهم کنیم

در همین راستا عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ضعف نظارت، مدیریت و مسئولیت پذیری برخی از مسئولان در بخش مسکن گفت: اینکه یک وزیر اعلام کند افتخار من این است که در دوره مسئولیت من مسکن مهر افتتاح نشد، نشانه موفقیت آن وزیر نیست و نشانه ضعف دستگاه های ما است.

محمد مهدی افتخاری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب ادامه داد: عادت کرده ایم که در ابتدای شروع یک طرح، زیرساخت ها را فراهم نمی کنیم و اقدام به انجام آن کار می کنیم.

وی با بیان اینکه در طرح بزرگی مثل مسکن مهر ابتدا باید زیرساخت ها و خدمات زیربنایی مثل انشعابات آب و برق و گاز، دسترسی ها و سایر امور زیربنایی تامین می شد و بعد اقدام به ساخت مسکن می کردند، اضافه کرد: این در حالی است که واحدهای مسکونی زیادی را در بیابان هایی که فارغ از زیرساخت های لازم بودند، احداث کردند و مردم در رنج و مشقت افتادند تا خودشان برای تامین آنها تلاش کنند.

عمده مشکلات با نوسازی بافت فرسوده قابل حل است

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم توجه به نوسازی بافت های فرسوده بیان کرد: امروز اگر در بخش مسکن به بافت فرسوده توجه شود، عمده این مشکلات قابل رفع است. در اینجا باز هم نیازمند توجه و تخصیص اعتبار هستیم و در عین حال باید اعتبار ویژه ای برای اتمام واحدهای مسکن مهر تخصیص دهند و مردم را از بلاتکلیفی خارج کنند.

افتخاری با اشاره به وضعیت بسیار نامطلوب مسکن در کشور تصریح کرد: هم اکنون مردم واقعا در بخش خرید و اجاره مسکن با گرفتاری های زیادی مواجهند. مشخص است که این افزایش قیمت ها در بازار مسکن حباب است و در این بین گروهی از دلالان و سودجویان با سوءاستفاده از وضعیت فعلی، نان می خورند و باید جلوی این افراد گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به طور قاطع و با تمام قوا جلوی این افراد گرفته شود، ادامه داد: اینطور نیست که هر کسی بتواند هر قیمتی را به دلخواه خود در بازار مسکن اعلام کند.

لزوم نظارت و مدیریت صحیح در بخش مسکن

افتخاری درخصوص راهکارهای پیشنهادی برای بهبود وضعیت بازار مسکن بیان کرد: این راهکارها مربوط به سیاست ها و اقدامات دولت است و دولت باید نظارت بسیار خوبی بر این بخش اعمال کند و تمهیدات ویژه ای بیندیشد؛ از جمله اینکه وام مسکن را ارتقا دهد و یا سایر امکانات لازم را فراهم کند تا مردم بتوانند با استفاده از آنها صاحب مسکن شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه این راهکارها در کمیسیون های مربوطه مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: ما ادعا نمی کنیم که راهکار جدیدی در بخش مسکن قابل ارائه است و مسئولان دولتی نسبت به همه این راهکارها آگاهی دارند. اما در بخش مسکن ما به همت و حس مسئولیت پذیری نیاز داریم.

قیمت مسکن با عقل جور درنمی آید

افتخاری با تاکید بر اینکه حباب بازار مسکن باید از بین برود، گفت: جامعه ما ظرفیت افزایش قیمت بیش از این را در بخش مسکن ندارد. در حال حاضر قیمت مسکن واقعی نیست و کذایی است و با عقل جور در نمی آید.

وی با تاکید بر اینکه تحرک بخش مسکن منجر به فعال شدن حدود 80 شغل در صنایع مختلف می شود، بیان کرد: در عین حال اگر عرضه مسکن افزایش یابد و تقاضا در این بخش مدیریت شود، مشکل حل می شود و قیمت ها کاهش می یابد.

این نماینده مجلس در خصوص احتمال کاهش مجدد قیمت ها در بازار مسکن گفت: قیمتی نباید بالا می رفت که حال بخواهد کاهش یابد. قیمت اصلی مسکن باید مشخص شود و مسئولان ذیربط باید این موضوع را مدیریت کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در وهله اول باید مدیریت صحیحی در بخش مسکن اعمال شود که این مدیریت صحیح در گروی نظارت دقیق و فراهم کردن امکانات لازم است.

نوسازی بافت فرسوده، نیازمند تسهیلات مقرون به صرفه است

با این حال دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر را متاثر از افزایش نرخ اجزای تشکیل دهنده مسکن دانست و گفت: در حالی که قیمت ها در تمامی بخش های اقتصادی از جمله تولید کالاها و مصالح ساختمانی افزایش یافته، این افزایش قیمت ها تاثیرات خود را در بخش مسکن نیز گذاشته است.

علیم یارمحمدی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه قیمت مسکن دیگر کاهش نمی یابد اضافه کرد: تجربه سال های گذشته نشان می دهد که وقتی قیمت یک کالایی افزایش پیدا کرد، دیگر دوباره کاهش نمی یابد. بنابراین قیمت مسکن هرگز پایین نخواهد آمد.

وی با اشاره به سیاست های وزیر جدید راه و شهرسازی عنوان کرد: اولویت سیاست ها و برنامه های وزیر راه مبتنی بر اتمام مسکن مهر است و در این راستا به استانداران ابلاغ شده تا تمامی تلاش خود را برای اتمام این واحدها انجام دهند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در عین حال طرح مسکن اجتماعی مطرح است و برای اجرای این طرح در بافت های فرسوده برنامه ریزی کرده اند. حال باید دید تسهیلاتی که در این بخش ارائه می کنند، به چه ترتیب خواهد بود و اگر این تسهیلات مقرون به صرفه باشد، مردم در اجرای آن مشارکت می کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar