۱۰:۴۲ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - 05 December 2018
کد خبر: ۵۱۴۴۴
طعنه روزنامه جمهوری اسلامی به مجلس:
مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:دیروز رئیس مجلس شورای اسلامی بلافاصله بعد از بیانات رهبر انقلاب که گفتند قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید اصلاح شود، به رئیس پژوهشگاه مجلس شورای اسلامی دستور داد این قانون بازنگری و اصلاح شود.

در این زمینه چند نکته قابل تامل وجود دارد که لازم است مسئولان به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان به آن توجه کنند.

اولین نکته این است که چرا ۲۸۰ نماینده که لابد هر کدام خود را صاحب نظر می‌دانند، قانونی تصویب می‌کنند که قبل از خشک شدن مرکب آن، وادارمی شوند در آن تجدیدنظر کنند؟ این، واقعیتی است که قابل پیش‌بینی بود .

اکنون درحالی که فقط ۱۸ روز از آغاز اجرای این قانون می‌گذرد، این پیش‌بینی به تحقق پیوسته و رئیس مجلس شورای اسلامی دستور بازنگری و اصلاح آن را صادر کرده است. این، یعنی وجود ایرادها و اشکالات آشکار در قانونی که مجلس آن را تصویب، شورای نگهبان آن را تایید و دولت آن را ابلاغ کرده و هیچیک از آنها یا متوجه این ایرادها و اشکالات نشدند و یا به هر دلیل مصلحت ندانستند درباره آن ایرادها و اشکالات سخنی بگویند!

چنین وضعیتی برای یک نظام حکومتی قابل قبول نیست و نشان دهنده ضعف‌های بنیادی در بخش‌های مختلف آن است که اگر هرچه سریع‌تر برطرف نشود به اصل و اساس لطمه خواهد زد.

نکته دوم این است که آقای رئیس مجلس، به آنهمه ایرادها و اعتراض‌ها که صاحبنظران و رسانه‌ها به این قانون وارد کردند اعتنائی نکرد و اکنون که رهبری همان سخن صاحبنظران را گفتند، بلافاصله دستور بازنگری و اصلاح صادر کرد. آیا این روش بدین معنی است که قانونگزاران ما نباید به اظهارنظر صاحبنظران و رسانه‌ها حتی اگر درست باشد اعتنا کنند و فقط وقتی که رهبری به صحنه بیایند، لابد به ملاحظاتی گوششان بدهکار شود و اقدام فوری کنند؟ چنین وضعیتی بهیچوجه زیبنده کشور نیست.

نکته سوم اینکه اکنون که قرار است نمایندگان مجلس اصلاحیه قانون منع بکارگیری بازنشستگان را اصلاح کند، لطفاً اینبار این اصلاح در اصلاح را چنان با دقت انجام دهند که بار دیگر نیازمند اصلاح نباشد. قانونی تدوین و تصویب کنید که بدون هزینه کردن رهبری قابل اجرا و پاسخگوی نیاز کشور باشد. هنر قانونگزاران باید این باشد که خود قانون راه خود را پیدا کند و قدم به قدم نیاز به کمک گرفتن از جائی نداشته باشد. رهبری را نباید برای افراد و امور فردی و کوچک خرج کرد. این سرمایه باید در موارد بسیار مهم به یاری کشور و نظام بیاید.

و چهارمین نکته اینکه قانون خوب آنست که استثنا نداشته باشد. متاسفانه مصوبه اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان به قدری استثنا دارد که اصل و متن را به فرع تبدیل کرده و استثنائات را به جای اصل نشانده است. این، یعنی اصل قانون را قربانی استثنائات کردن. مردم را به حساب بیاورید، مردم این مسائل را خوب می‌فهمند. حالا که قرار است بار دیگر این قانون اصلاح شود، نمایندگان مجلس آن را بگونه‌ای تدوین کنند که نیازی به استثنا و مجوز گرفتن و تبصره و امثال اینها نداشته باشد و ضمناً برای رعایت حرمت عنوانی که برای این قانون در نظر گرفته اند، راه را برای حضور افراد حدود ۹۰ ساله در مناصب مهم هموار نفرمایند و کاری نکنند که فرزند بازنشسته شود ولی پدر همچنان صاحب منصب باشد!

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
0
0
آنچه که جایگزین ندارد ، خداست . پس قطعا در بین ۸۰ میلیون نفر ایرانی ، حتما یک جایگزین برای بازنشستگان هست و هیچ استثنایی قابل قبول نیست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
0
0
⭕️ اکبر ترکان: به علت بازنشستگی استعفا دادم و رئیس جمهور هم با استعفای من موافقت کرد

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
0
0
یک عده به مدیریت مادام العمر و موروثی در ارگان های دولتی و دستگاه های حاکمیتی عادت کردند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
استعفای رییس سازمان نظام پزشکی در راستای اجرای
قانون منع به کار گیری بازنشستگان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
0
0
بهتره بگی تا وقتی قانونی برای جلوگیری از چند شغله بودن وجود نداره ، اوضاع همینه
از رجبی متنفرم ، اما متنفرتر از کسی هستم که بهش نمیگه تو چرا صدتا شغل داری

یعنی الان کسی تو مملکت نیس به این و امثالش بگه تو اگه نماینده ای کِی وقت میکنی به کارای شورای مرکزی نظام مهندسی برسی ، اگه تو شورای مرکزی هستی کی وقت میکنی به نمایندگی مجلس برسی ؟؟؟

متاسفانه یه عده هفتصد تا شغل دارن و یه عده نشستن تو مراکز آمار و با افتخار آمار میدن ما سه میلیون بیکار تحصیل کرده داریم ،
توصیه میکنم و پیشنهاد میکنم به مرکز آمار یبار هم آمار تعداد کسانی که چند شغل دارن رو اعلام کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
0
0
اعتراض بخش خصوصی در خصوص عدم اجرا شیوه نامه تبصره2 ماده 24ایین نامه اجرایی ماده33قانون نظام مهندسی به شورای کفتگو دولت وبخش خصوصی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
0
0
افشاگری یک خبرنگار؛ زنگنه ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را دور زد!

آنطور که یک خبرنگار حوزه انرژی گفته، بیژن زنگنه وزیر نفت، با قراردادهای ۶۴ساعته پاره وقت، برخی از مدیران بازنشسته را دوباره به کار بازگردانده و دفترکار، راننده، ماشین و... به آنها داده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar