۱۰:۰۰ - ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - 11 December 2018
کد خبر: ۵۱۴۹۸
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
نایب‌رییس اتحاديه صادركنندگان خدمات فني و مهندسي استان مازندران با بیان اینکه ایران از لحاظ جغرافیایی در یک موقعیت مناسب و استراتژیک قرار دارد، گفت: در حال حاضر ایران با 24 کشور دارای مرز ریلی، آبی و جاده‌ای است که کشوری با این موقعیت جغرافیایی در بین کشورهای جهان بسیار انگشت‌شمار است.

عليرضا زرین نژاد با بیان این مطلب به «صما» گفت: طبق بررسی‌های انجام‌شده در اتحادیه صادركنندگان خدمات فني و مهندسی، 24 کشور همجوار ما به‌طور تقریبی جمعیتی بین 400 تا 450 میلیون نفر را شامل می‌شوند، اگر اعتقاد دولت و صنعت ما بر این باشد که سالانه به ازای هر نفر 10 دلار صادرات داشته باشیم که عدد بسیار ریزی در سرانه صادرات دنیا است، می‌توانیم طی یک سال 45 میلیارد دلار صادرات به کشورهای هدف انجام دهیم.

وی با بیان اینکه این رقم در شرایط فعلی معادل با دوسوم پول نفت کشور است، افزود: اگر بخش صادرات را تقویت و امکانات آن را حمایت کنیم و به جهت پشتوانه صادراتی مورد حمایت دولت قرار بگیریم، می‌توانیم سرانه صادرات هر نفر را به 1000 دلار در کشورهای همسایه برسانیم و در این صورت می‌توانیم سالانه 450 میلیارد دلار صادرات داشته باشیم. دقیقا همان روندی که کشور آلمان و یا چین در پیش‌گرفته است.

زرین نژاد ادامه داد: این در حالی است که کشوری مثل چین باید از ده‌ها کشور عبور کند تا بتواند به کشور ترکیه یا بلاروس یا ترکمنستان دسترسی پیدا کند، ولی چون ما در جوار این کشورها قرار داریم، می‌توانیم با حداقل ترانسپورت کالاهای صادراتی خود را به مقصد برسانیم.

توسعه صادرات، کشور را بی‌نیاز از فروش نفت می‌کند

وی تاکید کرد: بنابراین اگر با یک هدف‌گذاری، بتوانیم تا دهه 1400 صادرات خود را به ازای هر نفر به هزار دلار در سال برسانیم، معادل با 450 میلیارد دلار صادرات خواهد بود که هزینه 5 سال نفت ما را تامین می‌کند. یعنی در این صورت نه نیازی به تحریم داریم و نه اینکه کشوری نفت ما را بخرد.

به گفته این فعال بخش خصوصی، با یک هم‌اندیشی و همفکری می‌توان در طول یک سال مبالغ مربوط به صدور 5 سال نفت به کشورهای همجوار را اندوخته کنیم و حتی نیازی نیست که این صادرات به کشورهای اروپایی، آفریقایی، جنوب شرق آسیا یا آمریکای لاتین انجام گیرد. کافی است که به کشورهای مجاور صادرات داشته باشیم و تحقق این هدف، بهترین امتیاز برای کشور ما خواهد بود.

فرصت مناسب صادرات با رشد قیمت دلار

زرین نژاد همچنین در خصوص ارتباط افزایش صادرات با رشد یا کاهش کیفیت تولیدات، گفت: در دهه 80 و نیمه اول دهه 90 که قیمت ارز ارزان بود، صدور خدمات مهندسی و هرگونه کالای ما به کشورهای همجوار با رقابت سختی بین کشورهای ترکیه یا امارات و... همراه بود و تولیدکنندگان برای اینکه بتوانند این رقابت را حفظ کنند، چاره‌ای به‌جز تعلل در کیفیت و رقابتی کردن کالای خود با تولیدات چین و ترکیه نداشتند.

وی افزود: با اختلاف ارزی که طی چند ماه گذشته در کشور ما حادث شد و قیمت دلار به نرخ منطقی خود رسید، بهترین فرصت برای شرکت‌های تولیدی ما فراهم شد که به صادرات بپردازند. با توجه به رشد جهانی قیمت فولاد، برای ما مقرون‌به‌صرفه تر شده که می‌توانیم معادل با 50 درصد قیمت سال قبل صادر کنیم و فرصت بسیار خوبی برای صدور کالاهای تولیدی فراهم شده است.

لزوم رفع موانع صادرات از سوی دولت

وی همچنین با تاکید بر لزوم رفع موانع صادرات از سوی دولت گفت: ما در زمینه صادرات کالاهای غیرنفتی خود دو مشکل اساسی داریم. اول اینکه اصلا نمی‌توانیم در کشورهای هدف گشایش اعتبار یا ضمانت‌نامه بانکی باز کنیم و دریافت پول در این کشورها به جهت مشکلات سوئیفت و تحریم‌ها به‌سختی انجام می‌شود.

این صنعتگر ادامه داد: علیرغم اینکه در دهه 80 صادرات ما در حد خوبی انجام می‌شد و مبالغ ارزی که دریافت می‌کردیم، به‌حساب ما در کشورهای دیگر واریز می‌شد که به‌نوعی برای خریداران محصولات ما نیز سهل و آسان بود، اما در دهه 90 با آغاز تحریم‌ها، تمام حساب‌های تولیدکنندگان در کشورهای همسایه مسدود شده بود و ما عملا نمی‌توانستیم از محل فروش و صادرات تولیدات خود وجه دریافت کنیم و به همین جهت دچار چالش شده بودیم.

زرین نژاد با تاکید بر ضرورت رفع موانع مربوط به مرزها گفت: به‌طور نمونه قوانینی در عراق وجود دارد که طبق آن کالاهای ایرانی باید در مرز عراق تخلیه و با ترانسپورت عراقی حمل شود که این هزینه‌های مضاعفی را به‌خصوص برای سازه‌های فلزی به همراه دارد. چون باراندازی آنها سخت و هزینه بر و آسیب‌رسان است. بنابراین دولت باید این موضوعات کلان را با کشورهای همسایه حل‌وفصل کند تا تولیدکننده و صادرکننده ما با آرامش خاطر بتواند کالای خود را به مقصد برساند.

تاثیرات مثبت و منفی رشد نرخ ارز

وی درعین‌حال درخصوص تاثیرات افزایش نرخ ارز بر صنعت سازه‌های فولادی بیان کرد: افزایش نرخ ارز از دو منظر قابل بررسی است. یعنی به نفع صادرکننده و به ضرر تولیدکننده است. اگر هدف یک تولیدکننده صادرات باشد، فضای خوبی برای فعالیت وی در این شرایط وجود دارد، اما متاسفانه اهم تولیدکنندگان ما با اساس صادرات آشنا نیستند و به دلیل عدم برخورداری از حمایت دولتی، علاقه و رغبتی به صادرات ندارند.

زرین نژاد ادامه داد: به همین دلیل افزایش نرخ ارز به صنعت سازه‌های فلزی آسیب‌زده است. چرا که اهم مصالح موردنیاز ما به غیر از فولاد، از خارج وارد می‌شود و گرانی ارز منجر به گرانی محصولات تولیدی شده است.

وی افزود: از طرف دیگر متاسفانه طی دوسال اخیر بنا به دستور سازمان برنامه‌وبودجه اجرای پروژه‌های عمرانی متوقف شده و هیچ طرح جدی و اساسی در کشور اجرایی نمی‌شود. بنابراین بازار کار تولیدکنندگان به‌شدت افول کرده است. در چنین شرایطی بسیاری از واحدهای تولیدی به تعطیلی کشیده شده‌اند و یا با ظرفیت بسیار پایینی کار می‌کنند.

به گفته زرین نژاد، طی چند سال اخیر هیچ‌گونه بازنگری روی ماشین‌آلات انجام نشده و متاسفانه شرکت‌ها امورات خود را در شرایط سختی می‌گذرانند. در این راستا دولت باید چاره‌اندیشی و تولیدکنندگان را مدیریت و به سمت صادرات هدایت کند تا بتوانند با ارزآوری روی پای خود بایستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کمک مضاعف دولت در بخش صادرات الزامی است تا مشکلات تولیدکنندگان تعدیل شود و بتوانند چراغ مجموعه‌های صنعتی خود را روشن نگه‌دارند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar