۱۲:۲۳ - ۰۸ دی ۱۳۹۷ - 29 December 2018
کد خبر: ۵۱۶۸۳
سالاری در سازمان نوسازی شهر تهران:
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در جلسه ای که با هدف بررسی اقدامات و برنامه های سازمان نوسازی برگزار شد، بر ضرورت عینیت بخشیدن به برنامه های نوسازی از جمله برنامه توسعه محله تأکید کرد.
به گزارش«صما» به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ضمن حضور در سازمان نوسازی به ارائه رهنمودهای لازم در راستای پیشبرد هر چه بهتر برنامه های آتی این سازمان پرداخت.

سالاری پس از استماع گزارش ارائه شده پیرامون اقدامات، رویکردها، موانع و برنامه های آتی سازمان نوسازی، تدوین برنامه توسعه محلی را اقدامی ارزشمند دانست و بر ضرورت تداوم فهم و آموزش این برنامه به مسئولان ذیربط از جمله مدیران دفاتر توسعه محله ای و شهرداران مناطق تأکید کرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اهمیت عینی شدن برنامه توسعه محله در چند محله فرسوده پایتخت بصورت پایلوت، تصریح کرد: نهادینه و اجرایی شدن موفقیت آمیز این رویکرد می تواند به عنوان الگویی برای سایر کلانشهرهای کشور نیز مطرح شود و مورد استفاده قرار گیرد.

سالاری، شعار گرایی را آفت جدی اقدامات عنوان و خاطرنشان کرد: گرچه گفتمان سازی یک بحث جدی است اما به دلیل اینکه کمتر شاهد رخداد اتفاقات عینی بوده ایم، ضروری است هدفمند تر عمل کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ضمن تأکید بر اهمیت هدفمند سازی بودجه برای انجام اهداف معین و مشخص، خاطرنشان کرد: سازمان نوسازی نیز می بایست بودجه خود را بصورت هدفمند برای انجام برنامه های تعریف شده از جمله تدوین برنامه توسعه محلات، به نتیجه رساندن طرح نیلوفری، ساخت پارکینگ طبقاتی و سایر برنامه های مدون هزینه نماید.

سالاری با اشاره به بسته های تشویقی تدوین شده جهت کاهش هزینه های ساخت و ساز در بافت های فرسوده، اظهار داشت: این اقدام در واقعیت کلان، رویکردی مثبت و ارزشمند است اما شاید انگیزه تمام کننده نباشد.

وی با اشاره به بودجه دولت و شهرداری در سال های گذشته و میزان محقق شده، تصریح کرد: هزینه کرد صد میلیارد تومان در یکسال برای بحث بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده به عنوان یک پارادایم چه مشکلی ایجاد خواهد کرد؟ آیا این مهم جز این است که اقدامی به نتیجه می رسد و خدمتی حاصل خواهد شد.

سالاری در ادامه بررسی مجدد بسته های تشویقی را پیشنهاد کرد و بر ضرورت تداوم جلسات کارشناسی و کاربردی در محلات بصورت هفتگی برای رفع چالش های نوسازی تأکید کرد.

کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این جلسه ضمن تشریح برنامه های آتی این سازمان و بیان متوسط عمر مدیریتی 30 ماهه در دستگاه ها، یاد آور شد: یکی از آسیب هایی که به واسطه تغییر مدیران حاصل می شود، مواجهه با فضای گنگی است که در آن قرار می گیرند. بر این اساس تلاش کردیم برنامه ای جامع را تدوین کنیم که علاوه بر اقدامات و برنامه هایی که تا به امروز اتفاق افتاده، بخش هایی که تاکنون در این حوزه مغفول مانده بود نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این باره افزود: مثلاً تا به امروز، صرفاً نوسازی مسکن مورد توجه بوده و به راهکارهای دیگر ایمنی مسکن پرداخته نشده است؛ به همین خاطر این رویکرد را به بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی تغییر دادیم، چرا که در برخی از بافت های فرسوده نه ضرورت و نه امکان تخریب و نوسازی وجود دارد و می بایست تنها به مقاوم سازی بسنده کرد.

علی اکبری از تعریف موضوع امکان سنجی مقاوم سازی در بافت های فرسوده تهران و تدوین بسته تشویقی ویژه این امر در سال آینده در اقدامات پشتیبان سازمان نوسازی خبر داد و افزود: در بافت های تاریخی نیز بنا به ضرورت، روش احیا و مرمت پیش گرفته می شود و متناسب با شرایط موجود، راهکارها و تصمیمات مورد نظر اتخاذ خواهد شد.

وی ادامه داد: در حوزه تسهیل گری نیز تاکنون اقدامات صرفاً متمرکز بر بافت های فرسوده مصوب بوده و سکونت گاه های غیر رسمی مورد توجه قرار نمی گرفته است که سعی کردیم این مهم را نیز به اقدامات سازمان نوسازی اضافه کنیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در بخش دیگر سخنان خود، کلیات برنامه توسعه محله را تشریح و خاطر نشان کرد: برنامه توسعه محله مدلی علمی و خروجی یک طرح پژوهشی است که دارای دو بعد رویه ای و محتوایی است. بعد رویه ای موضوعات مربوط به حکمروایی شهری و مباحث آموزش، مشارکت شهروندان در برنامه ریزی و تقویت نهادها و بعد محتوایی مباحث کالبدی، اقتصادی و اجتماعی را در بر می گیرد.

به گفته علی اکبری وضعیت هر یک از محلات بر اساس شاخص ها، معیارها، ابعاد و سنجه های تعریف شده در برنامه توسعه محله با راه اندازی پیشخوان توسعه محلات قابل پایش و رصد خواهد بود.

موضوعات مربوط به مسابقه بازآفرینی محور شهری طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران- تبریز، تأمین فضای سبز و پارکینگ، موضوع انشعابات در بافت های فرسوده، اراضی ذخیره نوسازی، پروژه های قابل بهره برداری و تأمین مسکن جایگزین، طرح های بهسازی محیطی، مشوق های نوسازی و ... بخشی از سایر مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد و مورد بررسی قرار گفت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar