۰۹:۲۷ - ۱۳ دی ۱۳۹۷ - 03 January 2019
کد خبر: ۵۱۷۴۴
انتقاد رئیس سازمان نظام مهندسی گلستان در گفت‌وگو با «صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با انتقاد از اینکه مسئولیت کنترل نقشه را از سازمان نظام مهندسی گرفته اند، اما نهاد مسئول برای این منظور معرفی نشده است، گفت: کلیات اصلاحات انجام شده در سازمان های نظام مهندسی به ضرر مهندسان و مردم بوده است.
رواج دلالی و امضافروشی، درپی انتخاب ناظر توسط مالک/ تبعات سلب مسئولیت کنترل نقشه از نظام مهندسیحسین ویزواری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب اظهار کرد: شاید بخشی از این اصلاحات ازجمله حذف تعارض منافع که توسط وزارت راه و شهرسازی در سازمان های انجام شد، اقدام مثبتی بود؛ اما کلیات قضیه به این صورت نبوده و به ضرر مهندسان و مردم تمام شده است.

وی در این راستا تشریح کرد: در حال حاضر کنترل نقشه ها را از سازمان های نظام مهندسی ساختمان گرفته اند و گفته اند که شهرداری ها باید این مسئولیت را برعهده بگیرند. این در حالی است که هیچ شهرداری حداقل در سطح استان گلستان این مهم را انجام نمی دهد.

ویزواری با بیان اینکه قبلا حداقل سازمان نظام مهندسی کنترل نقشه ها و بررسی های لازم را در این زمینه انجام می داد، اما اکنون دیگر هیچ نهادی متولی این امر نیست، یادآور شد: از همین رو لازم است به صراحت عنوان کنم که کیفیت ساخت و سازها در استان گلستان پایین آمده و بخشی از این افت کیفیت، ممیز این قضیه است.

سلب مسئولیت از نظام مهندسی، پاک کردن صورت مسئله است

وی با اشاره به اینکه پیش از این یک سیستم و روال مشخصی در این حوزه در سازمان های نظام مهندسی در حال انجام بود، ادامه داد: وزیر سابق راه و شهرسازی اصلاحاتی را در این سازمان ها شروع کرد؛ در حالی که برای انجام این اصلاحات نباید تمامی دستاوردهای قدیمی از بین برده می شد و اجرایی شدن این اصلاحات باید مرحله به مرحله بررسی می شد.

این مسئول تاکید کرد: اگر قرار است که کنترل نقشه ها در شهرداری ها انجام شود، این امر ابتدا باید در این سازمان شروع و اجرایی شود و راهکارها و برنامه ریزی های لازم نیز در این زمینه صورت گیرد؛ نه به این صورت که سازمان نظام مهندسی را با آن سوابق و برنامه ریزی هایی که در این زمینه داشته، ازاین قضیه منفک کنند و پس از آن هم هیچ نهادی مسئولیت کنترل نقشه ها را قبول نکند.

ویزواری با بیان اینکه دود این قضیه به چشم مردم می رود، ادامه داد: ما منکر وجود ضعف ها، بروکراسی اداری و مشکلات در سازمان های نظام مهندسی نیستیم، اما نباید در این بین صورت مسئله را پاک کنیم. بلکه باید راهکار درست ارائه دهیم و مشخص شود که اگر سازمان نظام مهندسی قرار است این مسئولیت را عهده دار نباشد، پس کدام نهاد آن را بر عهده می گیرد.

وی تاکید کرد: بنابراین ابتدا باید اجازه دهند تا شهرداری راهکاری برای پذیرش این مسئولیت پیدا کند و بعد این وظیفه را به شهرداری منتقل کنند.

مالکان، ناظران را با نازل ترین قیمت ها انتخاب می کنند

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در عین حال با انتقاد از بخشنامه لغو سیستم ارجاع نظارت تصریح کرد: به دنبال لغو این سیستم، در حال حاضر مالکان با ناظران رابطه مالی دارند. در چنین فرآیندی، مالک یا کارفرما خودشان مهندسان ناظر را با کمترین دستمزدها و با نازل ترین قیمت ها انتخاب می کنند و در این شرایط صرفا یک بازاری برای دلال ها به وجود آورده اند.

وی با تاکید بر اینکه در این فرآیند صرفا دلالی و امضافروشی رواج پیدا کرده است، بیان کرد: این مسائل اصلا قابل پسند نیست و اگرچه تلاش وزارت راه و شهرسازی بر مبنای اصلاح رویکرد ها بود؛ اما امروز می بینیم که همه دستاوردهای قبلی سازمان نظام مهندسی را نیز خراب کرده اند.

ویزواری با یادآوری اینکه اگر قرار است اصلاحاتی انجام شود، ابتدا باید راهکار درست آن پیش بینی شود، ادامه داد: با اصرار بر تعطیل شدن دستاوردهای قبلی، بدون اینکه جایگزینی برای آنها معرفی نشود، راه به جایی نخواهیم برد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
سید عباس ذاکری
|
-
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
0
0
با سلام خدمت جناب مهندس ویزواری . اولاً باید عرض شود مسئولیت کنترل بر عهده شهرداریهاست چه آقای دکتر آخوندی این اعلام می نمود و یا نمی نمودند و اینکه شهرداری به وظیفه و مسئولیت خود عمل نمی نماید مسئولیتی را متوجه سازمانهای نظام مهندسی نمی نماید و نهایتاً مسئولیت با شهرداریهاست . و اینکه فرمودید «صراحت عنوان کنم که کیفیت ساخت و سازها در استان گلستان پایین آمده و بخشی از این افت کیفیت، ممیز این قضیه است.» ساخت و ساز با افت کیفیت مواجه شده است می شود بفرمایید در عرض این مدت کوتاهساخت کدام ساختمانها به پایان رسیده و با بررسی های میدانی جنابعالی و یا سازمان متبوعه متوجه این موضوع شده اید ؟ طی کدام نظر سنجیها مهندسی محترم بشما اعلام داشته اند این وضعیت به ضرر آنهاست ؟ چرا بی آنکه نظر مردم و مهندسین را بصورت واقعی گرفته باشیم از زبان آنها سخن می گوییم ؟ چیزی که جنابعالی و بعضی از همکاران هم فکر در سایر سازمانهای استانها عنوان می فرمایید بسته شدن راه درآمدهای غیر قانونی سازمانهاست . باید در سخن گفتن دقت کنیم که مخاطبین شما عزیزان جامعه فرهیخته مهندسی کشور است و سیاه و سفید را بخوبی می فهمند بهتر است در اعلام و بیان نکته نظرات به این موضوع دقت کنیم . موفق و پیروز باشید ان شاءاله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
0
0
بخشی از سخنان مهندس ترکان


در حوزه نظارت: بسیاری از مهندسانی که برگه‌های نظارت را امضا می‌کنند حقه‌بازند، سر کار نمی روند ولی امضا می‌کنند و پول حرام می‌خورند. بر مهندسانی که امضا می‌کنند و پول می‌گیرند بدون اینکه سر قالب‌بندی و بتن‌ریزی بروند، بتازید.
مهندسی که کارمند فلان اداره است و اصلاً سر ساختمان نبوده اصلاً چرا برگه‌های نظارت را امضا می‌کند!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
0
0
ای کاش الان که بازرسی کمیته مجریان,شهرداری,دادستان, شورای انتظامی ,معاونت عمرانی,نظارت عالیه همه بسیج شدن واسه حضور دائم مجری در کارگاه که خیلی هم عالی هست این کار حداقل یه نفرم پیدا بشه موقع پاس نشدن چک و پول ندادن مالک پیگیر و پشتیبان مجری باشه!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
0
0
از ایشان بپرسند مهندس ناظر در صورت مشاهده تخلف بغیر از ارسال گزارش کار دیگری هم میتواند انجام دهد؟؟
آیا شهرداریها مسئولیتی در ارتباط با تخلف ساختمانی ندارند؟؟؟ و فقط جریمه میگیرند؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
0
0
اولتیماتوم شهرداری شیراز به کارمندانش
ناشناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
0
0
میخواهید باور کنید می خواهید باور نکنید. ناظر اگر وجدان و شرافت کاری و حرفه ای داشته باشد، خواه شاغل باشد و خواه تنها منبع درآمدش حرفه نظارت باشد سر پروژه ای که حق الزحمه برای نظارتش گرفته و به عنوان نماینده بهره بردار آینده ،با دقت و مسئولیت تمام در کلیه مراحلی که باید، حضور پیدا خواهد کرد. ولی در حال حاضر با حذف ارجاع نظارت زمینه برای دفاتر دلال باز شده که کار ها را با زد و بند به قیمت پایین بگیرند و ناظرین کم کار و بی انگیزه را اجیر کنند که فقط امضا کنند.(اونهم کارهای ندیده و نظارت نشده رو).
همکاران گرامی! با خودتان فکر کنید فلسفه نظارت چیست؟ اگر کسی بخواهد ناظر خودش را خودش انتخاب کند طبیعی است دنبال کسی میگردد که کارها را بدون دردسر و سخت گیری تأیید کند و فقط امضا کند اونهم با پایین ترین قیمت. افراد با شرافت در این سیتم همیشه آخر صف ایستاده اند و هیچوقت کاری به آنها ارجاع نخواهد شد. چون دلالان گرگ صفت همه فرصتها را از قبل ربوده اند. متاسفانه این ساز ها صدایش بعدا شنیده خواهد شد. از ما گفتن!
(از طرف مهندسی که بیش از 30 سال در این حرفه کار کرده و سرد و گرم را چشیده است.)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
0
0
به نظر شما راس هرم سازمان میتواند با شرکتش کاری میلیاردی بصورت انتخابی بگیرد؟ تعارض منافع نیست که کسی سر دیگ بایستد و برای خودش کارهای میلیاردی را گلچین کند؟
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
0
0
حذف ارجاع نظارت=رواج امضا فروشی و بی وجدانی و رونق کار شبه مهندسان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
0
انتخاب ناظر توسط مالک یعنی به گدایی افتادن برای کسانی که در شهرداری و...از رانت و واسطه بی بهره‌اند!

انتخاب ناظر توسط مالک یعنی جنگ بین ناظرین !

انتخاب ناظر توسط مالک یعنی آغاز تعرفه‌های ناچیز .

انتخاب ناظر توسط مالک یعنی نادیده‌گرفتن تخلف مالک در اول قراداد با ناظر پیش شرط عقد قرارداد خواهد شد.

کاش این مسئولان که حقوق یک ماهشان برابر است با دو سال کار یک ناظر دهانشان را باز نمیکردند و خفه خون میگرفتن، اگر نمیتوانند دردی از جامعه مهندسین را کم کنند لااقل سنگ جلوی پایمان نذارند.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
0
0
الزام اشتغال تمام وقت اعضای هیات مدیره و شاغلان در شرکت های سازنده مسکن و ساختمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
0
0
اینکه کارمند دولت در این شرایط اقتصادی در نظام مهندسی کار نکنن کار درستی هست تا برای بقیه فرصت کار باشد ولی ارجاع نظارت نباشد باید پول به دلال برای گرفتن کار داد یا اینکه یک عده خاص با داشتن رابطه در شهر داری ها کار کنن که درست نیست
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar