۰۹:۱۰ - ۱۵ دی ۱۳۹۷ - 05 January 2019
کد خبر: ۵۱۷۴۸
«صما» گزارش می دهد:
صما- اگرچه طی سال های اخیر وجود بیش از دوونیم میلیون خانه خالی در کشور، دستاویز مسئولان ذیربط برای توجیح عدم تولید مسکن در کشور بود؛ اما ظاهرا متولیان امر بالاخره به این نتیجه رسیده اند که حتی در صورت وجود این تعداد خانه خالی در کشور، وجود آنها گرهی از بازار مسکن را باز نمی کند و نیاز متقاضیان مسکن را پوشش نمی دهد.
سراب دوونیم میلیون خانه خالی/ آسیب‌شناسی طرح وزارت راه برای جبران کمبود مسکن

بر همین اساس به تازگی وزارت راه و شهرسازی طرح ساخت 400 هزار واحد در شهرهای جدید، بافت های فرسوده و مناطق متفرقه را مطرح کرده تا به عرضه مسکن در کشور و تعدیل بازار مسکن کمک کند. البته به گفته انبوه سازان، گویا این طرح نیز با چالش های زیادی همراه است و وزارتخانه برای جلب مشارکت بخش خصوصی، ابتدا باید این موانع را برطرف کند.

جزئیات طرح جدید وزارتخانه

در همین راستا عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت: در طرح وزیر جدید راه و شهرسازی 400 هزار واحد مسکونی باید تا پایان سال 99 ساخته شود و این واحدها قرار است که در استان های کشور و بین محل های اجرای پروژه ها توزیع شود.

احمد تولا در گفت ‌و گو با «صما» تشریح کرد: در قالب این طرح 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده و 100 هزار واحد نیز به صورت متفرقه احداث می شود و این تقسیم بندی از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام شده است.

وی با اعلام اینکه در استان اصفهان، مجموعه انبوه سازان ساخت 8 هزار و 500 واحد مسکونی را به صورت مشارکتی با اداره راه و شهرسازی تفاهم نامه منعقد کرده اند، ادامه داد: برخلاف برخی تصورات، زمین در این طرح رایگان واگذار نمی شود، بلکه به صورت مشارکتی است و در پایان اجرای طرح، دولت سهم زمین را اخذ می کند.

تولا با بیان اینکه در این طرح هزینه پروانه، خدمات مهندسی و هزینه های اداری به اضافه طراحی و اجرا بر عهده سازنده است، افزود: این موارد مربوط به ساخت و ساز در شهرهای جدید است.

شرایط تولید مسکن در بافت فرسوده

وی با اشاره به شرایط ساخت و ساز مسکن در بافت های فرسوده بیان کرد: در بافت های فرسوده نیز مسئولیت تملک برعهده انبوه سازان و سرمایه گذاران است. همچنین قرار شده که به ازای هر واحد مسکونی 100 میلیون تومان وام اختصاص داده شود و تخفیف های 50 تا 100 درصدی نیز در زمینه هزینه های اخذ پروانه و عوارض داده می شود.

این انبوه ساز درخصوص اقشار هدف این طرح گفت: گروه های هدف بیشتر جزو اقشار متوسط جامعه هستند. قیمت این واحدها بالاتر از مسکن مهر و کمتر از قیمت های گران فعلی در بازار است و قیمت آنها بین 200 تا 500 میلیون تومان برآورد می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا وام نیز به این واحدها اختصاص خواهد یافت، گفت: فعلا قول اعطای وام را نداده اند؛ اما پیشنهاد ما را در این رابطه هنوز رد نکرده اند. طی جلسه ای که با مسئولان بانک مسکن داشتیم، پیشنهاد دادیم که متقاضیان صندوق یکم را به سمت این واحدها هدایت کنند تا این افراد بتوانند در قالب این طرح از وام خود استفاده کنند. مقرر شده که درخصوص این پیشنهاد بررسی و نتیجه را اعلام کنند.

عقب‌ماندگی بازار از تولید مسکن

تولا در ادامه سخنان خود درخصوص تاثیرات اجرای این طرح در تعدیل قیمت ها در بازار مسکن گفت: به هر حال ما نیاز به ارائه این واحدها داریم. در حال حاضر همه متوجه شده اند که آن صحبتی که از ابتدای دولت قبل تاکنون درباره وجود دوونیم میلیون مسکن خالی در کشور مطرح بود، تصور صحیحی نیست و به این نتیجه رسیده اند که از بازار عقب هستیم. یعنی با وجود تقاضا، عرضه کم شده است.

دبیر انجمن انبوه سازان استان اصفهان با یادآوری اینکه نیاز به عرضه واحدهای مسکونی به بازار داریم، گفت: با ساخت مسکن علاوه بر اینکه عرضه مسکن به بازار انجام می گیرد، در عین حال رونق ساخت و ساز و ایجاد اشتغال را به دنبال خواهد داشت و امیدواریم که با اجرای این طرح، در سال آینده شرایط بهتری را در بخش مسکن شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: یعنی ضمن ایجاد رونق، شاهد افزایش اشتغال در بازار مسکن باشیم و از این وضعیت رکود تورمی که هم اکنون دچار آن هستیم، نجات پیدا کنیم.

آسیب شناسی جدی، پیش شرط اجرای طرح جدید

به گزارش «صما» این اظهارات در حالی مطرح می شود که ظاهرا اجرای این طرح جدید وزارتخانه به این راحتی هم که تصور می شود، نیست و باید پیش از آغاز ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور، چالش های موجود در این بخش شناسایی و برای آنها چاره اندیشی شود.

به طوری که رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در این رابطه معقتد است: ابتدا باید یک آسیب شناسی جدی در حوزه مسکن صورت گیرد. به این صورت که چرا تا این حد فراز و نشیب، رکود و افزایش قیمت در بازار مسکن داشتیم و چرا نتوانستیم مسکن مهر را به موقع جمع کنیم و تحویل دهیم.

جمشید بزرگر در گفت ‌و گو با «صما» ادامه داد: همه این موارد به یک آسیب شناسی جدی در حوزه مسکن توسط دست اندرکاران بخش مسکن نیاز دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 98 درصد تولید مسکن در کشور به دست بخش خصوصی انجام می شود، تصریح کرد: بخش خصوصی از وضعیت بازار مطلع هستند و می دانند که ساخت مسکن در چه مکان هایی متناسب با میزان عرضه و تقاضا است. به عبارتی انبوه سازان آگاه هستند که در چه مکان هایی باید مسکن تولید کنند تا واحدهای ساخته شده مشتری داشته باشد. در عین حال چه راهکارهایی را پیشنهاد کنند که دولت درباره آنها سیاست گذاری و نظارت کند.

موانع تولید مسکن

برزگر با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی این موارد توسط کارشناسان امر، به موانع و چالش های فراروی صنعت ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: این موانع از وزارت راه و شهرسازی گرفته تا سازمان های خدمات رسان آب، برق و گاز، بانک ها، مالیات، بیمه و سازمان نظام مهندسی را شامل می شود که باید از مسیر برداشته شود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت بازنگری در قوانین دست و پاگیر و قوانین مخل تولید گفت: تاکید ما بر کاهش هزینه های سربار بر این صنعت است. به طور نمونه گفته شده که سالانه 2 درصد مالیات برقیمت واقعی املاک اضافه خواهد شد که این رقم در سال اول شامل 2 درصد، سال بعد 4 درصد، سال بعد 6 درصد و حداکثر تا 20 درصد است.

برزگر با طرح این سوال که مبنای این محاسبه مالیاتی به چه صورت است، گفت: از طرف دیگر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده گرفته و نیز اعلام می شود که انبوه سازان باید سود سرمایه و سود درآمد خود را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: در شرایطی که یک انبوه ساز هزینه زمین و پروانه را متقبل شود و با سازمان نظام مهندسی قرارداد ببند، مسکن بسازد و در انتها درخصوص سرمایه وی سوال کنند و با مسائل اداره مالیاتی درگیر شود، این رویکرد منجر به خروج سرمایه از بخش تولید مسکن و ساختمان خواهد شد.

برزگر با بیان اینکه طبق گفته رییس جمهور، دولت به ویژه در حوزه مسکن گران فروش است و تمامی خدمات خود را با قیمت گران عرضه می کند، گفت: از طرفی دولت بدهکار بخش مسکن است. هرچند شرایط را تاحدی آماده کرده اند اما دولت ابتدا مشخص کند که چگونه می خواهد این بدهکاری را پرداخت کند.

مشارکت سازنده در بافت فرسوده، با چه امیدی؟

وی همچنین با اشاره به چالش های نوسازی بافت فرسوده عنوان کرد: باید مشخص شود که قرار است مسائل بافت فرسوده به چه صورت حل شود و کدام سازنده با چه امیدی در بافت فرسوده ورود پیدا خواهد کرد که فرضا در طول یک یا دو سال یک بلوک 500 واحدی را به اتمام برساند و تحویل دهد.

برزگر تاکید کرد: لذا ما به عنوان بخش خصوصی قبلا در قالب یک بسته پیشنهادی مشکلات بخش تولید مسکن و هزینه های تحمیلی به ازای هر مترمربع مسکن را به دست اندرکاران امر ارائه کردیم تا با رفع آنها بتوانیم سرمایه گذاری را در بخش تولید مسکن تقویت کنیم. یعنی سرمایه گذاران اطمینان و اعتماد داشته باشند که محصول تولیدی آنها بیشتر از سپرده گذاری در بانک برای آنها آورده مالی به همراه دارد.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ابراز امیدواری کرد: امیدواریم وزیر راه و شهرسازی به این موارد توجه و با کمک انبوه سازان طرح جدید خود را عملیاتی کنند.

برزگر همچنین با اشاره به نحوه واگذاری زمین به انبوه سازان گفت: در این طرح زمین به عنوان آورده دولت است که ارزش زمین، کارشناسی و مبلغ آن محاسبه می شود و دولت به ازای آن، سهم خود را از واحدهای مسکونی تولید شده دریافت می کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar