۱۰:۳۰ - ۱۷ دی ۱۳۹۷ - 07 January 2019
کد خبر: ۵۱۷۷۸
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان در گفت‌وگو با «صما»:
صما – به اعتقاد مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تک‌رنگی بناها در ایران ریشه تاریخی دارد و آن چیزی که در جامعه عمومیت می‌یابد، در نمای ساختمان‌ها نیز تبلور پیدا می‌کند.
تک‌رنگی بناها در ایران ریشه تاریخی دارد / نمای پیچیده و بی‌هویت بیانگر خودنمایی شهروندان

به گفته حامدمانی فر امروزه نمای هرج‌ومرج ساختمان‌ها متأثر از افکار و رفتارهای اجتماعی است؛ البته اینکه چرا سلیقه مردم این‌گونه شده، نیازمند بررسی‌های جامعه‌شناسانه است. متن ذیل ماحصل گفت‌وگوی «صما» با مانی‌فر، مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی است که در ادامه می‌خوانید:

***آقای دکتر! به گفته کارشناسان امروزه اکثر نماهای ساختمان‌ها در شهرها بی‌هویت هستند؛ ریشه‌ی این بی‌هویتی در چیست؟

نمای ساختمان در واقع آخرین پوششی است که روی ساختمان می­آید و بر اساس ذوق و سلیقه مالک ساختمان یا طراح پیاده می­شود. چیزی که امروز در شهرهای ما اتفاق می­افتد بر این مبناست. نکته تأثیرگذار دیگر بر روی نما، بحث سلیقه عمومی خریداران است یعنی ازآنجایی‌که امروز ساختمان‌سازی بیشتر با قصد سوداگری و منفعت اقتصادی انجام می­شود، بنابراین شاید نگاه اصلی سازندگان به سمت سلیقه خریداران است و نمای ساختمان را طوری طراحی و اجرا می­کنند که نظر خریداران را جلب کند.

ما می­رسیم به اینکه اگر نمای ساختمان­های ما امروز عمدتا این‌گونه است، برای این است که سازندگان تشخیص داده­اند که این سلیقه مردم است.

در همه دوره­ها معماری این‌گونه بوده است. در واقع معماری نشان دهنده همه بردارهایی بوده است که در جامعه وجود داشته است؛ بردارهای اجتماعی، بردارهای اقتصادی، نحوه نگاه مردم به زندگی. آن چیزی که در جامعه عمومیت می­یافته، در نمای ساختمان تبلور پیداکرده است. حتی نحوه تعاملات اجتماعی انسان­ها با یکدیگر و تأثیرگذاری سایر شئون در زندگی مردم حتی شئون مذهبی و هرچه که تأثیرگذار در رفتار است، در معماری رد پا دارد.

مرحوم میر میران جمله­ای دارد که می­گوید: «معماری رد زمان است بر فضا» یعنی هر زمان در هر دوره­ای به معماری آن دوره نگاه می­کنی، متوجه می­شوی که مردم آن دوره چگونه فکر وزندگی می­کرده­اند و نگاه آن‌ها در زندگی چه بوده است.

پس اگر نمای ساختمان­های ما امروز این‌گونه است، تاثیر گرفته از افکار و رفتارهای اجتماعی است. البته اینکه چرا سلیقه­ مردم این‌گونه شده، نیازمند بررسی­های جامعه‌شناسانه است؛ یعنی نقش جامعه شناسان و کسانی که در علوم انسانی کار می­کنند خیلی مهم است. همچنین نقش رسانه­ها در این حوزه بسیار اهمیت می­یابد که به مردم بهترین­ها را معرفی کنند یا در اصل مباحث را برای مردم تبیین کنند تا با آگاهی بیشتری به موضوعات توجه کنند. اگر ساختمانی را می­گوییم دارای نمای رومی است، این نما توسط جامعه شناسان، اندیشمندان و معماران تجزیه‌وتحلیل و منتشر شود تا مردم متوجه شوند این نوع نما از کجا آمده است.

آیا این چیزی که امروز بانام نمای رومی ساخته می­شود، در اصل رومی است یا خیر. حتی اگر فکر می­کنیم رومی است، آیا روم باستآن‌هم این‌گونه طراحی می­کرده است یا اینکه نه ما امروز چیزی می­سازیم و نام آن را رومی می­گذاریم. یا نماهای شیشه­ای باید تجزیه‌وتحلیل شود که چه ویژگی­ها، نکات مثبت و منفی دارند و در چه شرایط جغرافیایی و اقلیمی می­توانند کاربرد داشته باشند و هر کدام دارای چه نقاط ضعف و قوتی هستند.

در چنین مواردی نقش متخصصان خیلی جدی­تر است که باید مسائل فنی را خیلی خوب مد نظر قرار بدهند و بعد انتخاب کنند که در هر ساختمانی از چه نوع نمایی با چه نوع مصالحی استفاده شود.

در یک جمع­بندی می­خواهم بگویم که نمای ساختمان منبعث از نحوه نگاه مردم، سلیقه مردم و نحوه زندگی مردم است و هر طور که ما زندگی می­کنیم و جامعه ما به آن سمت حرکت می­ کند، نماهای ساختمان­ های ما هم به همان سمت می­ رود. اگر زندگی ما به سمت اشرافی گری می­رود، این طرز تفکر به ساختمآن‌هم می­رسد و ترجیح می­دهیم ساختمان­هایمان فخر بفروشد تا میزان ثروت مالک را مشخص کند.

اما اگر جامعه به سمت ساده زیستی می­رود و افتخارات خود در حوزه­های دانشی، حفظ و پایداری طبیعت و محیط‌زیست و... بنیان می­گذارد، ساختمان‌سازی هم به آن سمت می­رود. کما اینکه معماری گذشته ایران را که بررسی می­کنیم متوجه می­شویم همان ساده زیستی زندگی مردم در معماری هم تبلور داشته و نماها در ظاهر ساده اما در باطن بسیار کارآمد و پیچیده هم بوده و هر چیزی در جای خود قرار داشته است.

***چرا رنگ نما در کشور ما معنا ندارد و همه ساختمان­ها تک رنگ و به نوعی خاکستری هستند؟

به نظرم این هم‌ریشه‌ای تاریخی در کشور ما دارد. در معماری ایران از گذشته تا به امروز کمتر استفاده از رنگ­ها را به طور عمومی متنوع می­بینید اما در معماری­های خاص رنگ خیلی مفهوم داشته، برای نمونه در معماری مساجد و برخی از خانه­های خاص ایران رنگ خیلی تاثیر داشته است. تزئیناتی که در معماری ایرانی و اسلامی در حوزه کاشی‌کاری و استفاده از عناصر تزئینی بوده خیلی به رنگ توجه می‌شده است. رنگ­های حساب‌شده و تنوع بسیار زیاد در رنگ­ها را داشته­ایم اما وقتی به بستر جامعه و معماری عام شهر و واحدهای مسکونی می‌رفته، این میزان تنوع کمتر شده است. شاید رنگ را عمدتا در شیشه­ها و پنجره­ها که در قالب ارسی استفاده می­کردند، شیشه­های رنگی را بیشتر می­بینید که آن‌هم همه جا نیست و در برخی از ساختمان­های خاص بوده و به صورت عام وجود نداشته است.

عام­تر که وارد می‌شویم می­بینیم که آنجا هم اثری از رنگ نیست و تنوع رنگ­ ساختمان­ها کم است؛ مثلا اگر رنگ خاک استفاده می­شده است ازگل‌هایی هم که رنگ سفید یا قهوه­ای داشته در کنار آن استفاده می­کردیم. یک دلیل این مسئله ریشه تاریخی معماری ماست. البته این نکاتی که می­گویم باز هم قطعی و مطلق نیست و در همه ایرآن‌هم این‌گونه نبوده است مثلا در شمال ایران استفاده از رنگ را بیشتر می­بینید یا در منطقه کویری یا جنوب ایران، رنگ را کمتر می‌بینید. باز اگر در شمال ایران استفاده از رنگ بیشتر است باز اثر آن را در نحوه پوشش مردم دیده می­شود که همان رنگ در لباس آن‌ها نیز دیده می­شود.

پس دوباره به بحث قبلی بازمی‌گردم؛ اینکه معماری موضوعیتی مردمی دارد و همان­طور که در یک جامعه عناصری هستند که در روابط مردم تاثیرگذارند مانند اقتصاد، روابط اجتماعی و... به همان نسبت که در روابط مردمی تاثیر می‌گذارند بر روی معماری هم تاثیر خواهند داشت.

***آیا مردم از رنگ می­ترسند؟ مشکل از کجاست؟

به طور طبیعی جامعه ایران ترجیح می­دهند از رنگ‌های خیلی متنوع به هر دلیلی در پوشش خود استفاده نکند که همین اتفاق در معماری ایران نیز می­افتد. من فکر می­کنم شاید مهم­ترین دلیل آن ریشه­های تاریخی موجود در ایران است که در آثار تاریخی هم می­بینیم که آن‌ها هم رنگ را بیشتر در تزئینات استفاده می­کنند و جاهایی به صورت کاربردی از آن استفاده کرده­اند.

به گزارش «صما» یادآور می‌شود «همایش نما با محوریت مصالح و جزییات اجرایی» در تاریخ نهم تا یازدهم بهمن سال جاری در بوستان گفت‌وگو تهران برگزار خواهد شد.

موضوعاتی همچون آسیب‌شناسی نمای ساختمان از منظر جزئیات اجرایی، نگهداری نما، ضوابط نظارت در طراحی و ساخت نما، نقش‌نما در بهینه‌سازی مصرف انرژی و ضرورت‌های اجرایی نما به منظور رعایت ایمنی از محورهای این همایش است.

از اهداف برگزاری این همایش می‌توان به آسیب‌شناسی نمای ساختمان، معرفی مصالح ساختمانی نما که متناسب با الگوی بومی شهرها، مصالح ساختمانی استاندارد، معرفی نماهای برتر، روشنگری و توجیه مردم برای ایجاد مطالبه گری از سازندگان برای استفاده از نماهای الگو و معرفی نماهای الگو متناسب بافرهنگ شهرها اشاره کرد.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar