۱۵:۰۱ - ۱۸ دی ۱۳۹۷ - 08 January 2019
کد خبر: ۵۱۷۹۷
«صما» گزارش می دهد:
هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی از انجام سفری به سوریه خبر داد و گفت: امیدواریم فعالان اقتصادی ایران در بازسازی سوریه فعال شوند.

نوبت سهم‎خواهی ایران در بازسازی سوریه فرارسید/ ظرفیت 20 میلیارد دلاری صادرات خدمات مهندسیمرداد ماه امسال بود که وزیر مسکن سوریه در جریان دیدار با یک هیأت اقتصادی ایرانی در دمشق، بر سر تشکیل تیم پیمانکاران ایرانی با هدف ورود به بخش بازسازی ویرانی های برجای مانده از اقدامات گروه های تروریستی در این کشور توافق کرد. در همین راستا عرنوس اعلام آمادگی کرد که زمینه را برای ورود شرکت های ایرانی به سوریه و از بین بردن موانع در مسیر همکاری های مشترک فراهم خواهد کرد.

بر همین اساس هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی از انجام سفری به سوریه خبر داد و گفت: امیدواریم فعالان اقتصادی ایران در بازسازی سوریه فعال شوند. محمد اسلامی از تمام فعالان اقتصادی کشور درخواست کرد تا برای حضور در این سفر و انجام مذاکرات با طرف‌های سوری اعلام آمادگی کنند.

سوریه، بزرگترین بازار صادرات خدمات فنی و مهندسی

در همین رابطه نایب رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران درخصوص تاثیرات حضور ایران در بازسازی سوریه گفت: در حال حاضر تنها کشوری که می توان تصور کرد بازار صادراتی مناسبی برای کشور ما به خصوص در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی باشد، سوریه است.

فرامرز مفتخر در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: در جاهای دیگر دنیا به دلیل تحریم های ایجاد شده و به علت اینکه امکان دادن ضمانت نامه را از دست داده ایم، از این امکان برخوردار نیستیم و از همین رو سوریه بهترین و بزرگترین بازاری است که امکان دارد صادرات خدمات فنی و مهندسی به آن جهت حرکت کند.

وی درخصوص دستاوردهای حضور در سوریه برای شرکت های ایرانی گفت: به طور اعم صادرات خدمات فنی و مهندسی می تواند پیش قراول باشد برای اینکه اگر شرکتی به یک کشوری ورود پیدا کرد، ابعاد خود را وسیعتر کند و بتواند مقدار زیادی فعالیت های اقتصادی با آن کشور انجام دهد.

مفتخر در ادامه با اشاره به وضعیت کنونی سوریه بیان کرد: در حال حاضر کشور سوریه بسیاری از سازمان های اقتصادی خود را از دست داده و محتاج بسیاری از خدمات است. بنابراین ورود پیمانکاران ایرانی به عنوان صادرکننده خدمات فنی و مهندسی به این کشور، می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

مسئولان برای شرکت های ایرانی سهم خواهی کنند

وی در پاسخ به اینکه آیا از شرکت های ایرانی برای فعالیت در بازسازی سوریه دعوت به عمل آمده است، گفت: در این زمینه کسی از شرکت ها دعوت نخواهد کرد، بلکه کارگزاران ایرانی باید وارد عمل شوند و این راه را باز کنند. یعنی افراد سیاسی کشور وارد مذاکره با سوریه شوند و با توجه به اینکه سال ها به این کشور کمک کرده اند تا سرپا بایستد، حال موقعیت آن فرارسیده که به همین ترتیب برای گرفتن پروژه های متعدد برای شرکت های ایرانی سهم خواهی کنند.

مفتخر همچنین درخصوص شروط و انتظارات بخش خصوصی برای حضور و فعالیت در کشور سوریه اظهار داشت: با توجه به اینکه به احتمال زیاد کشورهای دیگر نیز درخواست مشارکت در بازسازی سوریه را دارند، حال وظیفه مسئولان سیاسی ایران است که سهم خواهی کنند و بخشی از بازار ساخت و ساز را متعلق به شرکت های ایرانی کنند.

وی تاکید کرد: درنهایت اینکه شرکت های ایرانی چگونه وارد کار شوند و امور مربوطه را در سوریه به انجام برسانند؛ موضوعی است که انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی می تواند این تقسیم بندی ها را به راحتی انجام دهد.

این فعال اقتصادی در ادامه با تاکید بر ضرورت تامین امنیت ایرانیان در سوریه گفت: مهمترین موضوع این است که امنیت ایرانی ها در کشور سوریه تامین شود و شرکت های ایرانی امنیت ورود را پیدا کنند. باقی امور از آنجایی که جزو امور تخصصی شرکت ها است، قابل انجام است.

مفتخر همچنین با ارزیابی مثبت از تاثیرات صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور سوریه عنوان کرد: به هر حال سوریه به عنوان یک کشوری که سال ها در آن سازندگی صورت نگرفته و درگیر جنگ بوده، اکنون نیاز به سازندگی و اجرای پروژه های متعدد دارد و این موقعیت بسیار خوبی را برای کشورهای دوست فراهم می کند که در دوران جنگ به این کشور کمک کرده اند.

حوزه های تخصصی برای فعالیت شرکت های ایرانی

وی در عین حال در پاسخ به اینکه شرکت های ایرانی در چه بخش هایی می توانند فعالیت کنند، گفت: در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور ما قادر به انجام هر نوع کاری است. به این معنا که دانش فنی موجود در کشور ما تقریبا از توان انجام تمامی کارهای مورد نیاز برای سوریه در شرایط کنونی برخوردار است.

وی افزود: از جمله این امور مورد نیاز می توان به تامین زیرساخت ها، ساخت راه، راه آهن، کارخانجات و ساختمان های از بین رفته اشاره کرد که تمامی این بخش ها جزو تخصص مهندسان ایرانی و شرکت های ساختمانی ایرانی است.

نایب رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران همچنین درخصوص میزان درآمدهای ارزی حاصل از حضور ایران در بازسازی سوریه گفت: ابتدا باید مشخص شود که ما چه سهمی از مشاکت در سوریه می گیریم و این سهم باید توسط مسئولان سیاسی مملکت تعیین شود و اگر این سهم تعیین شود، محاسبات درآمد ارزی سهل و ساده است.

حضور فعال ایران در سوریه از دیرباز تا کنون

در همین حال نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگان ایران با اشاره به اینکه کشور سوریه از دیرباز به عنوان یکی از مقاصد و بازار هدف صادراتی ما به خصوص در باب اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی بوده است، گفت: ما در بسیاری از بخش های زیرساختی در حوزه آب، فاضلاب، برق، برق روستایی، نیروگاه ها، پست های فشار قوی، حوزه انرژی و حتی پمپ های ایستگاه های گاز در کشور سوریه پروژه اجرا کرده ایم.

حمیدرضا صالحی در گفت و گو با «صما» افزود: نه تنها در بخش خدمات فنی و مهندسی، بلکه در حوزه مهندسان مشاور نیز ما پروژه های خوبی را در این کشور اجرا کرده ایم و از دانش مهندسی ما به نحو احسن در سوریه استفاده شده است.

وی ادامه داد: لذا صادرات خدمات فنی و مهندسی به سوریه می تواند از ابعاد مختلفی حائز اهمیت باشد. چرا که ما از یک پایگاه قدیمی و تاریخی در این کشور برخورداریم و با شناختی که از وضعیت زیرساخت ها و پروژه های آنجا داریم، و همینطور نیاز و ارتباطی که از دیرباز بین دستگاه های کارفرمایی دولت ایران وسوریه برقرار بوده، اکنون فرصت خوبی برای حضور بیشتر شرکت های ایرانی در سوریه است.

صالحی با بیان اینکه اکنون سوریه در فاز جدیدی از سازندگی قرار گرفته است، ادامه داد: با توجه به شواهد امر در رابطه با فروکش کردن آتش جنگ در سوریه، موقعیت بسیار خوبی برای ایرانیان فراهم شده و با توجه به اینکه کشور ما در دوران جنگ به این کشور کمک کرده، حال شرکت ها، متخصصان و بخش خصوصی ما می توانند در دوران سازندگی نیز در این کشور به امر سازندگی بپردازند.

دولت اجازه ایجاد پایگاه در سوریه را به بخش خصوصی دهد

وی افزود: اینکه بخش خصوصی ما تا چه حد می تواند در سوریه موفق باشد، برمی گردد به اینکه بخش خصوصی با توجه به ظرفیت بسیار بزرگی که در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد، برای اینکه بتواند در این بخش بازار بزرگی را در سوریه در اختیار بگیرد، باید از سوی دولتمردان حمایت شود.

صالحی تاکید کرد: یکی از شروطی که بخش خصوصی ما می تواند حضور قدرتمندی در سوریه داشته باشد، این است که دولتی ها اجازه دهند تا بخش خصوصی در سوریه پایگاه ایجاد کند. از طرف دیگر دولت نیز حمایت کرده و پروژه های زیرساختی تعریف شده در سوریه را برای بخش خصوصی ایران بگیرد، تعهد و گارانتی کند تا کارفرمایان بتوانند با خیال آسوده اعتما کنند و با توجه به ظرفیتی که بخش خصوصی ما دارد، بتوانند در این کشور موفق شوند.

وی همچنین ادامه داد: لذا از مهمترین عوامل موفقیت بخش خصوصی ما در سوریه، بحث شناسایی و حمایت از بخش خصوصی خوشنام و صاحب امتیاز و افرادی است که در دوران سختی و جنگ در سوریه حضور داشته اند و دولت می تواند در این وضعیت برای آبادانی کشور سوریه بسیار هدفمند حرکت کند و بخش خصوصی نیز درآمدهای خوبی را برای اقتصاد کشور ایجاد کنند.

ظرفیت بیش از 20 میلیارد دلار پروژه خدمات فنی و مهندسی در حوزه انرژی

صالحی با اشاره به برآوردهای انجام شده درخصوص درآمد ارزی حاصل از فعالیت ایران در بازسازی سوریه گفت: به طور حتم بیش از حدود 20 میلیارد دلار پروژه خدمات فنی و مهندسی در سوریه تعریف می شود که این 20 میلیارد دلار بیشتر در حوزه انرژی مطرح است و در حوزه های آب و فاضلاب و سایر پروژه ها، این رقم بسیار بالاتر خواهد بود.

نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: ما باید بتوانیم از این فرصت با ایجاد یک ستاد در بخش خصوصی و با هماهنگی و حمایت اتاق بازرگانی کشورمان که اخیرا فعالیت تازه ای را در این بخش شروع و ارتباط خوبی را با سوریه ایجاد کرده اند، استفاده کنیم. به یقین با حمایت دولت و ارتباطی که با دولت سوریه می گیرند، می توان فرصت مناسبی را برای ایرانیان فراهم کرد تا فعالان اقتصادی ما در آنجا بتوانند درآمد خوبی را برای کشور رقم بزنند.

صالحی خاطرنشان کرد: فعالیت در سوریه می تواند در افزایش درآمدهای غیرنفتی و ارزآوری حاصل از صادرات غیرنفتی و توسعه صادرات کشور به خصوص در بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی بسیار مفید و موثر باشد و شرکت های ایرانی از ظرفیت بسیار بالایی برای فعالیت در این حوزه برخوردارند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar