۱۰:۰۵ - ۲۰ دی ۱۳۹۷ - 10 January 2019
کد خبر: ۵۱۸۲۱
شهردار تهران:
شهردار تهران گفت: اگر بتوانیم باور و اعتماد مردم به مدیران شهری را جلب کنیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود.
جلب اعتماد مردم به مدیریت شهری باعث حل بسیاری از مشکلات است

پیروز حناچی در بیست و ششمین اجلاس مدیران ارتباطات و امور بین الملل کلانشهرهای کشور که بعد از ظهر امروز در ساختمان شهرداری تهران برگزار شد، اظهار کرد: در آخرین سرشماری نفوس و مسکن کشور مشخص شد بیش از ۷۲ درصد از جمعیت ایران در شهرها و ۲۸ درصد در روستاها زندگی می‌کنند، این در حالی‌است که در اواخر دهه ۳۰ این نسبت کاملاً برعکس بود.

وی افزود: از میان شهرهای ایران ۱۰ شهر جمعیتی بالاتر از یک میلیون نفر دارند، البته اگر شهری جمعیتی بالای ۷۰۰ هزار نفر داشته باشد متفاوت و ویژه می‌شود و به عنوان مثال به سیستم حمل و نقل ریلی نیاز خواهد داشت.

شهردار تهران اذعان کرد: البته ما از نظر این نوع استانداردها عقب افتاده هستیم و در بسیاری از شهرهای بزرگ مانند اهواز با وجود وسعت و جمعیت زیاد ساخت قطار شهری در مراحل اولیه خود قرار دارد.

حناچی در ادامه تأکید کرد: طبق نظر سنجی‌هایی که در تهران انجام شده، اصلی‌ترین مشکل از نظر مردم آلودگی هوا و ترافیک است و این مشکل همه شهرهای بزرگ در کشور است.

وی تصریح کرد: ۷٠ درصد آلودگی هوا در تهران مربوط به خودروهای موتوری است که ۴۰ درصد از این میزان به تردد خودروهای شخصی برمی‌گردد و ۳ میلیون موتورسیکلت داریم هر کدام به اندازه هشت خودروی یورو پنج و ۶ آلودگی ایجاد می‌کنند.

شهردار تهران افزود: تقریباً تمامی شهرهای بزرگ ما با مشکل آلودگی و ترافیک مواجه هستند، حتی شهری مانند اراک هم با معضل آلودگی مواجه است و در برخی از روزهای سال به آلوده‌ترین شهر ایران تبدیل می شود که این موضوع با توجه به وسعت و جمعیت این شهر عجیب است.

شهردار تهران به مشکلات مالی شهرداران کلانشهرها نیز اشاره و عنوان کرد: در شرایط فعلی که همه ما مشکل مالی داریم سرمایه اجتماعی می‌تواند مانند اکسیر بسیاری از مشکلات ما را حل کند، به این شکل که اگر ما بتوانیم باور و اعتماد مردم به مدیران شهری را جلب کنیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

حناچی اظهار کرد: مردم اگر مدیرانشان را باور کنند با آنها همراهی خواهند کرد، همان‌طور که در دهه اول انقلاب در روزهای تعطیل مردم خودشان خیابان‌ها را جارو می‌کردند ولی امروز این اعتمادها آسیب دیده است و ما باید آن را احیا کنیم.

وی گفت: وقتی مدیری به مردم قول بدهد و به آن عمل نکند این اعتماد از دست خواهد رفت و وقتی اعتماد مردم از دست برود حتی یک اقدام کوچک هم نیاز به هزینه‌های بسیار دارد.

شهردار تهران در ادامه با تأکید بر ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها افزود: هم اکنون سه لایحه در مجلس در این زمینه در دست بررسی است؛ لایحه مالیات بر ارزش افزوده، لایحه منابع مالی پایدار شهری و بودجه.

حناچی تصریح کرد: این لوایح در حال حاضر در کمیسیون‌های تخصصی در حال بررسی است و من نسبت به تصویب آن‌ها در این کمیسیون‌ها نگران نیستم، اما شما باید کمک کنید و طی گفتگو و تعاملاتی که با نمایندگان استان‌های خود دارید زمینه رأی بالای این لوایح در صحن علنی مجلس را فراهم کنید.

وی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم از چرخه باطل فروش شهر برای اداره آن خارج شویم راه آن تصویب این لوایح است و باید در تعامل با نمایندگان این لوایح را تبدیل به قانون کنیم و البته قدم بعدی کم کردن هزینه‌ها است.

حناچی در پایان گفت: شهرداری تهران هم اکنون ۱۵ هزار و ۷۰۰ پست سازمانی دارد که ۶۷ هزار و ۳۰۰ نفر در آن شاغل هستند و در واقع تناسبی بین پست‌های سازمانی و شاغلان وجود ندارد که باید اصلاح شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar