۱۰:۴۰ - ۲۲ دی ۱۳۹۷ - 12 January 2019
کد خبر: ۵۱۸۳۱
رییس نظام مهندسی همدان در گفت‌وگو با«صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان با بیان اینکه حذف سیستم ارجاع کار از سازمان نظام مهندسی باعث شد تا دلال بازی وارد عرصه ساخت و ساز شود، گفت: با اجرای این دستورالعمل، شأن مهندسان و مهمتر از آن کیفیت ساخت و سازها به شدت پایین آمد.
ورود دلال‌بازی به ساخت‎وساز با حذف ارجاع کار/ معرفی فرصت‎های شغلی جدید برای مهندسانسعید یزدانی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب اظهار کرد: به طور قطع هر سازمانی برای ادامه فعالیت خود به اصلاحاتی نیاز دارد. اگرچه بعضی از این اصلاحاتی که وزیر سابق راه و شهرسازی روی آنها دست گذاشت، ضروری بود، اما برخی از آنها از جمله لغو ارجاع کار و کسر 5 درصد حق نظارت، افراطی بود.

وی با بیان اینکه اصلاحات در زمینه حذف تعارض منافع می تواند برای سازمان نظام مهندسی و صنعت ساخت و ساز کشور مفید باشد، ادامه داد: این موضوع نیز به صورت ناقص در انتخابات هشتم هیئت مدیره نظام مهندسی اجرایی شد. در حالی که باید تعارض منافع به صورت کامل از سیستم کاری حذف شود تا در این مسیر فرصت های جدیدی نیز برای مهندسان ایجاد شود.

ارتقای جایگاه مهندسان از بعد معنوی و مادی

یزدانی در ادامه سخنان خود با اشاره به مهمترین رویکردهای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان در دوره هشتم تاکید کرد: مهمترین رسالت تعیین شده ما ارتقای جایگاه مهندسان از بعد معنوی یعنی اعتلای جایگاه مهندسی و همچنین از بعد مادی و یا بهبود وضعیت معیشتی مهندسان است.

وی ادامه داد: رویکرد کلی سازمان ما تعامل با دستگاه ها و همچنین با اعضا است و بر این اساس، تعامل برون سازمانی و درون سازمانی را در دستور کار خود قرار داده ایم.

افزایش تعرفه خدمات و ایجاد فرصت های شغلی جدید

یزدانی همچنین با بیان اینکه تلاش ما بر این بوده تا تعرفه خدمات مهندسی را افزایش دهیم، افزود: همچنین خوشبختانه توانسته ایم با قراردادهایی که بسته ایم، فرصت های شغلی جدیدی را برای اعضای خود فراهم کنیم. ازجمله ممیزی ساختمان های شهر همدان از بعد مساحت که در شرف قرارداد هستیم.

وی اضافه کرد: در عین حال ممیزی انرژی را در کارگروه انرژی انجام داده ایم و مصوبه اولیه این موضوع و یا اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را در ساختمان ها گرفته ایم. در بخش نظارت بر بهره برداری از ساختمان و یا مبحث 22 مقررات ملی ساختمان نیز اقداماتی صورت گرفته است.

ارائه خدمات مهندسی خارج از محدوده شهرها

به گفته این مسئول، درخصوص ارائه خدمات مهندسی خارج از محدوده شهرها نیز رایزنی های اولیه انجام شده و موافقت استاندار را گرفته ایم که از خدمات سازمان نظام مهندسی برای شهرک های صنعتی و مسائل مرتبط با جهاد کشاورزی استفاده شود و موارد مذکور، اهم اقداماتی است که طی دو ماه گذشته در این سازمان انجام گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به تاکیدات وزیر راه و شهرسازی درباره اجرای قانون نظام مهندسی گفت: ما در چارچوب قانون سعی می کنیم که با اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری و مراجع دیگری که به نوعی ارتباط تنگاتنگی با سازمان نظام مهندسی دارند، تعامل داشته باشیم. اما حرکت در چارچوب قانون و استفاده از پتانسیل های موجود، در سرلوحه اقدامات ما قرار دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان در عین حال به برگزاری جلسه با نمایندگان این استان اشاره کرد و گفت: جلسه ای را با نمایندگان استان برپا کرده ایم و پیگیری های لازم را انجام داده اند و اگر قوانینی نیاز به اصلاح داشته باشد، تعامل ما بر این است که از طریق مجمع نمایندگان استان تغییراتی را در جهت منافع سازمان انجام دهیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar