۱۰:۰۳ - ۲۴ دی ۱۳۹۷ - 14 January 2019
کد خبر: ۵۱۸۵۵
در گفت وگو با «صما» مطرح شد:
به گفته نماینده شورای شهر منطقه یک در کمیته نما، کارکرد کمیته نما این است که اجرای نماهای ساختمانی کنترل شود و نماها در سطح شهر به یک هماهنگی نسبی برسد؛ بنابراین کارکرد این کمیته‌ها دیکته کردن معماری خاصی نیست بلکه داشتن بافتی آرام در نماها و احترام به شهروندان آن محله و منطقه است.
عملکرد کمیته‌ نما دیکته‌کردن معماری خاصی نیست/ برخورد سلیقه‌ای در نما اجتناب‌ناپذیر استبه اعتقاد محمدصادق نصیری- نمای آرام و هماهنگ حق شهروندان است و باید این بخش از طراحی ساختمان به جایگاهی برسند که حداقل اغتشاش را در شمایل شهر ایجاد کند. مشروح مصاحبه خبرنگار «صما» با نصیری_نماینده شورای شهر منطقه یک در کمیته نما به شرح زیر است:

به‌عنوان ناظر کمیته نما چه نقاط قوت و ضعفی در این کمیته می­بینید و در این زمینه چه باید کرد؟

مهم‌ترین مسئله کمیته نما این بود که باید لایحه آن برای قانونی شدن، تصویب شود. بعد از چند سال فعالیت که این کمیته را راه انداختند، چند روز پیش لایحه آن در شورای شهر تصویب شد. موردی که وجود دارد این است که در کمیته‌های نما، نمایی را تائید می­کنیم که بعد از تائید باید از طرف شهرداری برای اجرای آن کنترل شود. متأسفانه این کنترل وجود ندارد و کمیته­های نما جایگاه قانونی خود را ندارند؛ معمولاً چیزی فرمالیته است که نما تائید می­شود و بعدازآن مالک اگر آن را تغییر هم بدهد کسی نیست که بگوید چرا آن را عوض کرده­ای یا اینکه حین اجرا کنترل کند که آیا نمابر اساس آنچه تصویب و تائید شده اجرا می­شود یا نه.

سیستم کمیته نما باید به این سمت برود که پروسه تائید نما به شکل سیستمی انجام شود تا همه‌چیز شفاف باشد و جلوی تخلفات گرفته شود.

یکی از انتقاداتی که به کمیته نما می­شود، تعویق انداختن صدور پروانه­های ساختمانی است. این مسئله از کجا نشات می­گیرد؟

خیلی به خود مالک­ها بستگی دارد. مثلاً طرحی را به کمیته می­آورند که کیفیت لازم و چهارچوب لازم را ندارند و کار برگشت می­خورد و باید دوباره طراحی کند. در عمل کار مالکان طول می­کشد زیرا طراحی درست انجام‌نشده است. ما در منطقه یک سعی می­کنیم با طراحان هماهنگ می­شویم که کار مالکان زمین نماند و سریع انجام شود اما بازهم خیلی پیش می­آید که این اتفاق می­افتد. مشکل در همان ضعف طراحی است که کار درست جلو نمی­رود.

یکی دیگر از انتقاداتی که وارد می­شود این است که در تائید نماها، خیلی سلیقه­ای برخورد می­شود؟

ما در کمیته نما خیلی وارد بحث طراحی نمی‌شویم چون کار ما طراحی نیست؛ اما گاهی نمایی را که می­بینیم ضعیف است به مالکان توصیه می­کنیم که در طرح خود بازنگری کنیم. برخورد سلیقه­ای در چیزی که کیفی است در عمل اجتناب‌ناپذیر است زیرا یکی آن را خوب می­داند و دیگری نه؛ بنابراین این مسئله تا حدودی وجود دارد که دلیل آن این است که ملاک عملی برای نما وجود ندارد که بگوییم نمایی خوب است و همه مانند آن طراحی کنند و فلان نما خوب نیست و کسی آن‌گونه کار نکند. نمی­توانیم این‌گونه با طراح برخورد کنیم زیرا هر طراحی می­تواند طرح خاصی را انجام بدهد. بیشتر تأکید ما این است که کار به سمت کارهای کلاسیک نرود.

کمیته نما برای مالکان و سازندگان چقدر هزینه‌بردار است؟

متأسفانه معمولاً کارفرما بهایی برای طراحی قائل نبوده و دستمزدی که طراحان می­گیرند خیلی با چیزی که باید باشد فاصله دارد؛ بنابراین معماران بیشتر کار نقشه‌کشی انجام می­دهند تا طراحی، برای همین کارها کیفیت لازم را ندارد و خروجی­ها خوب نیست. مگر معدود کارهایی که توسط معماران سرشناس انجام می­شود و در کمیته دفاع می­کنند و متوجه می­شویم که معمار دستمزد خود را درست گرفته و کار باکیفیت انجام می­دهد، اما در بیشتر موارد مشخص است که معمار تحت‌فشار بوده در بسیاری از کارها می­گوییم که باید نمای پشت را هم انجام دهید که طراح جا می­خورد و می­گوید این موضوع در قراردادم نبوده و باید بروم دوباره با مالک یا سازنده صحبت کنم.

کمیته هزینه­ای از مالکان برای تائید نما دریافت می­کند؟

در مراحل صدور پروانه است و فکر نمی­کنم چیز جدایی بگیرند.

مالکان چقدر می­توانند در کمیته­های نما ورود کرده و اعمال سلیقه کنند؟

ما معمولاً مالکان را در کمیته نمی­پذیریم و خیلی اصرار داریم که طراحان حضورداشته باشند تا هویت آن‌ها نیز تقویت شود و حواشی جلسه هم کمتر شود؛ اما خیلی از کارها گویای این است که طراح فقط آن چیزی را که مالک گفته، کشیده است.

نماهای استان تهران بعد شکل‌گیری کمیته نما رشد کیفی داشته و هویت و سبک ایرانی آن افزایش‌یافته است؟

بحث ما در کمیته نما این است که بتوانیم نماها را کنترل کنیم و به هماهنگی نسبی برسیم تا اینکه بخواهیم معماری خاصی را دیکته کنیم. بیشتر می­خواهیم بافت آرامی را داشته باشیم که به شهروندان آن محله و منطقه احترام گذاشته شود. نما حق شهروندان و ساکنان آن کوچه است و باید به جایگاهی برسد که حداقل اغتشاش را داشته و نظم و هماهنگی ایجاد کند.

برای استفاده از برخی مصالح ساختمانی مانند کامپوزیت و شیشه در این کمیته محدودیت­هایی اعمال‌شده است. با توجه به پیشرفت فنّاوری و بهبود کیفیت این مصالح چرا این محدودیت­ها برداشته نمی­شود؟

برخی از مصالح سبک خاصی را دیکته می­کند. مثلاً پروژه اداری تمام شیشه‌کار کرده است که ضریب انتقال حرارت آن کم است و سرما به داخل منقل نمی­شود که تائید شده و کارشده است اما در پروژه مسکونی به دلیل نوع کاربری در مصالح محدودیت داریم. در پروژه مسکونی کامپوزیت مقداری محدودیت داریم یعنی مقداری بستگی به نوع کاربری ساختمان­ها دارد.

چقدر در کمیته نما به هویت ایرانی توجه می­شود؟

این حلقه گم‌شده در حوزه معماری است. خیلی در آن اختلاف است و نمی‌توان گفت در نماهای خود می‌خواهیم هویت ایرانی داشته باشیم. ایرادهای خیلی کلی‌تری وجود دارد که اول باید آن‌ها را رفع کنیم تا به این هویت‌سازی برسیم. چون ما در طراحی ضعف داریم و اول باید پایه طراحی خوبی داشته باشیم بعد بتوانیم درباره این ویژگی صحبت کنیم.

به گزارش «صما» یادآور می‌شود «همایش نما با محوریت مصالح و جزییات اجرایی» در تاریخ نهم تا یازدهم بهمن سال جاری در بوستان گفت‌وگو تهران برگزار خواهد شد.

موضوعاتی همچون آسیب‌شناسی نمای ساختمان از منظر جزئیات اجرایی، نگهداری نما، ضوابط نظارت در طراحی و ساخت نما، نقش‌نما در بهینه‌سازی مصرف انرژی و ضرورت‌های اجرایی نما به‌منظور رعایت ایمنی از محورهای این همایش است.

از اهداف برگزاری این همایش می‌توان به آسیب‌شناسی نمای ساختمان، معرفی مصالح ساختمانی نما که متناسب با الگوی بومی شهرها، مصالح ساختمانی استاندارد، معرفی نماهای برتر، روشنگری و توجیه مردم برای ایجاد مطالبه گری از سازندگان برای استفاده از نماهای الگو و معرفی نماهای الگو متناسب بافرهنگ شهرها اشاره کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar