۱۴:۵۵ - ۲۵ دی ۱۳۹۷ - 15 January 2019
کد خبر: ۵۱۸۷۵
مدیرکل راه‌و شهرسازی قم درگفت‌وگو با«صما»:
مدیر کل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به چالش ها و مسائل موجود در مسیر اجرای بازآفرینی شهری، درخصوص سمت و سوی سیاست گذاری ها در این زمینه گفت: با توجه به اینکه ساختار شهرها در گذشته بر پایه تامین نیاز شهروندان مبتنی بر پیاده محوری بوده است، تغییرات کارکردی از جمله غلبه سواره و تامین پارکینگ و خدمات جنبی، نیازمند تغییرات کلیدی و در عین حال هوشمندانه است.
تامین مسکن استاندارد در بافت‎های هدف، نیازمند برنامه‎ریزی جامع استحسن صبوری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: ضرورت تهیه طرح یکپارچه بازآفرینی مطابق با نیازهای هر شهر، و لزوم مطابقت سایر طرح های بالادستی از جمله طرح تفصیلی با طرح بازآفرینی شهری، از جمله مواردی است که باید در این بخش مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین تعامل تمامی دستگاه های سیاست گذار و ذیربط و نیز مدیریت شهری در راستای احیای بافت های ناکارآمد شهر و نیز عدم موازی کاری در امر بازآفرینی شهری الزامی است.

صبوری در عین حال با اعلام اینکه در طرح جدید وزارت راه برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور، سهم استان قم از این تعداد، 2 هزار و 166 واحد مسکونی است، به روش های تأمین اعتبار این واحدها اشاره کرد و افزود: ساخت این واحدها از طریق اعطای تسهیلات از وجوه اداره شده (محل صندوق توسعه ملی) تامین خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای این منظور، اعتبار تخصیص یافته به استان قم به میزان 542 میلیارد ریال است که در قالب تسهیلات ساخت در کلانشهر قم ارائه می شود و شرایط آن به این صورت است که به ازای هر واحد مسکونی 50 میلیون تومان با نرخ سود بانکی 9 درصد برای دوره مشارکت مدنی 2 ساله ساخت اعطا می شود.

این مسئول یادآور شد: همچنین تسهیلات خرید از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به مبلغ 60 میلیون تومان و با نرخ سود 6 درصد با دوره بازپرداخت حداکثر 12 ساله ارائه می شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم در پاسخ به اینکه این واحدها به چه کسانی تحویل داده می شود و عرضه این واحدها چگونه می تواند در تعدیل قیمت ها در بازار مسکن موثر باشد، به لحاظ اینکه ممکن است بخش خصوصی این واحدها رابا قیمت دلخواه عرضه کنند، گفت: این واحدها توسط سازندگان و توسعه گران به صورت عمده و یا با درخواست ساکنان بافت های محلات هدف ساخته خواهد شد.

وی افزود: به طور قطع این واحدها باید جهت رفع نیاز به تامین مسکن اقشار هدف و نیز مدیریت بازار مسکن عرضه شود و در کنار آن، شرایط فعلی و در نظر داشتن صرفه اقتصادی، چارچوب کلی طرح و قیمت های متعارف و هزینه تمام شده باید مورد توجه قرار گیرد.

صبوری همچنین در پاسخ به اینکه آیا تضمینی وجود دارد که اجرای این طرح مانند مسکن مهر با مشکلات متعددی مواجه نشود، گفت: به طور قطع بازآفرینی شهری پایدار به لحاظ وجود زیرساخت های شهری و مکان گزینی ماهوی که دارد، بسیاری از مسائل و چالش های مسکن مهر از جمله بعد سفر، عدم تمرکز در خدمات دهی دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری، نبود تاسیسات و زیرساخت های شهری، تحمیل بار ظرفیتی جدید به شهر و از هم گسیختگی بافت اجتماعی و فرهنگی و... را ندارد.

وی ادامه داد: اما به دلیل مسائلی ازجمله ارگانیک بودن و مهاجر فرستی بافت های محلات هدف بازآفرینی، اجرای بسیاری از طرح ها و به ویژه تامین مسکن مطلوب و استاندارد در این بافت ها، نیاز به برنامه ریزی جامع و رویکرد یکپارچه در همه ابعاد زندگی شهروندان دارد.

این مسئول همچنین در پاسخ به اینکه برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی «مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری» چقدر می تواند به آشنایی بیشتر مدیران و مردم با حوزه بازآفرینی شهری کمک کند، گفت: برگزاری این نمایشگاه کمک موثری در جهت آشنایی مدیران و کارشناسان مرتبط است.

صبوری خاطرنشان ساخت: ضمن اینکه برگزاری این گونه نمایشگاه ها می تواند در به اشتراک گذاشتن تجربه های موفق شهرها و استان های مختلف راه گشا باشد، همچنین برای شهروندان و علاقه مندان به موضوع اطلاع از اقدامات انجام شده و آشنایی آنها با مطالبات و حقوق شهروندی می تواند مفید باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar