۱۵:۳۲ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - 21 January 2019
کد خبر: ۵۱۹۳۶
عضو کانون انبوه‌سازان‌ در گفت‌وگو با «صما»:
عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‎سازان با انتقاد از اجرایی نشدن بخشنامه‌های ابلاغی وزارت راه و شهرسازی در سال 96 گفت: متاسفانه این بخشنامه‌ها تاکنون به خاطر مقاومت‌های صورت گرفته، اجرایی نشده‌اند؛ در حالی که اجرای آنها می توانست به بهبود فضای کسب و کار کمک کند.
سیستم ارجاع کار با بهبودی فضای کسب‌ وکار منافات دارد/ دولت برای حفظ سرمایه‌گذاران مسکن چاره‎اندیشی کندعلی عندلیبی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه رونق سرمایه‌گذاری در کشور به بهبود فضای کسب‌ و کار بستگی دارد، افزود: در حال حاضر ایران در بین 130 کشور دنیا از نظر وضعیت فضای کسب‌وکار در رتبه 128‌ام قرار دارد که رتبه بسیار ضعیفی است.

ضرورت بهبود فضای کسب‌وکار برای پیشگیری از فرار سرمایه

وی با اشاره به فرار 20 میلیارد دلار سرمایه از کشور طبق اظهارات پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: با آسیب‌شناسی‌های انجام شده، مسئولان امروز به این نتیجه رسیده‏اند که به منظور پیشگیری از فرار سرمایه از کشور، باید راهکارهای بهبود فضای کسب‌وکاری را شناسایی و اجرایی کنند تا سرمایه‌گذاران داخلی تمایل به حفظ سرمایه خود در کشور داشته باشد.

وی با اشاره به ضرورت همکاری و تعامل بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سایر ارگان‌های مرتبط تاکید کرد: اگر این نهادها دست‌به‌دست هم دهند، فضای مناسبی به وجود می‌آید که انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران مسکن می‎توانند با اطمینان‌خاطر اقدام به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کنند.

این انبوه ساز با اشاره به مزایای ساخت مسکن در کشور گفت: با توجه به اینکه ساخت هر 60 مترمربع بنا، اشتغال‌زایی برای یک نفر را به دنبال دارد و سرمایه در گردش انبوه‌سازان در بخش مسکن حدود 120 هزار میلیارد تومان است، توجه به این قضیه برای ایجاد اشتغال و تولید مسکن بسیار مهم و ضروری است.

وی افزود: در این رابطه مسئولان کشوری از مقام معظم رهبری گرفته تا روسای قوا، نمایندگان مجلس و اعضای شورای اسلامی شهرها بر بهبودی فضای کسب‌وکار تاکید داشته‌اند و در همین راستا در سال گذشته بخشنامه‌های اثربخشی توسط وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد، اما مقاومت‌هایی در مسیر اجرای این بخشنامه‌ها ایجاد شد و ما امروز به دنبال احیای مجدد این بخشنامه‌ها و اجرای آنها هستیم.

عندلیبی با بیان اینکه مسائل و مشکلات مبتلابه سرمایه‌گذاران بخش مسکن، بر اجرای این بخشنامه‌ها تاکید دارد، گفت: مقاومت‌های عجیب، غیرکارشناسی و غیرمعمول آقای رجبی در برابر اجرای بخشنامه‌های دکتر آخوندی، منجر به بروز مسائلی در سازمان نظام مهندسی استان‌ها و شورای مرکزی شد و در عین حال فضای کسب‌وکار را آلوده و غبارآلود کرد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با روی کار آمدن آقای اسلامی مجددا این بخشنامه ها پیگیری شود، افزود: در این صورت می توانیم امیدوار باشیم که مشکلات حل خواهد شد و انبوهسازان میتوانند روحیه لازم را برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن داشته باشند که بازارهای رقیب فراوانی مثل بازار دلار، طلا و سپردهگذاری در بانک برای آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه حفظ سرمایه‌گذاران حوزه مسکن نیاز به مدیریت صحیح در این حوزه دارد گفت: امسال در مقایسه با سال گذشته، صدور پروانه‌های ساختمانی و ساخت مسکن کاهش پیدا کرده و این در حالی است که کماکان نیاز به مسکن در کشور وجود دارد. طبق گفته رییس عمران مجلس ما به چهار میلیون مسکن نیاز داریم که سالیانه بین 900 هزار تا یک میلیون واحد مسکونی اضافه می‌شود. بنابراین لازم است که در این بخش مسئولان درایت و هوشمندی به خرج دهند تا سرمایه‌گذاران وارد بخش ساخت و ساز شود.

سیستم ارجاع کار با بهبودی فضای کسب‌ وکار منافات دارد

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان افزود: امروز مسائلی از قبیل تعارض منافع، رابطه مالک با مهندسان، رابطه کارفرما با مهندسان، سیستم قدیمی ارجاع کار در سازمان نظام مهندسی وجود دارد که اگر به بخشنامه‌های سال 96 عمل می‌شد، این مسائل قابل حل بود. ما این موارد را در جلسات مطرح کرده‌ایم، اما امروز مقاومتی در مسیر اجرای آنها وجود دارد.

وی در پاسخ به منتقدان حذف ارجاع کار گفت: ارجاع کار به صورت کوپنی به مهندسان با بهبودی فضای کسب‌ وکار منافات دارد. تجربه نشان داده کسانی که تمایل به پابرجایی ارجاع کار دارند، به بهبودی فضای کسب‌وکار توجه ندارند. در حالی که اگر بهبود فضای کسب‌وکار اتفاق نیفتد، فرار سرمایه رخ می‌دهد.

به گفته عندلیبی، بررسیهای مسئولان در رابطه با بهبودی فضای کسب‌وکار، حاکی از آن است که مهندسان ناظر باید توسط مالکان انتخاب شوند. چون ناظر، امین کارفرما در برابر پیمانکار ساخت است که پروژه را اجرا می‌کند. وقتی قرار است که پروژه به طور تخصصی و توسط مجری یا پیمانکار ساخت اجرا شود، یک مهندس ناظر امین باید باشد که بتواند گره‌های کار را باز کند.

این انبوه ساز یادآور شد: بخشنامه‌های سال گذشته با کارشناسی‌های فراوان تاکید بر این مسئله دارد و با کسب استعلام از کشورهای هم‌جوار و اروپایی این اتفاق صورت گرفته و ما اگر می‌خواهیم در بخش مسکن اتفاق مناسبی بیفتد، باید به این بخشنامه‌ها مراجعه کنیم و مهندس توسط مالک انتخاب شود. اگر به بخشنامه‌های وزیر سابق راه توجه شود، حتما بهبودی در فضای کسب و کار ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
0
0
عجب !!!!!! جناب عندليبي ايكاش كمي وقت بگذاريد و با چند نفر از مهندسين ناظر در هر چهاررشته بصورت ميداني و كارگاهي براي بازديدها اقدام كنيد سپس به اين شكل اظهار نظر فرمايد...
همين ديروز مالك عزيز ميخواست واسه يك مورد كه نص صريح مقررات ملي ساختمان است بنده را زير بار كٌتك بگيرد. يكطرفه به قاضي نرويد، اول زير ساختها و بستر فرهنگي كار را مهيا كنيد آنگاه قوانين جديد مطابق استانداردهاي جهاني وضع كنيد...
يادتان باشد ناظر نماينده متصرفين و بهره بهره برداران نهايي ساختمان است نه مالك و بسازبفروش فعلي كه بلافاصله بعد از ساخت يك روز هم در آن محل نخواهد بود...
فراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
0
0
بهبود فضای کسب‌ و کار بیشتر به حفظ حقوق بهره برداران ارتباط دارد که حفظ حقوق بهره برداران هم در ارتباط مستقیم با ارجاع کار است. بله درست است منافع انبوه ساز در این است که خود مهندس ناظر را انتخاب کند ولی منافع بهره بردار که منفعت اصلی و عام است در گرو سیستم ارجاع کار است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar