۱۲:۱۲ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - 24 January 2019
کد خبر: ۵۱۹۶۷
بسته خبری پنج‌شنبه‌های «صما»:
بسته خبری «صما» تلاش می کند که گلچینی از مهمترین رویدادهای خبری درحوزه مسکن و راه را در اختیار مخاطبان این حوزه قرار دهد.
کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده/ انتقادات تند اسلامی از فساد گسترده مالی در وزارت راه/ رکود در بازار مسکن آمریکابازار مسکن در اواخر دی و اوایل بهمن ماه کماکان روزهای مبهم ، راکد و بی حاشیه ای را سپری کرد.

در یک هفته اخیر بیشتر گزار ش های رسانه ها به صحبت های وزیر جدید وزارتخانه راه وشهرسازی اختصاص داشت و برنامه ها، انتقادات و پیشنهادات محمد اسلامی زیر ذره بین قرار گرفت.

در همین حال، مدیر عامل بانک مسکن از کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن خبر داد و از سوی دیگر وزیر راه نسبت به فسادهای گسترده در این وزارتخانه انتقادهای شدیدالحنی را مطرح کرد.

اخباری مربوط به مسکن مهر هم مانند گذشته منتشر شد. در هفته جاری یک خبر جالب توجه هم در خصوص وضعیت خرید و فروش ملک در آمریکا هم منتشر شد که حالی از آن است که ایالات متحده کمترین میزان معاملات مسکن را در سه سال تجربه می کند.

«صما» در ادامه خلاصه ای از مهمترین اخبار رسانه ها را در هفته ای که گذشت، آورده است.

کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

در هفته که گذشت، مدیرعامل بانک مسکن از کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت در صورت طراحی درست چرخه اعتباری زنجیره سازندگان مسکن خبر داد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی ، با اشاره به برنامه بانک مسکن برای افزایش قدرت خرید مسکن توسط مردم، گفت: افزایش قدرت خرید تنها با افزایش سقف تسهیلات اتفاق نمی‌افتد، بلکه می‌تواند از طریق کاهش قیمت تمام شده، قدرت خرید مردم را افزایش داد.

وی افزود: در همین راستا برآنیم با ایجاد یک چرخه اعتباری بین تمامی زنجیره دست‌اندرکاران ساخت مسکن، قیمت تمام شده را کاهش دهیم.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به جزئیات این طرح، اظهار کرد: اتفاقی که می‌افتد این است که افرادی که در چرخه ساخت مسکن از کارخانه‌دار، بنک‌دار، انبوه‌سازان و ... هستند، در یک چرخه اعتباری قرار می‌گیرند و چون در ابتدا پول نقد نمی‌دهند، می‌توانند نرخ خود را کاهش دهند؛ چراکه معمولا افرادی که نقدی کار می‌کنند تخفیف نمی‌دهند.

رحیمی انارکی پیش‌بینی کرد در صورت طراحی درست این چرخه، قیمت تمام‌شده ساخت مسکن می‌تواند تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: این موضوع به قیمت فروش مسکن منتقل خواهد شد و طبیعتا اگر سازنده بتواند ساختمان خود را ارزان‌تر بسازد، ترجیح می‌دهد که واحدهای خود را با نرخ ارزان‌تر بفروشد، اما مشتری بیشتری داشته و آن را زودتر تبدیل به پول کند.

او پیش از این نیز گفته بود که بخش اول این کار با بنیاد مسکن تا قبل از پایان سال اجرایی خواهد شد و در نهایت زنجیره کامل تامین مالی مسکن در سه ماهه دوم سال آینده اجرایی می‌شود که کاهش قیمت ساخت واحدهای مسکونی را در پی خواهد داشت.

هشدار نسبت به بازاریابی جریان خاص برای فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان

خبرگزاری تسنیم در گزارشی نسبت به بازاریابی جریان خاص برای فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان خبر داد. یک فعال بخش ساخت و ساز با تاکید بر اینکه برخی یک فعال بخش ساخت و ساز کشور با هشدار نسبت به تبلیغات جریان های خاص برای فروش واحدهای مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان، گفت:هیچکدام از کشورهای همسایه پتانسیل گردشگری ایران را ندارند.

هادی اسماعیلی با اشاره به گسترش برنامه های کلان بازاریابی جریانی خاص غیر رسمی در کشور برای عرضه و پیش فروش واحد های مسکونی خارج از کشور ، در مورد نتایج عدم کنترل روند رو به رشد این جریان و عدم روشنگری رسانه ها در زمینه محدودیت های قانونی خارج از کشور هشدار داد.

وی با اشاره به حوادث تلخ خرید و پیش خرید آپارتمان در کشور امارات در گذشته نه چندان دور که منجربه از دست رفتن سرمایه بخش قابل توجهی از مردم کشور و تشکیل پرونده‌های حقوقی بی نتیجه در این کشور شده بود، یادآور شد: از دیدگاه گردشگری هیچ یک از کشور‌های همسایه پتانسیل‌های بالقوه گردشگری در داخل کشور عزیزمان را ندارد و سیاستگذاران کلان کشور با تشویق فعالان ساخت و ساز باید به گونه‌ای عمل کنند که با رعایت قوانین و شئوونات کشور عزیز اسلامی ما ایران از کشور‌های همسایه برای خرید یا اجاره ملک به نقاط توریستی ما مراجعه کنند تا ضمن ارز آوری وضعیت اشتغال در حوزه ساخت و ساز و گردشگری را به صورت توام تحت تاثیر قرار دهیم.

اسماعیلی از همه خانواده‌هایی که تحت تاثیر تبلیغات اغراق آمیز برخی رسانه‌های به فکر خرید واحد مسکونی در خارج از کشور افتاده اند درخواست کرد با بازدید از پروژه‌های مسکن سازی در نقاط توریستی کشور حداقل مقایسه‌های کیفیت ساخت و دسترسی به مناظر زیبایی طبیعی کشور عزیزمان را انجام دهند و بدون بررسی و مطالعه اقدام به خروج سرمایه خود از کشور نکنند.

خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد

در شرایطی که طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن، متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران در دی ماه به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان رسیده، به نظر می‌رسد خلأ برنامه جامع در بخش مسکن محسوس است.

به گزارش ایسنا، آمار ارائه شده توسط دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، زیرمجموعه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که طبیعتا یکی از مسئولیت‌های آن کنترل بازار است، از اوضاع نابسامان بازار مسکن حکایت دارد.

طی سال‌های اخیر غفلت در زمینه‌هایی همچون اجرای طرح جامع مسکن، حذف سوداگری، وضع مالیات بر خانه‌های خالی، ساخت و ساز که منجر به افت بازده سرمایه شد، وضع مالیات و انواع عوارض برای سازندگان، آن هم در شرایطی که بازار مسکن پنج سال در رکود به سر برده، اوضاع فعلی بازار مسکن را متاثر از نوسانات نرخ ارز، آسیب‌پذیر کرده است.

هم‌اکنون ۳۱ درصد خانوارهای ایرانی مستاجر هستند و بخش تقاضا به شدت ضعیف شده است. تنها طی پنج سال اخیر تعداد مستاجرها از ۲۶.۶ درصد به ۳۰.۷ درصد افزایش یافته و نقش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، صرفا به ارایه آمار ماهیانه تقلیل یافته است.

رفع مشکل مسکن دغدغه دولت است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دغدغه دولت و وزارت راه و شهرسازی حل مشکلات بخش مسکن است.

به گزارش تسنیم علی نبیان اظهار کرد: دغدغه اصلی وزارت راه و شهرسازی و دولت را رونق بخشیدن به بخش مسکن و اتمام پروژه های مسکن مهر در سراسر کشور است و تلاش می کنیم با جدیت تمام مشکلات موجود در حوزه مسکن را برطرف کنیم.

معاون اداره کل تجهیز منابع مالی، فنی و اقتصادی شرکت بازآفرینی شهری ایران نحوه دریافت تسهیلات ساخت و خرید مسکن در بافت‌های فرسوده را تشریح و گفت:با کدپستی و کد جام از واقع شدن ملک خود در بافت فرسوده آگاهی یابید.

تسهیلات مشارکت مدنی ساخت در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه بازآفرینی شهری تسهیلات مشارکت مدنی ساخت در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰میلیون تومان بدون نیاز به سپرده گذاری ارائه می شود، گفت: با همراهی دولت نرخ سود این تسهیلات به ۵۰درصد نرخ سود شواری پول و اعتبار کاهش یافته است.

معاون اداره کل تجهیز منابع مالی، فنی و اقتصادی شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: تسهیلات مشارکت مدنی ساخت با نرخ سود ۹درصد در دوره مشارکت ۲ تا ۳ ساله ساخت در محدوده های هدف بازآفرینی پرداخت می شود.

وی اظهارکرد: برای استفاده از تسهیلات ساخت مسکن متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه facility.udrc.ir کدپستی و کدجام ثبت شده در سند را وارد کنند و از وقوع ملک خود در بافت فرسوده مطلع شوند.

عباسی ادامه داد: اگر ملک، در بافت فرسوده مورد هدف بازآفرینی قرار گرفته باشد با ورود اطلاعات پروژه و مشخصات مالک در سایت، کارشناسان ادارات راه و شهرسازی در سراسر کشور اطلاعات وارد شده را بررسی و در صورت نبود مشکل و تکمیل مدارک، معرفی نامه ای برای ارائه به بانک عامل صادر می کنند و تسهیلات ساخت مسکن طی ۱۵ روز به متقاضی پرداخت می شود.

معاون اداره کل تجهیز منابع مالی، فنی و اقتصادی شرکت بازآفرینی شهری ایران، اظهارکرد: همچنین تسهیلات ودیعه اسکان موقت به منظور جا به جایی افراد از مسکن خود در طول دوره ساخت، در کلانشهرها به مبلغ ۲۰میلیون تومان و در سایر شهرها به مبلغ ۱۵میلیون تومان با نرخ سود ۹درصد به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

متقاضیان مسکن مهر مراقب فریبکاری دلالان باشند

مدیر اجرایی مسکن مهر ضمن هشدار به متقاضیان واحدهای این طرح، گفت: دلالان با گریز از حاکمیت قانون با فریب متقاضیان سعی در خرید و احتکار مسکن مهر دارند.

به گزارش تسنیم، علی‌اصغر جاودان فر اظهار کرد:‌ اساس ساخت مسکن مهر کمک به خانه دار شدن اقشار ضعیف جامعه بود، اما متاسفانه مشاهده می شود دلالان با گریز از حاکمیت قانون با فریب متقاضیان سعی در خرید و احتکار مسکن مهر دارند.

وی با اشاره به این‌که مالکیت فردی جزو حقوق اولیه هر شخص است، تصریح کرد : خرید و فروش مسکن مهر امری غیر قابل انکار است، اما مسئله این است که سودجویان و سوداگران با برهم زدن نظام عرضه و تقاضای مسکن مهر پردیس و همچنین احتکار آن ،باعث دور شدن حاکمیت از اهداف اصلی مسکن مهر که همان خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه بوده، می‌شوند.

وی یادآور شد:‌ در پروسه توزیع و نصب پکیج واحدها بعضا مشاهده شده یک فرد با 10 وکالتنامه خرید واحد مراجعه نموده و عملا یکنفر باعث تضییع حقوق فردی می شود که در انتظار نصیبات اقلام ضروری واحد خود است .

مدیر اجرایی مسکن مهر پردیس بیان کرد: در فقدان اهرم های نظارتی قوی دلالان با برگزاری تجمع های غیرقانونی و به عبارتی با نقاب لیدر اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کنند.

جاودان فر افزود :به جرات می توان گفت در تجمعات نقش دلال ها و سود جویان بسیار پر رنگ است. از این رو از شورای تامین و فرماندار و دادستان شهرستان پردیس می‌خواهیم به این مسئله ورود پیدا کنند، چرا که در نبود اهرم نظارتی قوی ، وضعیت خرید و فروش ها و احتکار مسکن منجر به نوسانات کاذب شده و در بیشتر موارد باعث می شود تا خانه دار شدن برای اقشار ضعیف جامعه همچنان یک آرزو باقی بماند.

مشتری اوراق وام مسکن کم شد

با اینکه قیمت‌ها در اوراق تسهیلات مسکن نسبت به اوایل سال جاری با کاهش روبرو شده، بسیاری از متقاضیان وام مسکن معتقدند که با توجه به قیمت فزاینده مسکن در ماه‌های اخیر عملا نمی‌توانند با مبالغ این وام، خانه بخرند که این موضوع تقاضا در اوراق تسهیلات مسکن را کاهش داده است.

به گزارش ایسنا، اوراق تسهیلات مسکن در ۱۰ روز اخیر نوسان قیمت چندان زیادی را تجربه نکرده است. امروز قیمت تسه‌های نزدیک به سر رسید حدود ۵۴ هزار تومان و قیمت دیگر اوراق نیز تا ۵۸ هزار تومان متغییر است. تا لحظه نگارش این گزارش قیمت اوراق تسهیلات مسکن آذر ماه ۱۳۹۷ به ۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان می‌رسد و قیمت تسه اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ حدود ۵۷ هزار تومان است.

از ابتدای سال جاری که قیمت ارزهای خارجی با رشد فزاینده‌ای روبرو بود بازارهای مختلف از جمله مسکن نیز با تلاطم‌های زیادی دست به گریبان شد. در این مدت قیمت مسکن در نقاط مختلف کشور رشد چشمگیری را شاهد بود و این افزایش قیمت، قدرت خرید را مخصوصا برای اقشار متوسط و متوسط رو به پایین جامعه به شدت کاهش داد و سبب شد تقاضا در اوراق تسهیلات مسکن و به طبع آن قیمت این اوراق نیز افت کند. اما طبیعتا کاهش هزینه وام مسکن نیز نمی‌توانست در مقابل رشد فزاینده قیمت مسکن حرفی برای گفتن داشته باشد و در نتیجه در حال حاضر در بازار مسکن شاهد رکود نسبی هستیم.

بسیاری از افرادی که این روزها برای خرید مسکن اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند، معتقدند با وامی که توسط خرید این اوراق می‌توان گرفت نسبت به قیمت‌های بسیار بالای مسکن نمی‌توان خانه‌دار شد. آمار قیمت مسکن در نقاط مختلف پایتخت نیز تاییدکننده این ادعاست.

سه طرح جدید دولت برای خانه دار شدن مردم

در روزهای اخیر، رئیس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر حجم متقاضیان مورد برنامه ریزی برای مسکن دار شدن بسیار زیاد است، لذا پاسخ دادن به این نیازها در یک گام تقریبا آرمانی است.

به گزارش تسنیم، نرگس زربان، رئیس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی در خصوص طرح جدید دولت برای خرید مسکن، اظهار کرد: در یک سال اخیر تحولات گسترده ای در حوزه قیمت مسکن به ویژه در کلان شهرها داشتیم، اگرچه در سال های گذشته نیز این بخش در رکود بود و با توجه به اینکه در حوزه مسکن رکود بیشتر از اینکه متوجه قیمت باشد معطوف به خلق ارزش افزوده و تولید است تحولات اخیر به جهش قیمت دامن زد.

رئیس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه دولت در خصوص تامین مسکن اقشار کم درآمد تکالیفی بر عهده دارد و در حال حاضر حجم متقاضیان مورد برنامه ریزی برای مسکن دار شدن بسیار زیاد است، لذا پاسخ دادن به این نیازها در یک گام و مرحله تقریبا آرمانی است.

زربان افزود: دولت برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی را در گام اول برنامه ریزی کرده که 100 هزار واحد در بافت های فرسوده تحت عنوان بازآفرینی شهری احداث خواهد شد و تاکنون پیشرفت خوبی داشته است، بخشی از تخصیص اعتبار از سازمان برنامه و بودجه دریافت شده و عملیات حدود 60 هزار واحد آغاز شده است.

وی ادامه داد: 100 هزار واحد در قالب طرح اقدام ملی با مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تمام شهرهای کشور است و به تناسب نیاز این ساخت و ساز انجام می شود، البته این طرح از برنامه های دیگر عقب تر است.

زربان توضیح داد: 200 هزار واحد هم در برای احداث در شهرهای جدید برنامه ریزی شده است با این ساختار که در سال 97، 60 هزار واحد، در سال 98، 80 هزار واحد و در سال 99، 60 هزار واحد در شهرهای جدید سراسر کشور انجام بگیرد که در حال حاضر برای 60 هزار واحد جدید اقداماتی انجام شده و قراردادهایی برای آماده سازی و محوطه سازی نیز صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در بعضی از برنامه های جدید تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می کنیم و از این طریق زنجیره عرضه و تقاضا بهم متصل می شود، در برخی دیگر از طرح ها اهداف دیگری را دنبال می کردیم به عنوان مثال درشهرهای جدید که بارگذاری زیادی از مسکن مهر را داشتیم و به نوعی گزینش گروهی داشتیم لذا برنامه ای طراحی کردیم که مدل تامین مالی مشارکت بوده و مخاطب آن گروه های مختلف جامعه باشد.

رئیس گروه اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: سومین طرح با عنوان حمایت اقدام ملی برای تولید 100 هزار واحد مسکونی است که بر اساس شهر به شهر و با توجه به قیمت مسکن و درآمد خانوار دهک هایی که وضعیت بحرانی دارند شناسایی شده و دامنه حمایت از دهک سه تا هفت است که البته در استان های مختلف نیز این حمایت از دهک ها متفاوت است.

تشکیل کمیته‌های جدید نماهای ساختمانی برای جلوگیری از امضاهای طلایی

در هفته ای که گذشت ، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از تشکیل کمیته‌های جدید نماهای ساختمانی برای جلوگیری از امضاهای طلایی خبر داد.

عبدالرضا گلپایگانی اظهار داشت: برای برگزاری این همایش که از نهم تا یازدهم بهمن‌ماه در بوستان گفتگو برگزار خواهد شد، جلسات مختلفی با حضور تولیدکنندگان و مهندسان از آبان ماه برگزار کردیم و موضوع را با نزدیک ۷۰ نفر از متخصصان حوزه نما به مشورت گذاشتیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به کمیته های پایش و اجرای نماهای ساختمانی که اخیرا در شورای شهر تهران مصوب شد، گفت: کمیته های جدید نماهای ساختمانی را برای جلوگیری از امضاهای طلایی تشکیل دادیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه بحث معماری شامل مسائل زیباشناسانه، جزئیات اجرایی و ایمنی ساختمان و... می‌شود، گفت: فرآیند این مسائل می‌شود مهندسی معماری. اگر بخواهند به مسائل یاد شده به طور جداگانه نگاه کنیم نتوانستیم مهندسی معماری را محقق سازیم.

وی افزود: در بحث نمای ساختمان اگر فقط به پوسته توجه کنیم مانند خیلی از ساختمان‌هایی کار کرده‌ایم که تاکنون ساخته شده‌اند. در خصوص معماری ساختمان‌ها یک نکته مهم، فاصله طولانی است که بین ایده تا اجرا داریم. ساختمان‌ها در شهرهای ما خیلی درهم و بی‌نظم هستند.

گلپایگانی تاکید کرد: شهر باید مجموعه‌ای در هم تنیده و موزون باشد و اگر قسمت‌های مختلف هرساختمان اعم از نما بخواهند ساز خود را بزنند شهر به یک جنگل ناموزون تبدیل می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه اظهار داشت: در فرآیند احداث ساختمان‌ها وزارت مسکن و سایر نهادهای ذیربط باید مدیریت رسیدن به یک طرح را عملیاتی کنند و بعد مهندسان ناظر و... وارد عمل می‌شوند اما متاسفانه اکنون حلقه‌های این زنجیره‌ ارتباط درستی با هم ندارند. اینکه هر روز در مواجهه با ساختمان‌های بی‌نظم هستیم باعث احساس ناامنی می‌شود.

گلپایگانی در خصوص نمای شیشه‌ای ساختمان‌ها گفت: ما درباره محدویت‌های اینگونه نماها مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری را باید رعایت کنیم اما با توجه به تغییرات تکنولوژیکی در خصوص شیشه‌ها ممکن است پیشنهاداتی مطرح شود و بعد از تصویب در کمیسیون ماده ۵ لحاظ شود.

ضرورت ورود همه‌جانبه دستگاه‌های خدمات‌رسان به مسکن مهر

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با اشاره به برنامه‌ریزی منسجم برای تکمیل واحدهای مسکن مهر، گفت: از دستگاه‌های خدمات‌رسان می‌خواهیم که با قدرت وارد شده تا بتوانیم این واحدها را با امکانات به متقاضیان تحویل دهیم.

به گزارش تسنیم، مهدی هدایت با بیان این‌که وزارت راه و شهرسازی در دوره جدید اراده محکم برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر کشور و به خصوص پردیس را دارد، اظهار کرد:‌ بر این اساس برنامه‌ریزی منسجمی برای تکمیل و تحویل واحدهای باقیمانده مسکن مهر و تحویل آنها با تمام امکانات صورت گرفته است.

وی با یادآوری این‌که مسکن مهر پردیس با مشکلات و موانع متعددی روبرو بود، افزود: در گام اول مشکل چندین ساله معارض 1300 واحد مسکن مهر با حمایت دستگاه قضایی برطرف و بلافاصله به متقاضیان واگذار شد.

وی با تاکید بر این‌که برنامه درستی برای تکمیل واحدهای مسکن مهر پردیس تدوین شده است، تصریح کرد: تیم مدیریتی شرکت عمران بر تکمیل هر چه سریع‌تر واحدهای مسکن مهر تمرکز کرده‌اند، در این بین باید دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز برای تکمیل فعالیت‌های شرکت عمران با قدرت وارد شده تا بتوانیم واحدها را به متقاضیان تحویل دهیم.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با اشاره به افزایش سرسام آور هزینه اجاره‌بها، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و جلوگیری از تحمیل هزینه‌ها بالا به متقاضیان مسکن مهر از دستگاه‌های خدمات‌رسان می‌خواهیم تامین انشعابات واحدهای این طرح را با سرعت بیشتری تامین کنند.

هدایت یادآور شد: با توجه به برنامه ریزی های مدون در جهت تکمیل و تحویل پروژه ها تاپایا ن سال 98 ، نیازمند حضور قدرتمند سازمان های انشعاب رسان در پروژه ها هستیم.

انتقادات تند وزیر راه از فساد گسترده مالی در وزارت راه و شهرسازی

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به در جریان بودن سه طرح تحقیق و تفحص مجلس از زیرمجموعه‌های این وزارتخانه گفت: سرنوشت ۶۰ هزار تن قیر تحویلی به وزارت راه وشهرسازی نامعلوم است.

محمد اسلامی با بیان اینکه رانت و رانت‌خواری، امضاءهای طلایی و فامیل بازی جلوه‌های زشت فساد هستند تصریح کرد: یک راه خدشه به مقبولیت نظام، برهم زدن مناسبات رسمی و انتقال دادن این مناسبات به کانال‌های غیر رسمی بود که در قالب تحریم اتفاق افتاد.

وی با طرح این پرسش که چرا باید اعمال ما غیرشفاف باشد و پاسخ درستی به دستگاه‌های نظارتی نیز ندهیم، تصریح کرد: چرا درگذشته اجازه داده‌شده است که مسائل آن مقدار پر ابهام باشد و اقدامات به‌گونه‌ای صورت گیرد که راهی جز تحقیق و تفحص برای مجلس باقی نگذارد البته این تحقیق و تفحص‌ها یک سالی است که در مجلس در جریان‌اند و پاسخ‌های گذشته قانع‌کننده نبوده که همین امر باعث شده تا این مسئله به صحن برود و رای‌گیری برای آن صورت گیرد.

اسلامی ادامه داد: در کنار تحقیق و تفحص‌های مجلس باید دقت کرد که بازرسی کل کشور نیز موارد بسیاری را از این وزارت خانه سوال کرده اما وزارت خانه به سوالات آن‌ها جواب نداده و باعث تنش در این حوزه نیز شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم بابیان اینکه اتفاقات روی‌داده از دو عامل مدیریت ناآگاه و یا مشکلات سیستم خارج نیست افزود: درصورتی‌که مدیر ناآگاه باشد به‌وسیله تذکر متوجه اشتباه خود خواهد شد ولی اگر سیستم دارای ایراد است این مسئله به حراست بازمی‌گردد که چرا نتوانسته به مسائل اشراف داشته باشد؟

وی تصریح کرد: درواقع پذیرفته نیست که حراست از مسائل مختلف و گوناگونی که در حوزه وزارت راه و شهرسازی می‌گذرد بی‌اطلاع باشد البته گاهی دیده‌شده است که مردم زودتر از حراست به مسئولین مسائل را گوشزد کرده‌اند که این مسئله با ماهیت حراست که باید همیشه و ۲۴ ساعته بر مسائل اشراف داشته باشد مغایر بوده زیرا اگر اتفاقی در شرف تکوین باشد از اتفاقات کوچک شروع خواهد شد و اگر در همان وهله اول جلوی آن گرفته شود به بزرگ شدن مسئله منجر نخواهد شد.

اسلامی با تأکید بر اینکه باید حراست به دنبال عوامل برخی از اتفاقات باشد و در صورت یافتن عامل اصلی به‌سوی اصلاح آن گام بردارد اظهار کرد: اتفاقی نباید روی دهد که الزامات ایمنی در آن رعایت نشده باشد و در شرایط عادی در مسائل یومیه باید همه مسائل طبق چک‌لیست انجام شوند.

حراست هیچ ملاحظه‌ای در برخورد با فساد نداشته باشد

وی با اشاره به اینکه هیچ ملاحظه‌ای نباید با فاسد داشت و باید طبق سیستم و ضوابط به‌گونه‌ای رفتار شود که فساد در نطفه خفه شده و از بین برود گفت: همه عملیات و مسائل باید به‌صورت درست در وزارت راه و شهرسازی رعایت شود به این خاطر که اگر مشکلی وجود دارد یا در مدیریت فردی یا در سیستم معیوب است که باید به‌وسیله شما این مشکلات یافته و حل شوند.

اسلامی نکته بعدی حائز اهمیت را انگیزه خدمتی در نیروهای وزارت خانه خصوصاً حراست دانست و تأکید کرد: نباید بگذاریم در انتصابات و برخورداری‌ها تبعیضی رواج یابد و شایسته‌سالاری باید محقق شود زیرا این عمل را ما در وزارت خانه با شروع به کار کمیسیون انتصابات آغاز کرده‌ایم و بدون تصویب این کمیسیون هیچ انتصابی را انجام نمی‌دهیم. کارکرد کمیسیون مربوطه بر اساس یک ضابطه شکل‌گرفته و آن شایسته‌سالاری و دوری از فساد است البته باید این کمیسیون‌ها در سازمان‌های تابعه و استان‌ها نیز شکل‌ بگیرد و جلسات آن با حضور رئیس حراست برگزار شود.

خرید و فروش مسکن در آمریکا به پایین‌ترین رقم طی 3 سال گذشته رسید

فروش مسکن در آمریکا در کل سال ۲۰۱۸، ۳.۱ درصد پایین آمد و به ۵.۳۴ میلیون واحد رسید یعنی ضعیف ترین حد از سال ۲۰۱۵ .

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز ، فروش خانه در آمریکا در ماه دسامبر به پایین‌ترین حد طی سه سال گذشته رسید و روند افزایش قیمت خانه به شدت کند شد که نشان دهنده از دست رفتن شتاب در بازار مسکن این کشور است .

تحقیقات اخیر نشان می دهد گرایش مشتری ها به خرید در ژانویه به پایین ترین حد خود از زمان انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا در بیش از دو سال گذشته رسیده است.

انجمن ملی دلالان معاملات ملکی گزارش کند شدن روند رشد اقتصاد را داده است . فروش خانه در حال حاضر در ضعیف ترین حد خود نسبت به زمان انتخاب ترامپ قرار دارد .

انجمن ملی دلالان معاملات ملکی اعلام کرد فروش خانه در حال حاضر 6.4 درصد کاهش یافته و ماه گذشته به 4.99 میلیون واحد رسیده بود، این پایین ترین رقم از نوامبر 2015 است .

اقتصاددان‌ها پیش بینی کرده بودند فروش خانه یک درصد تا 2.25 میلیون واحد در دسامبر کاهش یابد. فروش فعلی خانه نسبت به سال گذشته 10.3 درصد کاهش یافته است .

در کل سال 2018، فروش 3.1 درصد پایین آمد و به 5.34 میلیون واحد رسید. یعنی ضعیف ترین حد از سال 2015 .

نرخ بالاتر رهن و کمبود زمین و کار جلوی رونق بازار مسکن را گرفته که باعث کمبود مسکن و گران شدن آن شده است.

ولی نشانه هایی هم از امید وجود دارد . نرخ ثابت 30 ساله رهن به پایین‌ترین حد طی چهار ماه رسید. با میانه‌روی هایی که در نیمه دوم دسامبر صورت گرفت، تورم قیمت خانه کندتر شده است. میانه قیمت فعلی خانه 2.9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به 253600 دلار در دسامبر رسید که کمترین افزایش از فوریه 2012 است .

رشد دستمزدها در دسامبر به 3.2 درصد رسید و از افزایش قیمت خانه برای اولین بار از فوریه 2012 پیشی گرفت. در حالی که اقتصاد دانها انتظار دارند قدرت خرید بالا برود ولی می دانند تغییراتی که در قانون مالیات در دسامبر 2017 ایجاد شد و کاهش بهره رهن و مالیات بر املاک را محدود کرد، درخواست صاحب خانه شدن را پایین آورده است .

سهام در وال استریت در بحبوحه ترس از رکود اقتصادی جهان پس از پایین آمدن دورنمای صندوق بین المللی پول کاهش یافت . دلار تغییر کمی در برابر ارزهای دیگر داشت و قیمت های خزانه داری آمریکا افزایش یافت .

ماجرای خانه‌های قدیمی ارزان‌قیمت در بازار مسکن

در هفته اخیر دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: جست‌وجو در میان فایل‌های ارزان‌قیمت در بازار مسکن، آپارتمان‌هایی با قیمت فوق‌العاده پایین نسبت به سطح متعارف قیمت محله را پیش‌روی متقاضیان مسکن می‌گذارد که به رغم کلنگی بودن، قیمت پیشنهادی آنها به بهای «زمین» نزدیک نیست.

خرید آپارتمان در تهران با وجود اینکه کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، دشواری‌هایی در زمینه تشخیص قیمت مناسب و به قول واسطه‌ها «ارزنده بودن» ملک برای خرید دارد. یکی از این دشواری‌ها زمانی رخ می‌دهد که آپارتمان‌های قدیمی‌ساز و کلنگی با بهای بسیار پایین در بازار فایل می‌شوند. ممکن است خرید آپارتمان فرسوده با سن بنای مثلا ۳۰ ساله از بابت اینکه از ناحیه تخریب و نوسازی آن سود قابل‌توجهی عاید خریدار خواهد شد، وسوسه برانگیز به نظر برسد. اما برای انجام چنین معامله‌ای لازم است ملاحظات گوناگونی لحاظ شود. در بسیاری از مواقع فروشنده آپارتمان کلنگی، قیمت‌گذاری ملک خود را بر اساس قدرالسهم ملک از کل زمین در ساخت و ساز آتی و طبق قیمت هر مترمربع زمین انجام می‌دهد. در این صورت قیمت نهایی به احتمال زیاد بیشتر از حالتی است که ملک صرفا به‌عنوان یک واحد آپارتمان قدیمی‌ساز فروخته شود. اما در فاز جست‌وجو ممکن است املاکی پیدا شود که به بهای آپارتمان فرسوده قیمت‌گذاری شده‌اند؛ به‌عنوان مثال در محله‌ای که قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز حداقل ۱۱ میلیون تومان است، آپارتمان ۳۰سال ساخت به بهای مترمربعی کمتر از ۵ میلیون تومان عرضه شود. در این موارد لازم است دقت مضاعفی درباره علت این نوع قیمت‌گذاری صورت گیرد و قطعا باید متقاضی خرید در جست‌وجوی پاسخ به این پرسش باشد که چرا فروشنده ملک را بر اساس قدرالسهم زمین معامله نمی‌کند؟ شاید ملک مورد نظر همسایگانی دارد که به هر دلیل برای تخریب و نوسازی با سایر ساکنان همراه نیستند یا اینکه ممکن است ملک در نقطه‌ای واقع شده باشد که طرح‌های توسعه آتی شهری نظیر بخشی از شبکه معابر از آنجا عبور می‌کند و به همین دلیل امکان ساخت‌وساز در آنجا وجود ندارد. ممکن است ملک مذکور فاقد سند بوده و به‌صورت قولنامه‌ای معامله شده باشد که در این صورت انجام یک معامله شسته و رفته بسیار سخت می‌شود. دلایل دیگری نیز می‌تواند به این نوع قیمت‌گذاری منجر شود و به همین خاطر توصیه کارشناسان این است که خریداران در مورد این قبیل املاک حتما تمام بررسی‌های کارشناسی لازم را انجام دهند.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar