۱۵:۳۸ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - 27 January 2019
کد خبر: ۵۱۹۹۴
رئیس هیئت‌مدیره شرکت سایتال ساخت در گفت‌وگو با «صما»:
صما-به اعتقاد رئیس هیئت‌مدیره شرکت سایتال ساخت یکی از معضلات موجود وجود قوانین سختگیرانه در طراحی نماي ساختمان و به وجود آمدن رویکردي کمی به مبحث کیفی چون هویت است که باعث تقلیل این بحث به رویکردي با محوریت مصالح شده است.
قوانین سختگیرانه معضل امروز طراحان در نمای ساختمانبه گفته آرش فداکار برخورد صحیح در این مورد می‌بایست با در نظر گرفتن پیشرفت‌ها و علم روز و استفاده از بهترین و به‌روزترین امکانات و م صالح ساختمانی در کنار توجه و رعایت ماهیت اصلی هویت ایرانی صورت گیرد تا علاوه بر بهره‌مندی از هویت ایرانی-اسلامی، بتوانیم سـیماي شـهري مدرن و بهینه‌ای را براي هم‌وطنانمان ایجاد کنیم.

چه مشکلات و ضعف‌هایی درزمینه نماي ساختمان‌ها وجود دارد؟

بزرگ‌ترین نقطه‌ی ضعف موجود در کشور عدم وجود ا استانداردهای مدون و تعریف‌شده براي مبحث نما است. نگاهی که در طول سالیان گذشته بر روند تولید استانداردهای این حوزه معطوف بوده است، بی شتر با دیدي بر مبنای مصالح و نظارت بر کیفیت آن‌ها منتشرشده‌اند.

با توجه به وجود جزییات بسیار زیاد در این مبحث و ماهیت بین‌رشته‌ای نما که تأثیر کاملاً به سزایی هم بر معماری، سازه و رفتارهاي انرژي و آکوستیکی ساختمان دارد، پیشنهاد‌می شود آیین‌نامه‌های نما که اکنون به‌صورت پراکنده و در غالب مقررات ملی در مباحث مختلفی چون سازه‌ی فلزي، بتنی، مبحث 19 و ... تعریف‌شده و باعث ایجاد نوعی سردرگمی و بالا تکلیفی براي فعالان این حوزه شده است، با دیدي جامع و در غالب یک مبحث مجزا و با در نظر گرفتن تمام موارد مؤثر برنما تألیف و تدوین شد.

قوانین سختگیرانه معضل امروز طراحان در نمای ساختمان

همچنین عدم آشنایی مخاطبان صنعت ساختمان ازجمله طیف وسیعی از مشاوران محترم و کارفرمایان عرصه‌ی ساختمان به دلیل عدم آگاهی از مباحث مختلف عموماً در طرح‌ها و یا موارد مدنظر خود دچار نوعی افراط‌وتفریط در انتخاب خطوط کلی پروژه هسـتند. با ایجاد آگاهی هرچه بیشتر و تشریح موارد مؤثر برنما و متأثر از نما براي جامعه‌ی مخاطب می‌توان گامی بلند در ارتقا کیفی نما در کشور برداشت.

چرا نماي ساختمان آن‌طور که باید از سوي شهرداري، شوراي شهر و حتی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان موردتوجه قرارنگرفته است؟

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد ماهیت بین‌رشته‌ای نما موجب می‌شود تا اختصاص یا گروه‌بندی آن در بین گروه‌هایی بادید کاملاً معماري، عمران و یا انرژي امکان‌پذیر نباشد. تلاش‌هایی که تاکنون در کشـــور براي فائق آمدن بر معضلات موجود صـورت گرفته همچنان در چهارچوب‌های گذشته صورت پذیرفته است مانند تشکیل کمیته‌ی نما که دید غالب آن بحث معماري و همخوانی نماي پیشنهادی با بستر موجود آن به‌علاوه‌ی مباحث انرژي است. پیشنهاد‌می شود با ایجاد تشکلی با حضور افراد متخصص از ر شته‌های مختلف و تا سیس دوره‌های آموزشی دانشگاهی در این حوزه گامی در جهت کمک به سازمان‌هایی چون شهرداري، شوراي شهر و نظام‌مهندسی برداشته شود تا دیگر شاهد وقوع فجایع جبران‌ناپذیری در زمان رخ داد بلایاي طبیعی همچون زلزله نباشــیم. در ساختمان‌هایی که در زلزله‌ی اخیر سـر پل ذهاب دچار آسیب شده بودند به‌کرات شاهد مواردي بودیم که سازه‌ی اصلی توان تحمل بارهاي زلزله را داشته ولی نماهاي موجود تمام ا بر سر افراد ساکن و یا بر پیاده‌روهای اطراف سـاختمان آوار شده‌اند. چنین تجارب تلخی ما را بر آن می‌دارد تا علاوه بر تغییر نگرش‌های موجود براي مبحث نظارت سازه، نگاهی ویژه به مبحث نما داشته باشیم. همچنین به‌منظور جلوگیري از هرج‌ومرج و افزایش تخصص گرایی نیاز به ایجاد رتبه‌بندی براي شرکت‌های فعال درزمینهٔ نما یکی از مهم‌ترین مواردي است که کمک شایانی به این مورد خواهد کرد.

قوانین سختگیرانه معضل امروز طراحان در نمای ساختمان

محصولات شما به چه میزان در نماها کاربرد دارد؟ و چه ظرفیت‌های نهفته در محصولات شما است؟

شرکت سایتال ساخت همواره در تلاش براي ساخت و اجرا با بالاترین کیفیت موجود بوده است. مطالعه و بررسی جدیدترین مصالح موجود در صنعت نما، مدرن‌ترین شیوه‌های اجرایی و استفاده از فنّاوری‌ای به‌روز به‌منظور ارتقا کیفیت نماي ساختمان‌ها موجب شده است که شناخت مناسبی از نیازهای حوزه نما و همچنین پتانسیل‌های موجود در مصالح مختلف به دست آورده و در تولیدات خود بکار برد. از مهم‌ترین

این موارد امکان هماهنگی محصولات با نیازهاي اقلیمی و پاسخ‌گویی در اجراي طرح‌های متنوع هستند که در محصـولاتی چون نماهاي یونیتایزد و همچنین جی اف آر سی به‌خوبی رعایت می‌شوند. این موارد در کنار قابلیت‌های موجود براي ساخت نماهاي پیچیده‌ی هندسی همچون سازه‌های فري فرم که از مدرن‌ترین و جدیدترین مباحث در حوزه‌ی نما در دنیا است، شرکت سایتال ساخت و محصولات آن را به شرکتی بی‌رقیب در این عرصه در سطح کشور تبدیل کرده است

یکی از چالش‌های کنونی نماي ساختمان، مربوط به عدم شناخت و توجیه مالکان نسبت به هویت و اصالت نماست. این امر چه مسائلی ایجاد کرده و چه سازمان‌هایی در این خصوص می‌توانند شفاف‌سازی کنند؟

یکی از معضلات موجود وجود قوانین سختگیرانه در طراحی نماي ساختمان و به وجود آمدن رویکردي کمی به مبحث کیفی چون هویت است که باعث تقلیل این بحث به رویکردي با محوریت مصالح شده است. برخورد صحیح در این مورد می‌بایست با در نظر گرفتن پیشرفت‌ها و علم روز و استفاده از بهترین و به‌روزترین امکانات و مصالح ساختمانی در کنار توجه و رعایت ماهیت اصلی هویت ایرانی صورت گیرد تا علاوه بر بهره‌مندی از هویت ایرانی-اسلامی، بتوانیم سیماي شهري مدرن و بهینه‌ای را براي هم‌وطنانمان ایجاد کنیم. مهم‌ترین نهادها در انجام این امر سازمان‌هایی چون شهرداری‌ها، وزارت راه، مسکن و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی به‌عنوان دستگاهی براي نظارت بر اجراي قوانین است.

قوانین سختگیرانه معضل امروز طراحان در نمای ساختمان

آیا صرف هزینه براي نماي ساختمان هدر رفت منابع محسوب می‌شود؟

به‌هیچ‌عنوان صرف هزینه براي نماي ساختمان، اسراف و هدر رفت مصالح نیست. حتی یکی از نقاطی که به‌شدت بر کاهش هزینه‌های ساختمان در طول دوران بهره‌برداری آن مؤثر است نماي ساختمان است و هزینه‌ی آگاهانه‌ی انجام‌شده براي نماي ساختمان منجر به کاهش هزینه‌های آتی سـاختمان خواهد شد. جدا از موارد چون انرژي، هزینه‌های مرتبط با نماهایی چون یونیتایزد نیز باعث افزایش سـرعت اجرا و

کاهش دوره‌ی بازگشت سرمایه شده و درمجموع به‌مانند یک سرمایه‌گذاری براي پروژه است. همچنین دست‌یابی به یک نماي زیبا، اصولی و باکیفیت باعث ایجاد ارزش‌افزوده‌ای براي ساختمان خواهد شد که می‌تواند یک ساختمان را تبدیل به ساختمانی شاخص و نمادي براي شهر کند که قابل ارزش‌گذاری نیست.

قوانین سختگیرانه معضل امروز طراحان در نمای ساختمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar