۱۱:۲۲ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - 28 January 2019
کد خبر: ۵۱۹۹۹
شهرداری تهران :
شهردار تهران تأکید کرد: دریافت عوارض از پلاک‌های مخالف در محدوده زوج و فرد قانونی و براساس مصوبه شوراست.
دریافت عوارض از محدوده زوج و فرد قانونی و براساس مصوبه شوراست

پیروز حناچی در حاشیه هفتمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا گفت: هر لایحه‌ای را که شورا تصویب کند قانونی و لازم‌الاجراست و درباره اخذ عوارض برای پلا‌ک‌های مخالف در زوج و فرد این کار براساس مصوبه انجام می‌شود.

حناچی همچنین خبر از ترخیص ۸۵ درصد قطعات ۷۰ واگن مترو از گمرک خبر داد و گفت:‌سال آینده این و اگن‌ها وارد خطوط مترو می‌شود.

وی همچنین تأکید کرد: آلودگی هواو ترافیک دو چالش اصلی شهر تهران هستند که این مشکلات در هم تنیده شده است.

وی در خصوص گسترش محدوده طرح ترافیک و تغییرات در محدوده زوج و فرد در سال آینده گفت: مطالعات نشان داده است که طرح زوج و فرد به صورت آنی تأثیرگذار است و به شکل مستمر تأثیرگذاری آن کم است. در حال حاضر درباره تغییرات در این محدوده‌ها در حال مطالعه هستیم و گزینه‌هایی پیشنهاد شده ولی قطعی نشده است.

به گفته حناچی، اجرای معاینه فنی و انجام طرح ال‌ای‌زد و اجرای طرح ترافیک جدید باعث کاهش آلودگی هوای تهران شده است.

حناچیهمچنین در هفتمین کنفرانس آلودگی هوا و صدا گفت:‌خوشحالم که این کنفرانس به طور مستمر انجام می‌شود.

وی به نظرسنجی که در شهریورماه سال گذشته در تهران انجام شده بود اشاره کرد و گفت:‌ مشکل بیش از ۹۰ درصد مردم تهران آلودگی هوا و ترافیک بوده است.

وی با اشاره به صحبت‌های مجید حسینی دبیرکارگروهآلودگی هوا که اعلام کرد ۲.۸ میلیارد دلار هزینه اقتصادی آلودگی هوا در تهران است، گفت: من معتقدم این عدد خسارت مستقیم است و ما اگر بخواهیم خسارت‌های غیرمستقیم مانند ناراحتی‌های اعصاب و... بررسی کنیم، عدد بیشتر می‌شود.

به گفتهحناچی، براساس گزارش دبیلو اچ او، ۷ میلیون نفر در جهان بر اثر بیماری‌های منتصب به آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

شهردار تهران اضافه کرد:‌براساس برآوردهای صورت گرفته، ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور درگیر درجاتی از آلودگی هوا هستند. این موضوع فراتر از تهران است و باید شیوه زندگی را تغییر داد.

حناچیادامه داد:‌براساس گزارش آژانس محیط زیست در آبان سال جاری تهران و جاکارتا جزو هفتمین شهرهای آلوده جهان هستند.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد از جمعیت کشور در تهران است،‌گفت: همچنین ۴۰ درصد اقتصاد و بیش از ۸۰ درصد جمعیت نخبه در تهران جمع شده است، طبعی است انتظاری هم نباید بیش از این داشته باشیم،‌التبه اینها نکات منفی است و این موضوع نکات مثبت هم دارد که در حال حاضر قضاوت نمی‌کنیم، اما تلاش مدیران بی‌تأثیر نبوده، تا پایان سال صبر می‌کنیم و گزارش آلودگیرا با سال‌های قبل مقایسه می‌کنیم.

به گفتهحناجیتا ۵ بهمن ۹۷، ۱۸ روز هوای پاک، ۲۳۹ روزهوای سالم،۵۴ روز هوای ناسالم داشتیم.

حناچیهمچنین اجرای طرح جدید ترافیک را در کاهش آلودگی هوا مؤثر دانست و گفت: ۷۰ درصد آلایندگی‌های تهران از منابع متحرک است.

وی بابیان اینکه بحث آلودگی هوا برای تهران از سال ۴۶ مطرح شده است، گفت: بعد از انقلاب اسلامی، اولین نفری که در مورد این موضوع صحبت کرد مرحوم دکتر تقی ابتکار بود که اولین گزارش‌های مربوط به آلودگی را به شهرداری وقت اعلام کرد.

وی با بیان اینکه قانون هوا ی پاک در سال ۹۶ به تأیید شورای نگهبان رسید و این موضوع ابلاغ شد، گفت: یکی از نقدهای این قانون عدم توجه کامل به موضوعریزگردهابوده است.

حناچیبا تأکید بر این موضوع که شهرداری برنامه های زیادی انجام داده است، گفت:‌علی‌رغم همه تلاش‌ها، ما هنوز نتوانسته‌ایم از سهم خودروهای شخصی بکاهیم، این بدان معناست که یا فعالیت‌های ما کافی نیست، یا فرایند اقداماتی که انجام می‌دهیم همدیگر را خنثی می‌کند.

حناچیبا تأکید بر این موضوع که نباید فقط آمار ارائه کنیم، گفت: باید راهکار دهیم تا بتوانیم از این گردونه خارج شویم.

وی معتقد است که متوسط در سال ۶۰ هزار تهران فوت می‌کنند که از این تعداد یک‌هزار و ۲۰۰ نفر بر اثر سوانح فوت می‌کنند که فوت آنها دلایل متعددی دارد.

وی همچنین به بیماری‌های دیابت، کلسترول، سائیدگی استخوان، چاقی و... اشاره کرد و گفت: در کوتاه‌مدت هیچ راهی جز تغییر شیوه یا روش زندگی نداریم.

انتهایپیام/

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar