۱۰:۱۴ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - 29 January 2019
کد خبر: ۵۲۰۰۸
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در همایش نما مطرح کرد:
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه وظیفه فضای شهری می‌بایست بازتاب و انعکاس دهنده خلاقیت و توان مهندسی جامعه مهندسان باشد، در عین حال بر ضرورت توجه به پنج عنصر کلیدی در تولید نمای ساختمان‌ها اشاره کرد.
پنج عصر کلیدی در اجرای نمای ساختمان‌ها/ فضای شهری باید بازتاب خلاقیت مهندسان باشدبه گزارش خبرنگا« صما» عبدالرضا گلپایگانی امروز نهم بهمن ماه درهمایش «نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» ضمن بیان مطلب فوق به بیان مقدمه ای پرداخت وگفت: امروزه بحث نماهای شهری ومجموعه شهری نسبت به گذشته ماهیت متفاوتی پیدا کرده است. چرا که درگذشته جلوه گاه نما درمعماری ایرانی به سمت خیابان و محل های عمومی نبود و حیاط بخش خصوصی خانه بود.

وی گفت: این درحالی است که امروزه خیابانها جلوه گاه نماهای ساختمان است و این جلوه گاه ها محل آشکارشدن هویت ساختمان بوده وازاهمیت بالایی برخودارند و در واقع اکنون خیابان ها محل پیوند با شهر است.

گلپایگانی گفت: درشرایط فعلی علی رغم اینکه نماها رو به خیابان است اما به وسیله پرده خانه پوشیده می شود و فضای بیرون ودرون با پنجره های پوشیده مستورمی شود.

این مسوول همچنین ادامه داد: بنابراین باید خیابانها ونماهای شهری با نوع زندگی وتاریخ معماری همگام باشد.درشرایط فعلی الگوی واحد ساختماهای ما 60 به 40 است وازاین 40 درصد دربحث نما به خوبی استفاده نمی شود.

به گزارش خبرنگار «صما» عبدالرضا گلپایگانی در ادامه با اشاره به اینکه در معماری فاقد زبان واحدی هستیم گفت: درشهرداری تهران به دنبال آن هستیم که بتواینم درفضاهای شهری یک هماهنگی وزبان مشترکی در امرنمای ساختمانها داشته باشیم.

وی گفت: درزلزله کرمانشاه شاهد آن بودیم که به دلیل رعایت نکردن قاببند در نمای ساختمان ها، نمای ساختمان ها فرو ریخت و بر سر شهروندان آوارشد این درحالی است که سایر عناصر دیگر ساختمان نظیر استراکچر  و سازه ساختمان ها پابرجا بود.

این مسوول با اظهارتاسف ازاینکه اجرای قاب بند درنمای ساختمانها دربردارنده هزینه زیادی نبوده است اما دراجرای آن درساخت وسازهای کرمانشاه غفلت ورزیده شده است درعین حال ازهمکاری مشترک سازمان نظام مهندسی ساختمان وشهرداری برای نهادینه کردن اجرای آب بند درنمای ساختمانها خبرداد و اظهارداشت: طی یکسال گذشته دوستان بسیاری از هیات مدیره سازمانهای نظام مهندسی ساختمان ها با همکاری شهرداری موضوع بکارگیری قاب بند درنمای ساختمانها را پیگیری کرده اند وازاین منظرشهرداری ازسازمانهای نظام مهندسی تشکرمی کند.

معاون شهرسازی ومعماری شهرداری تهران ازدیگرسو برضرورت ایمن سازی نمای ساختمانها ونیز توجه به دوام آنها تاکید کرد وگفت: نمای ساختمانها باید ازدوام قابل انتظار برخوردارباشد به گونه ای که سالها دربرابرتغییرات اقلیمی وبارش های باران وبرف دوام بیاورد.

گلپایگانی همچنین بر نگهداری ارزان وساده درنمای ساختمانها اشاره کرد وگفت: معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری تهران این موارد را پیگیری می کند که امیدواریم خروجی آن منجر به آن شود که نماهایی با هویت،با دوام،ساده وایمن درساختمانها داشته باشیم.

وی تدوین اسناد وهدایت سیما ومنظرشهری،تدیون الگوها وضوابط خاص مناطق،توجه به بهبود فرآِیندها در طراحی ونظارت ها را از پیگیریهای معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری تهران دانست وگفت: کمیته نما با مصوبه ای ازسوی شورای عالی شهرسازی ومعماری درسال 86 راه اندازی شده است واگرچه این کمیته بهترین راه حل برای ساماندهی و بهبود بخشی به نمای ساختمانها نیست اما درعین حال اگر به بی ضابطگی پیش ازتدوین این کمیته درنماهای ساختمانها دقت کنیم به این نتیجه می رسیم که تدوین این کمیته از تداوم روند این آشفتگی ها درنمای ساختمانها تا حدی زیادی ممانعت کرد.

معاون معماری وشهرسازی شهرداری تهران همچنین به بیان برخی ازانتقادات به کمیته نما پرداخت وگفت: برخی براین باورند که این کمیته سبب شده است از خلاقیت طراحان درطراحی نمای ساختمانها جلوگیری شود این درحالی است که این کمیته نقش بسیاری موثری در ساماندهی وضابطه مند کردن نمای ساختمان ها داشته است.

گلپایگانی همچنین با یادآوری این که اتفاق نامبارکی درحوزه شهرسازی روی داده است وشاهد جنگلی ازساختمان هستیم گفت : شهرداری تهران به دنبال آن است که ازتوان وپتانسیل مهندسان نهایت بهره را درفضاهای شهری ببرد به طوری که درنهایت فضاهای شهری بازتاب دهنده خلاقیت مهندسان باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar