۱۲:۳۷ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - 30 January 2019
کد خبر: ۵۲۰۱۷
گزارش«صما» از پنل «مصالح در نما»:
صما_اولین پنل تخصصی با موضوع «مصالح در نما» با محورهای مصالح نوین در نماهای ساختمانی روز گذشته نهم بهمن ماه در اولین روز از همایش «نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» برگزار شد.
ایمنی مشکل امروز نماهای ساختمان/ ایرانیزه شدن مصالح بلای جان ساختمان هابه گزارش«صما» بررسی روش‏های جدید اجرای نما از دیدگاه انرژی و دوام؛ بررسی مصالح استاندارد نما در ایران در این پنل مورد بحث قرار گرفت.

در ابتدای این پنل محمد جواد مهدوی نژاد عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با ارایه مقاله در خصوص مصالح نوین در نماهای ساختمان گفت:بر اساس چارچوب تنظیم شده همبستگی P value رفته در معماری معاصر کشورهای درحال حال توسعه در پنج حوزه: 1( کانسپت طرح )ایده های ساختاردهنده طرح(، 2( فناوری ساخت)، 3( مصالح)، 4( شکل و فرم) و 5( رابطه با محیط) مطالعه می شود.

وی گفت:دستاوردهای پژوهش نشان دهنده آن است که هرچند در حوزه فناوری ساخت نتایج قابل قبولی در معماری معاصر کشورهای در حال توسعه وجود دارد؛ لیکن در حوزه دستیابی به معماری باکیفیت دستاوردهای قابل قبولی مشاهده نمی شود.

وی گفت:آزمایشگاه فناوری‌های نوین معماری دانشگاه تربیت مدرس از سال 1389 مطالعات عمیقی را بر روی کاربرد فناوری‌های روزآمد و پیشرفته در ساختمان سازی و صنعت ساختمان کشور آغاز کرده است. یکی از این فعالیت ها، تعریف یک طرح مطالعاتی با حمایت «مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران» در سال 1394 با عنوان « شناسایی و ارائه روش‌های استفاده از مصالح نوین در نماهای ساختمانی شهر تهران و تدوین ضوابط مربوطه» بود؛ بر اساس توافق صورت گرفته «معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران» در نظر دارد، نتایج این مطالعات را به صورت کاربردی در اختیار جامعه تخصصی معماری و شهرسازی قرار دهد.

مهدوی نژاد گفت:نگاه اقتصادی به مقوله ساخت و ساز، مشکلات زیادی را برای امروز و آینده شهر تهران به عنوان پایتخت ایران اسلامی ایجاد کرده است، مشکلاتی که در تضاد اساسی با سند چشم انداز شهر تهران قرار دارند. توسعه سريع شهرنشيني و افزايش روزافزون ساخت‌وساز در چند دهه اخير، شاهد تغييرات اساسي در منظر شهري هستيم که شهرها محل خودنمایی هر يک از تک بناها در ارتفاع، رنگ، نوع مصالح و غیره در جداره ممتد خيابان‌‌ها شده‌اند.

وی گفت:مسائل اصلی در حیطه مواد و مصالح نوین ساختمانی را می‌توان در دو قالب اصلی تفکیک نمود: الف- فقدان آگاهی کافی نسبت به مواد و مصالح نوین ساختمانی که نیازمند شناسایی و دسته‌بندی صحیح هر یک از آن‌هاست. ب- فقدان آگاهی از روش‌های صحیح در به کارگیری مواد و مصالح نوین ساختمانی که نیازمند تدوین مشخصات روش‌های صحیح به کارگیری آن‌ها در صنعت ساختمان است.
وی در نهایت گفت:بر اساس «معماری سرآمد» که مبنای مطالعات اخیر اینجانب است، با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به زودی «ماتریس سه بعدی مواد و مصالح نوین ساختمانی» جهت استفاده از نماهای ساختمان های آینده شهر تهران منتشر می نماید.

ایرانیزه شدن مصالح بلای جان ساختمان ها

در ادامه سعید بختیاری معاون تحقیقات و فناوری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در سال های اخیر مصالح نوین وارد نماهای ساختمانی شده است اما بخشی از این مصالح از لحاظ فنی و ایمنی مشکلات عدیده ای دارند گفت:کامپوزیت ،ترموود،نماهای پلیمری از جمله نماهایی هستند که در طی سال های اخیر وارد نماهای کشور شده است یکی از مشکلات اساسی این مصالح نوین نبود استاندارد است و در بخش فن آوری های نوین با خلأ استاندارد رو برو هستیم .

وی گفت: یکی از این مصالح جدید، سامانه مرکب عایق حرارتی ETICS است که ضمن ایجاد نمایی زیبا، باعث حفاظت ساختمان در برابر هوازدگی می شود. این سامان ها یا بر پایه پلی استایرن منبسط هستند یا بر پایه پشم معدنی ، که شامل یک لایه عایق، یک لایه اندود زیرکار ، یک لایه مش الیاف مش، یک لایه اندود زیرکار و یک لایه اندود نمای نهایی هستند.

بختیاری گفت:اما اجرای این محصول در کشور با مشکلات زیادی از جمله بخار بندی ،رطوبت و دوام روبرو بود؛ در زمینه پنجره ها نیز مصالحی را وارد کردیم که با مشکلات متعددی در بخش ذخیره انرژی روبرو شده آمد البته در حال حاضر این موارد کمتر شده است .

بختیاری در ادامه با بیان اینکه نباید به دنبال ایرانی ها شدن مصالح ساختمانی برویم گفت :ایرانی شدن بلای زیادی بر سر ما آورده است ‌

در ادامه بهروز محمد کاری ؛رییس بخش نور ،انرژی و آکوستیک مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با نشان دادن اسلاید هایی در خصوص معماری خوب و بد عنوان کرد :ایرانی ها شدن مصالح کاربردی در نمای ساختمان باعث مشکلات زیادی در مبحث ذخیره انرژی و نور داریم .

محمد کاری گفت:ما نباید به دنبال اختراع و نو آوری ناصحیح در تولید و اجرای داشته باشیم .چرا که این اختراعات ناصحیح مشکلات زیادی برای معماری ایجاد کرده است .

وی در ادامه با اشاره به استفاده ناصحیح از مصالح گفت:در حال حاضر ما از دیوارهای رابیتس استفاده می کنیم که نه تنها عایق نیستند بلکه فاقد اصول اولیه یک دیوار محکم و مقاوم هستند .

نخاله های ساختمانی زیاد نشانه اشتباه ما در بخش مصالح نابجا

در ادامه حمید موسوی ؛ شهردار منطقه یک تهران با بیان اینکه با وجود اساتید صاحب نام ،وجود تکنولوژی های بومی ،پیشینه تاریخی و الگوهای بومی متاسفانه آنچه در ساخت و ساز معاصر قابل دفاع نیست .

موسوی گفت: نماهای کنونی در بخش ایمنی نیز مشکلات زیادی دارند.

وی گفت :استفاده و اجرای ناصواب از مصالح ساختمانی با توسعه پایدار نیز تعارض دارند .

شهردار منطقه یک تهران گفت:,در حال حاضر گود سیاه کوه نمونه بارزی از نخاله های ساختمانی به خصوص مصالح مرتبط با نما است که در حال حاضر ارتفاع یک کوه را پیدا کرده است .

موسوی گفت:در حال حاضر یک میلیون و ۲۵۰هزار تن نخاله در گود سیاه کوه وجود دارد که نماد اشتباهات ما در مقوله ساخت و ساز است .

وی با بیان اینکه ما با اشتباهات متعدد ایمنی و توسعه پایدار شهر ها را به مخاطره انداختیم عنوان کرد:در حال حاضر فرار از ساختمان های مورد حریق از ۲۰دقیقه به ۵دقیقه تبدیل شده است که این مورد جان مردم را به مخاطره انداخته است .

شهردار منطقه یک گفت:زلزله کرمانشاه به خوبی نشان داد ما در مقوله کاربرد و اجرای نماها مشکلات زیادی داریم چرا که در این زلزله تنها نماهای ساختمان از پوسته اصلی جدا شده آمد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر در طراحی نما از مقوله طراحی آزاد و دموکرات به آنارشیسم رسیدیم تاکید کرد : در طی سال های اخیر نه در طراحی در اجرا نیز موفق نبوده ایم .

وی گفت:در حال حاضر بخش نامه الزام وال پست و الزام طراحان برای طراحی صحیح دو مقوله ای است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد .

وی در خصوص دغدغه های موجود در بخش نما گفت :تعویق صدور پروانه ساختمان ،رفنار سلیقه ای و نبود سازنده ذی صلاح است .

موسوی در مورد تعویق صدور پروانه گفت:در حال حاضر صدور پروانه در کشورهای همسایه کمتر از سه روز است که این مدت در ایران بسیار طولانی و وقت گیر است .

وی در خصوص رفتار سلیقه ای نیز گفت :این رفتارها باید بر اساس ظوابط و آیین نامه ها باشد .

وی در خصوص سازندگان ذی صلاح نیز گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات اجرای صحیح نما نبود سازنده ذی صلاح است .متاسفانه کار ساخت و ساز در کشور در دستان اهل نیست .البته در حال حاضر منطقه ده به عنوان پایلوت برای سازنده ذی صلاح انتخاب شده است .

نمای ساختمان مبحث جدا از معماری نیست

در ادامه فرهاد احمدی ؛پیشکسوت حوزه معماری و عضو کمیته بناهای شاخص شهرداری تهران با بیان اینکه نمای ساختمان از خود ساختمان جدا نیست گفت:اگر مشکل معماری در کشور حل شود بخش نما نیز حل خواهد شد .

وی گفت:سالیان متمادی بخشی از کارشناسان منتقد معماری پهلوی بوده و این معماری را یک معماری غرب زده فرض می کردند اما در حال حاضر معماری ها کشور ما بیانگر چه موضوعی است .

این معمار برجسته گفت: در حالی همه ما نقاد معماری پهلوی هستیم که حتی در معماری کنونی کپی صحیحی نداریم .

احمدی گفت: هم اکنون نه تنها شهرهای ما زیبا نیست بلکه زندگی شهری کنونی زندگی شهروندان را تهدید می کند .

این معمار گفت:کاربرد پوسته محافظت از درون ساختمان است اما به کجا رسیده ایم که این پوسته در حال حاضر بلای جان شهروندان شده است .

وی در ادامه افزود:در حال حاضر تنوع مصالح در نما جز اغتشاش بصری چیزی عاید شهروندان نمی کند .

وی در خصوص مشکلات تأیید نما در کمیته نما گفت:بخشی از اعضای کمیته نما صاحب صلاحیت برای تایید نیستند حتی برخی از آن ها توانایی اخذ پایه سه به دو را هم ندارند .

باید در مقوله نما نظارت های صحیحی صورت بگیرد

در ادامه همین پنل امیر فرجامی ؛عضو کمیته نما مناطق شهرداری تهران گفت:در وهله اول نیاز است در خصوص مصالح ساختمانی نوین اطلاعات کاملی داده شود .

وی گفت:در حال حاضر مردم شناختی از مصالح ساختمانی مدرن ندارند .

معاون سابق شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت:مبحث بعدی مربوط به بخش نظارت است .باید تمرکز سازمان نظام مهندسی به بخش نظارت افزایش یابد .

فرجامی گفت:نما از سه بخش طراحی ، انتخاب مصالح ساختمانی و کیفیت اجرا دارد که نیاز است سه بخش مورد نظارت قرار بگیرد .

نماهای ساختمان مطابق با بستر شهرها شکل بگیرد

همچنین در ادامه طاهره نصر؛ رییس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: متاسفانه در سال های اخیر از هویت دور مانده ام و باید به اصل خودمان برگردیم .

وی گفت: باید نماها مطابق با بستر شهرها شکل بگیرد در حالی که در این مورد تنها مطالبه کارفرما ها مورد نظر قرار می گیرد .

نصر در ادامه افزود: در بخش طراحی و اجرای نما باید به هویت ،اخلاق حرفه ای، مهندسی ارزش یعنی توجه به هدررفت منابع ،اقلیم و شرایط آب و هوایی ،ایمنی و توسعه پایدار توجه کنیم که متاسفانه هیچ کدام از این مورد در برخی از طراحی ها و اجراها مد نظر گرفته نمی شود .

وی در نهایت با بیان این که مشکلات اجرای نما در کشور ریشه دار است گفت:باید تأیید صلاحیت ایمنی بنادر ۷رشته مهندسی اجرایی شود.


انتهای پیام/

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar