۱۰:۳۸ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - 31 January 2019
کد خبر: ۵۲۰۲۵
گزارش«صما» از پنل«جزئیات اجرایی اتصال مصالح نما»:
پنل تخصصی «جزئیات اجرایی اتصال مصالح نما» در همایش «نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» برگزار شد. محورهای این پنل شامل جزئیات اجرایی مصالح نما؛ پایداری سازه‏ای نماهای شهری و جزئیات اجرایی آجر بود.
ضوابط نمای ساختمان‌های شخصی‎ به مقررات ملی اضافه شود/ خلأ رتبه‎بندی شرکت‎های مهندسی و مجری نما/به گزارش خبرنگار «صما» در این پنل نادر خواجه احمد عطاری؛ عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی- آرش فداکار؛ رئیس هیأت مدیره شرکت سایتال ساخت- سید مجتبی جعفریان؛ مدیر دپارتمان آموزش گروه کارخانجات آجرنماچین- محمد حسن نوروزی؛ مدیرعامل ونوس شیشه به ارائه پاورپوینت پرداختند.

همچنین سید مجید نادری؛ معاون معماری و ساختمان اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران- علی اکبر نبی‏ئی؛ دبیر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران- ابوالفضل رضایی؛ دبیرانجمن تولیدکنندگان در، پنجره و نمای ساختمانی استان تهران و مژده زرگران؛ مجری نشریه 714 سازمان برنامه و بوجه و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی اعضای این پنل بودند.

اجرای غلط نما و دیوار در مسکن مهر کرمانشاه

به گزارش خبرنگار «صما» در این پنل تخصصی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ارائه یک پاورپوینت تخصصی به جزییات اجرایی اتصال نما پرداخت.

نادر خواجه احمد عطاری با بیان توضیحاتی درخصوص دلایل تخریب ساختمان ها در زلزله کرمانشاه گفت: در ساختمان های مسکن مهر سرپل ذهاب 24 بلوک از لحاظ سازه ای آسیب بسیار جزئی دیده بودند و 21 بلوک از لحاظ سازه ای آسیب ندیده بودند.

وی درخصوص دلایل این حادثه تشریح کرد: به این دلیل که دیوارهایی که اجرا می کنیم، به صورت میان قابی اجرا می کنیم. یعنی مهر می کنیم و به تیر ستون می چسبانیم؛ بدون اینکه برای این منظور طراحی انجام دهیم.

خواجه احمد عطاری با بیان اینکه در این پروژه ها نزدیک به 80 درصد از نما، شامل نمای چسبانده شده بوده است، گفت: یعنی در این فرآیند، به آن دیوار میان قابی، نما را هم به اشتباه می چسبانیم. در نتیجه این رویکرد مشاهده می کنیم که نما در اثر گرما و سرمای هوا و یا وزش باد و وقوع زلزله فرو می ریزد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای نما و اجرای دیوار به صورت غلط انجام می گیرد، یادآور شد: اجرای نما و اجرای دیوار باید به صورت توامان حل شود.

بیشترین پرت حرارتی در بخش نما است

در ادامه این پنل مدیر دپارتمان آموزش گروه کارخانجات آجرنماچین با ارائه یک پاورپوینت درخصوص معرفی مصالح این شرکت و ویژگی های آنها گفت: در بخش نما ما با بیشترین پرت حرارتی مواجه هستیم و این در حالی است که در بخش دیوارهای جانبی نیز این مشکل را داریم.

سید مجتبی جعفریان؛ با اشاره به سیستم های شرکت آجرنماچین گفت: سیستم اول ما MS است که بر اساس آجرهای حفره دار طراحی شده که در این سیستم استراکچر تقریبا مخفی می شود. از نظر بصری نیز بسیار مناسب است. دیتیلهای اجرایی این سیستم در دنیا متداول است و مباحثی نظیر سایه اندازی و توجه به معماری ایرانی در این سیستم لحاظ می شود.

وی با بیان اینکه سیستم WR بر اساس قطعات کششی طراحی شده است، گفت: سیستم PS نیز بر اساس استانداردها برای سایزهای کوچک طراحی شده و در این سیستم حفره کوچکی در داخل آجر قرار می گیرد.

جعفریان همچنین ضمن معرفی سیستم PH گفت: این سیستم براساس استانداردهای آلمان طراحی شده است و در این سیستم توانایی آن را داریم که هم به عنوان نما و هم به عنوان دیواره کامل از آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه آجر ذاتا جزو مصالح عایق است، ادامه داد: در سیستم TR باز دیواره، عایق، آجر و سیستم اتصال را داریم. مزیت سیستم TT نیز این است که تمامی قطعات در ایران تولید می شود و از این نظر یک سیستم مقرون به صرفه و کامل است و به صورت دیواره کامل مورد استفاده قرار می گیرد.

مهندسی نما، از سخت ترین مراحل ساخت و ساز است

رئیس هیأت مدیره شرکت سایتال ساخت نیز در این پنل تخصصی با بیان اینکه مهندسی نما یکی از سخت ترین قسمت ها در فرآیند ساخت و ساز است، گفت: در حالی که بسیاری از افراد مهندسی نما را یک امر ساده و راحت تلقی می کنند، اما این در حالی است که مهندسی نما یکی از دشوارترین و در عین حال پر هزینه ترین مراحل کار در امر ساخت و ساز است.

آرش فداکار با بیان اینکه مهندسی نما با بخش سازه درگیر است، بر لزوم محاسبه و طراحی دیتیل زیرسازی نما تاکید کرد و گفت: در اجرای نما، محاسبه درست اتصالات ضرورت دارد؛ به این صورت که هر کدام از اتصالات را باید به طور جداگانه محاسبه کنیم.

وی ادامه داد: همچنین محاسبه المان های نما در برابر زلزله و شناسایی عیوب اجرای دیوارها الزامی است و در عین حال با توجه به امکان وقوع آتش سوزی در ساختمان، باید به مقاومت نما در برابر آتش توجه شود.

فداکار در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به محاسبات انرژی در حوزه نما بیان کرد: بر اساس کاربری و نیازهای ساختمان مورد نظر، باید به یک مدل خوب برای طراحی نما دست پیدا کنیم که در آن ذخیره انرژی و مصرف بهینه انرژی لحاظ شود.

وی همچنین با انتقاد از اینکه نماهای مدرن در بخش اجرای نما با مخالفت و مقاومت روبه رو می شوند، گفت: بیشترین ضوابط و آیین نامه در این بخش بر اجرای نماهای سنتی تاکید می کنند؛ این در حالی است که می توانیم هویت معماری ایرانی- اسلامی را در قالب نماهای مدرن ارائه کنیم و به این ترتیب از شهری مدرن و در عین حال اسلامی برخوردار باشیم.

لزوم اجرای برچسب انرژی منطبق با نیازهای روز

دبیرانجمن تولیدکنندگان در، پنجره و نمای ساختمانی استان تهران نیز در ادامه این پنل با اشاره به چالش ها و مشکلات حوزه نما گفت: اکثر مجریان با چالش های متعددی در این بخش مواجهند که حل آنها از جنبه فنی، نیازمند همکاری نهادهای ذیربط مثل شهرداری، معاونت معماری و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و ... است.

ابوالفضل رضایی، مهندسی نما را یک حرفه و صنعت پیچیده برشمرد و تاکید کرد: یک مهندس نما باید برای اجرای خوب به نکات متعددی توجه کند که ازجمله آنها سایه اندازی، میعان، تهویه، ماندگاری و پایداری نما، حریق، اکوستیک، آلودگی های صوتی، ایمنی، نگهداری، نظافت نما و... است.

وی با بیان اینکه استفاده از مصالح نامناسب و بی کیفیت در نما، هزینه های زیادی را به جهت بروز مسائلی نظیر هدررفت انرژی به دنبال دارد، گفت: راهکار پیشنهادی ما در این بخش اجرای برچسب انرژی منطبق با نیازهای روز دنیا است.

رضایی در ادامه با بیان اینکه تولید محصولات نانو و مصالح خود ترمیم شونده در کلان شهر تهران نیاز است تا بتوانیم این موضوع را بومی سازی کنیم، بر حذف مصالح سنگین در بخش نما تاکید کرد و گفت: سبک سازی یکی از مباحث نوین است که به طور روز افزون در حال گسترش و پیشرفت است و کاهش وزن ساختمان را با استفاده از شیوه های نوین اجرا به دنبال دارد و در عین حال، زیان ناشی از زلزله را به حداقل می رساند.

این فعال بخش خصوصی همچنین بر لزوم رتبه بندی شرکت های مهندسی و مجری نما تاکید کرد و گفت: فواید این اقدام آن است که به شرکت ها اعتبار می دهد و شرکت هایی که از اعتبار بیشتری برخوردار می شوند، می توانند پروژه های بزرگتر و بهتری را اجرا کنند.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل خلا موجود در این بخش، افراد غیرمتخصص وارد حوزه اجرای نما می شوند و نماهایی را اجرا می کنندکه مشاهده می کنیم حتی قبل از اینکه اجرای این نماها به اتمام برسد، نمای آنها دچار نشست می شود.

ضوابط نما درصورت عدم اجرا به درد نمی خورند

به گزارش «صما» همچنین مجری نشریه 714 سازمان برنامه و بوجه و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی دراین پنل با اشاره به وجود ضوابط و نشریات مفید و کارآمد در حوزه نما گفت: حداقل در چند سال اخیر اقدامات خوبی انجام شده و نشریه 714 ونشریه مرکز تحقیقات آماده شده است، اما باید مجریان نیز آنها را اجرایی کنند ودر غیر این صورت این ضوابط به دردی نمی خورند.

مژده زرگران افزود: در سال های گذشته در داخل کشور و همچنین در خارج از کشور ضابطه ای برای نما وجود نداشت و سازمان مجری به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پیشنهاد کرد که برای این منظور ضوابطی را تهیه کند که درنهایت با مطالعات فراوان؛ جزئیات اجرایی نما در قالب نشریه 714 آماده شد.

وی ادامه داد: از جامعه مهندسی کشور درخواست می کنیم که این ضوابط را به درستی رعایت کنند. چون امروز متاسفانه ما شاهد عدم اجرای این ضوابط در بخش نما هستیم.

همه تقصیرها را به گردن مهندسان می اندازند/ زبان مشترکی بین طراحان نما وجود ندارد

در ادامه این پنل تخصصی دبیر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با انتقاد از اینکه همه تقصیرها را به گردن مهندسان می اندازند، گفت: غافل از آنکه ساختمان یک شبه تمام نمی شود و کارایی یک ساختمان به مولفه های مختلفی بستگی دارد که شامل طراحی، استاندارد سازی مصالح و... است.

علی اکبر نبی‏ئی ادامه داد: در بسیاری از ساختمان هایی که زیر نظر سازمان برنامه و بودجه اجرا می شود، غیر از اینکه باید به متریال وارداتی مورد استفاده باید توجه شود؛ باید دقت شود که استانداردی برای کاربرد مصالحی مانند چوب تایید شود که در آن بحث آتش سوزی و استانداردسازی مصالح رعایت شود.

وی با طرح این پرسش که آیا وقتی شرکت ها متریال و مصالح را وارد کشور می کنند و یا یک معمار خوش دوق دیتیلی را در نما اجرا می کند، از مرکز تحقیقات تاییدیه دریافت کرده که اقدام به اجرای آنها در نما می کنند، ادامه داد: نکته بعدی مربوط به حوزه شهرداری ها است. یعنی چند سال است که ما بحث مجری ذی صلاح را در ساختمان ها پیگیری می کنیم ولی هنوز به نتیجه خوبی در این بخش نرسیده ایم.

وی با اعلام اینکه قرار شده تا در منطقه 10 تهران مجری ذی صلاح به صورت پایلوت اجرایی شود، افزود: نکته مهم این است که اگر یک ساختمان به مشکل بربخورد، مجری پاسخگو خواهد بود و زیرساخت اجرای مجری ذی صلاح، مباحث مقررات ملی ساختمان است و مبحث 22 مقررات ملی هنوز اجرایی نشده است و اجرای آن به همکاری چندین نهاد ارتباط دارد.

نبی ئی یادآور شد: شهرداری، شورای شهر و سازمان نظام مهندسی باید یک مجموعه یکپارچه مدیریت شهری را شکل دهند. ولی ما هنوز به یک مدیریت یکپارچه شهری در این زمینه نرسیده ایم.

وی همچنین با انتقاد از اینکه بسیاری از طراحان نما هنوز با ساده ترین دیتیل ها آشنا نیستند؛ بر ورود وزارت راه و شهرسازی به این حوزه تاکید کرد و گفت: زبان مشترکی بین طراحان نما وجود ندارد و در حوزه نما، طراحان به کپی برداری بسنده کرده اند.

مرکز تحقیقات، کد ساختمانی برای نمای شیشه ای تدوین کند

مدیرعامل ونوس شیشه نیز در ادامه این پنل با اشاره به ویژگی های نمای شیشه ای در ساختمان ها گفت: امروزه انتظاراتی که از یک نمای خوب وجود دارد؛ شامل کاهش مصرف انرژی، تامین ایمنی، کاهش آلودگی صوتی، تامین آسایش ساکنان و تامین نور طبیعی است.

حسن نوروزی در ادامه با انتقاد از هدررفت بالای انرژی در کشور بیان کرد: مصرف انرژی در کشور ما 4 تا 5 برابر استاندارد جهانی است و این خود منجر به افزایش آلودگی در کلان شهرها می شود.

وی افزود: علیرغم اینکه در سال های اخیر کاربرد شیشه های دوجداره در ساختمان ها اجباری شده است، اما شاهد تغییری در میزان مصرف انرژی نبوده ایم؛ چون که ما در ایران کدهای ساختمانی نداریم.

نوروزی همچنین با اشاره به مزایای کاربرد شیشه در نما تصریح کرد: اگر شیشه به کاهش مصرف انرژی کمک نمی کرد، به طور قطع کاربرد آن در کشورهای اروپایی و ژاپن ممنوع اعلام می شد. ضمن اینکه هرچند به زلزله خیزی ایران برای ممنوعیت نمای شیشه ای اشاره می شود، اما امروز می بینیم که در کشورهای ژاپن، اندونزی و تایوان که شدت وقوع زلزله به مراتب بیشتر از ایران است، تمام ساختمان های بلند شیشه ای است.

وی خاطر نشان کرد: البته تاکید ما بر استفاده از شیشه های ایمن در نما است و نباید هر نوع شیشه ای در نما به کار گرفته شود. در این رابطه با توجه به اینکه هیچ کد ساختمانی در اختیار نداریم، مرکز تحقیقات می تواند اقدامات لازم را انجام دهد و برای این منظور از استانداردهای سختگیرانه کالیفرنیا و فرانسه استفاده کند.

تفسیر از مجریان ذی صلاح را باید اصلاح کنیم

در پایان این پنل، معاون معماری و ساختمان اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران ضمن جمع بندی مباحث مطرح شده در پنل مذکور، گفت: جزئیات اجرایی صحیح در بخش نما باید در همه گروه های ساختمانی مورد توجه قرار گیرد.

سید مجید نادری، رییس پنل «جزئیات اجرایی اتصال مصالح نما» افزود: از سازمان نظام مهندسی و مرکز تحقیقات راه ومسکن تقاضا داریم که باتوجه به ابلاغ نشریه 714 و لازم الاجرا بودن آن در ساختمان های دولتی، در ساختمان های شخصی ساز نیز ضوابط نما در پیوست مقررات ملی وارد شود و برای تمامی گروه های ساختمانی لازم الاجرا شود.

وی تاکید کرد: تاییدیه دیتیل های اجرایی نما توسط مرکز تحقیقات در خصوص واردات مصالح ارائه شود. اکثر شرکت هایی که به صورت تخصصی کار می کنند، برای مصالح خود دیتیل های اجرایی را ارائه می دهند که این دیتیل ها قبل از اجرا باید توسط مرکز تحقیقات تایید شود.

نادری در عین حال با تاکید بر ضرورت استفاده از مجریان ذی صلاح در تهران تاکید کرد: با توجه به رای دیوان عدالت اداری، باید این موضوع حل شود و تفسیر از مجریان ذی صلاح را اصلاح کنیم.

وی همچنین با اشاره به شرایط کاربرد نمای شیشه ای عنوان کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در سال 87 درخصوص ممنوعیت نمای شیشه ای، این موضوع را یک بار برای شهرداری مشخص کنند که با توجه به مباحث اقلیمی تهران، آیا کاربرد شیشه در نما می تواند مناسب باشد یا چنین نیست.


انتهای پیام/

کدخبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar