۱۰:۰۴ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - 05 February 2019
کد خبر: ۵۲۰۶۷
سومین نشست ارزیابی و آسیب‌شناسی دستاوردها و تجارب بخش خصوصی در مدیریت شهری با تأکید بر مشارکت حداکثری اصناف در برگزاری پرشور و سازنده در انتخابات هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد.
سومین نشست ارزیابی تجارب بخش خصوصی در مدیریت شهری برگزار شد
به گزارش«صما»در این نشست که به میزبانی فعالان حوزه اصناف تهران ظهر دوشنبه پانزدهم بهمن، با حضور اعضای شورای شهر تهران، مدیران حوزه شهری و همین‌طور نمایندگان اصناف و اتحادیه‌ها برگزار شد.

بهمن مؤمنی مقدم رئیس جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران و نایب‌رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران به نمایندگی از تشکل‌های مهندسی، پریچهر سلطانی به‌عنوان نماینده تشکل‌های زنان، علی توسطی رئیس اتحادیه ماشین‌آلات کشاورزی صنعتی تهران و حبیب اله بشارتی رئیس اتحادیه آهن‌سازان به‌عنوان نمایندگان اصناف سخنرانی کردند.

همچنین حسن خلیل‌آبادی عضو شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با نقش مؤثر اصناف در مدیریت شهری و درآمدهای پایدار شهری سخنرانی کردند.

مؤمنی مقدم، رئیس جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران، با اشاره به برون‌سپاری امور مدیریت شهری در کشورهای پیشرو به بخش خصوصی گفت: اصناف و تشکل‌ها به‌عنوان بخش حرفه‌مند جامعه بهتر از دولت می‌توانند دغدغه‌های تخصصی و امورات خود را پیش برده و شکل‌دهنده ساختار و تنظیم و تعادل روابط در جامعه باشند.

وی با اشاره به عدم حضور پررنگ جامعه مهندسی و اصناف در ادوار پیشین ساختار اتاق بازرگانی از مشارکت حداکثری جامعه مهندسی در انتخابات هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و در راستای تعامل بیشتر تشکل‌های مهندسی در اقتصاد کلان و نقش مؤثر آن در مدیریت شهری تهران خبر داد.

خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران به‌عنوان سخنران بعدی نشست، از نگاه ویژه شورای شهر به حضور بخش خصوصی در حوزه‌های مدیریت شهری و مدنی خبر داد. وی با تأکید بر استقلال اصناف در اداره امورات خود و خلاقیت‌های بخش خصوصی به بازده بالای اقتصادی اصناف و بخش خصوصی به نسبت حوزه‌های موازی دولتی اشاره کرد.

خلیل‌آبادی کوچک کردن بدنه شهرداری تهران و کوچک‌سازی و چابک‌سازی بخش دولتی را در راستای کمتر کردن تصدی‌گری دولتی به‌ویژه کاهش حضور دولت در حوزه‌های صنفی ضروری دانست. وی با مهم دانستن مسئولیت‌های اجتماعی بخش خصوصی، از اصناف خواست تا با تغییر نگرش و مطالبات خود منافع کلان جامعه را در نظر گرفته و اتحادیه‌ها را به نگاه ملی و مدرن در توسعه اقتصادی پویا دعوت کرد.

سلطانی مشاور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارائه آماری از صنوف مستقر در شهرک‌های صنعتی و ظرفیت‌های موجود، خبر از عزم وزارت صمت در حل معضلات جابجایی اصناف به شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ارائه خدمات و تسهیلات به آنها خبر داد وی همچنین بر ضرورت توجه ویژه به فعالیت مؤثر زنان مدیر و اثرگذار در حوزه‌های تولید، توزیع و بازرگانی بر مشارکت و حضور زنان در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تأکید کرد.

در ادامه این نشست، توسطی رئیس اتحادیه ماشین‌آلات کشاورزی صنعتی تهران، با انتقاد از نواقص طرح آمایش شهری در خصوص جانمایی اصناف در سطح شهر و توزیع نامناسب صنوف در مناطق و محلات تهران، آن را یکی از مؤلفه‌های کاهش شاخص کیفیت زندگی مناسب شهری خواند و خواستار بازنگری در آمایش شهری تهران شد.

توسطی با اشاره به ضرورت وجود درآمدهای پایدار و تأمین بخش عمده آن توسط عوارض اخذشده از اصناف گفت: تهران حال خوبی ندارد اما شهرداری می‌تواند با رونق و بهبود فضاهای کسب‌وکار و تعامل با بخش خصوصی وضعیت را بهبود بخشد.

وی شایسته‌سالاری را یکی از عوامل مهم در انتخابات پیش روی اتاق بازرگانی برشمرد و افزایش تعاملات میان اصناف، بخش خصوصی و مدیریت شهری را خواستار شد.

حبیب اله بشارتی رئیس اتحادیه آهن‌سازان دیگر سخنران این نشست به معضلات جابجایی اصناف به شهرک‌ها و نواحی صنعتی و نواقص این طرح به‌ویژه تغییر کاربری‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه خواستار ساماندهی مشاغل و اصناف مؤثر در صنعت ساخت‌وساز ساختمان در شهر تهران شد و تغییر سازوکار اخذ عوارض شهری و مالیات مشاغل را در جهت افزایش اشتغال پیشنهاد کرد. بشارتی با استقبال از ورود اصناف به فضای انتخاباتی اتاق بازرگانی نسبت به بهبود مشکلات اتحادیه‌های صنفی اظهار خوش‌بینی کرد.

در انتهای جلسه، دیگر سخنرانان ازجمله مهندس ابوالقاسم بادپری رئیس هیئت‌مدیره شهرک صنعتی نصیرآباد و عبداله اقبالی رئیس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین و عضو کمیسیون بودجه و تشکیلات اتاق اصناف تهران بر مشارکت و همکاری پرشور و سازنده در انتخابات اتاق بازرگانی تأکید کردند.زمان و محل برگزاری جلسه بعدی از این سلسله نشست‌ها، متعاقباً اعلام می‌گردد.

سومین نشست ارزیابی تجارب بخش خصوصی در مدیریت شهری برگزار شد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar