۱۰:۵۰ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - 07 February 2019
کد خبر: ۵۲۰۸۹
بسته خبری پنج‌شنبه‌های «صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که مهم‌ترین اخبار حوزه مسکن و راه را در اختیار مخاطبان این حوزه قرار دهد.

وزیر راه: مصالح ساختمانی کوپنی نمی‌شود/ بدترین شهرهای جهان برای مستأجران/ الزامی شدن استفاده از مجری ذی‌صلاح در تهراندر این هفته اخباری نظیر بدترین شهرهای جهان برای مستأجران، حضور متفاوت خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن، دورنمای بازار مسکن از نگاه وزیر،افزایش قیمت بلیت هواپیما ، آغاز تولید 630 دستگاه واگن مترو در واگن‌سازی تهران، پشت پرده تماس‌های مشکوک خدمه سانچی، الزامی شدن استفاده از مجری ذی‌صلاح در تهران جز مهم‌ترین اخبار حوزه مسکن و راه بوده است که جزییات آن‌ها به شرح ذیل می‌آید:

بدترین شهرهای جهان برای مستأجران

درهفته ای که گذشت رتبه‌بندی بدترین شهرها برای اجاره‌نشینی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد اجاره‌نشین‌های ساکن هنگ‌کنگ، سخت‌ترین وضعیت را به لحاظ پرداخت بیشترین اجاره‌بهای ماهانه (برای واحد مسکونی دو خوابه) دارند. در این شهر نسبت اجاره‌بها به درآمد مستأجرها نیز بیشترین -۷۶ درصد- است. هرچند شهرهای ایران در این رتبه‌بندی، موردبررسی «دویچه بانک» قرار نگرفته است، اما بازار اجاره مسکن «تهران» چنانچه از بابت «نسبت اجاره‌بها به درآمد» با این ۱۰ شهر مقایسه شود، دوم خواهد شد.

در گزارش دویچه بانک، از شهرهای هنگ‌کنگ در چین، سان‌فرانسیسکو و نیویورک سیتی در آمریکا، پاریس در فرانسه، لندن در انگلستان، زوریخ در سوئیس، بوستون در آمریکا، سیدنی در استرالیا، دوبلین در ایرلند و سنگاپور به ترتیب به‌عنوان ۱۰ شهر گران دنیا در سال ۲۰۱۸ برای اجاره‌نشین‌ها نام‌برده شده است. نسبت میانگین هزینه اجاره یک واحد مسکونی دو‌خوابه در هنگ‌کنگ به متوسط درآمد ماهانه مستأجران این کشور ۷۶ درصد، در سان‌فرانسیسکو ۵۸ درصد، نیویورک سیتی ۵۱ درصد، پاریس ۵۶ درصد، لندن ۵۵ درصد، زوریخ ۳۰ درصد، بوستون ۳۸ درصد، سیدنی ۴۶ درصد، دوبلین ۵۸ درصد و سنگاپور ۴۴ درصد محاسبه‌شده است.

حضور متفاوت خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن

در این هفته واسطه‌های معاملات مسکن برخی مناطق شهر تهران از حضور متفاوت برخی خانه‌اولی‌ها و متقاضیان خرید آپارتمان در بازار ملک خبر می‌دهند. تحقیقات میدانی حاکی است طی روزهای اخیر برخی از متقاضیان خرید مسکن که عموما خانه اولی هستند و به‌دنبال جهش قیمت مسکن و ناتوانی در تامین هزینه‌های خرید واحدهای مسکونی به اجبار از بازار معاملات مسکن خارج شده بودند درصدد برآمده‌اند با محک زدن بازار پیش‌فروش در صورت رسیدن به جمع‌بندی نهایی اقدام به ورود به بازار دوم معاملات مسکن کنند. واسطه‌های معاملات مسکن می‌گویند این روزها جسته و گریخته تعداد مراجعات از سوی عمدتا دو گروه از متقاضیان مسکن برای اطلاع از شرایط پیش‌خرید واحدهای مسکونی افزایش یافته است؛ موضوعی که در ماه‌های گذشته در بازار معاملات مسکن یا مشاهده نمی‌شد یا تعداد آن بسیار اندک بود.

وزیر راه و شهرسازی: مصالح ساختمانی کوپنی نمی‌شود

درهفته ای که گذشت محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به دنبال کوپنی کردن مصالح ساختمانی نیست، اظهار کرد: هدف ما از عرضه کارت‌های اجباری مصالح ساختمانی توانمندسازی تولیدکنندگان مسکن است.

وی ادامه داد: با توانمندسازی تولیدکنندگان و سازندگان مسکن، قیمت تمام شده برای خریداران کاهش می‌یابد و اقشار متوسط و پایین جامعه می‌توانند با قیمت مناسب‌تری واحد مسکونی خود را تهیه کنند.

اسلامی افزود: افزایش قیمت مصالح ساختمانی زمینه‌ساز رشد قیمت تمام شده مسکن می‌شود و همین امر بازار خرید و فروش مسکن را از حالت تعادل خارج می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یک بازار تهاتری از طریق خرید انبوه مصالح ایجاد خواهیم کرد، گفت: با خرید انبوه مصالح ساختمانی عرضه مصالح ارزان‌تر و روان‌تر می‌شود.

بازار مسکن تشنه فعالیت تعاونی‌های کارآمد

در این هفته نیز در شرایطی که طول دوره دستیابی خانوارهای طبقه متوسط به مسکن و خرید منزل دلخواه آنان به‌شدت افزایش یافته است، ‌برخی از کارشناسان مسکن ساماندهی دوباره تعاونی‌های مسکن را با هدف کمک به این طبقه ضروری می‌دانستند و بر این باورند که تعاونی‌های مسکن طی عملکرد 30 ساله خود نسبت به بقیه بخش‌های کشور، عملکرد نسبتا خوبی داشته‌اند و با اصلاح برخی نقطه‌ضعف‌های عملکردی آنها، افزایش تولید مسکن و تامین نیاز مسکن خانوار، میسر خواهد شد.

دورنمای بازار مسکن از نگاه وزیر

درهفته ای که گذشت با برنامه‌ریزی دولت در زمینه افزایش تسهیلات و هدف‌گذاری برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی، وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد هدف و برنامه ما این است که قیمت تمام شده مسکن را کاهش دهیم.

محمد اسلامی با اشاره اینکه افزایش تسهیلات مسکن در برنامه است، تصریح کرد: هدف گذاری ما اینست که قیمت مصالح ساختمانی را برای تعادل بخشی به بخش مسکن، کاهش دهیم.

وی درباره افزایش یا کاهش قیمت مسکن در سال 98 عنوان کرد: بازار مسکن متاثر از شرایط اقتصادی کشور است و امیدوارم قیمت مسکن تاثیرات آنچنانی را شاهد نباشد.

به گفته وی ایجاد تعادل در جریان عرضه و تقاضای مسکن، جزو وظایف وزارت راه و شهرسازی است. این تعادل بخشی تنها در شرایطی می‌تواند رخ دهد که جریان تولید مسکن برای جامعه هدف رونق بگیرد و برای این هدف بخش خصوصی هم فعال شود.

وزیر راه وشهرسازی: افزایش آزادراه‌ها تا ۱۰ هزار کیلومتر در برنامه است

در این هفته نیز وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توسعه مسیرهای آزادراهی و بزرگراهی پس از انقلاب اسلامی گفت: هرآنچه که در ایران آزادراه و بزرگراه داریم از برکت انقلاب اسلامی به وجود آمده است، پیش از انقلاب کمتر از ۲۰۰ کیلومتر آزادراه و بزرگراه در کشور وجود داشت امام اکنون به بیش از ۲ هزار کیلومتر افزایش پیدا کرده است.

اسلامی با اشاره به برنامه دولت برای توسعه مسیرهای آزادراهی و بزرگراهی گفت: برنامه ما این است که این مسیرها را از ۲۴۰۰ کیلومتر به ۱۰ هزار کیلومتر افزایش دهیم که این اتفاق در باقی‌مانده برنامه ۵ ساله ششم و برنامه ۵ ساله هفتم محقق خواهد شد. در این صورت کل شریان‌های آزادراهی کشور ساخته خواهد شد.

وی ادامه داد: در بحث بزرگراه‌ها تمرکز ما بر نقاط پرحادثه است. باید بتوانیم در مسیرهای دوخطه‌ای که تردد در آن‌ها بیش از ظرفیت جاده است باند دوم را ایجاد کنیم تا سفری ایمن برای مردم رقم بخورد.

کاهش ۱۷ درصدی اعتبارات راهداری در بودجه ۹۸

درهفته ای که گذشت اعلام شد که اعتبارات سازمان راهداری در لایحه بودجه سال آینده کاهش ۱۷ درصدی داشته است. یک کار شناس اعلام کرد در حالی که بودجه سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در لایحه سال آینده هزار و 692 میلیارد و 454 میلیون تومان است. این رقم نسبت به لایحه بودجه امسال با 2 هزار و 40 میلیارد تومان 17.03 درصد کاهش را نشان می‌دهد. اعتبارات سازمان راهداری در لایحه 96 بالغ‌بر هزار و 215 میلیارد تومان بود.

در آستانه تعطیلات پیش‌رو؛ قیمت بلیت هواپیما اوج گرفت

در آستانه تعطیلات پیش رو با نگاهی به قیمت بلیت هواپیما شاهد افزایش شدید نرخ‌ها بودیم. در حال حاضر قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران-مشهد برای روز پنجشنبه (هجدهم بهمن‌ماه) با هواپیمایی ایرتور بالغ‌بر یک‌میلیون 100 هزار تومان به فروش می‌رسد و کمترین قیمت بلیت در این مسیر 599 هزار تومان است.

قیمت بلیت در مسیر تهران-کیش در همان روز در حال حاضر باقیمتی بین 659 هزار تومان تا 810 هزار تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است که در مسیر کیش-تهران در همین روز قیمت بلیت زیر 90 هزار تومان رسیده است.

آغاز تولید 630 دستگاه واگن مترو در واگن‌سازی تهران

درهفته ای که گذشت مدیرعامل شرکت واگن‌سازی تهران ضمن اعلام این خبر گفت: مناقصه بین‌المللی تامین 630 دستگاه واگن متروی تهران با استفاده از منابع مالی فاینانس توسط وزارت کشور در اوایل سال 96 آغاز شد.

مجتبی گلشنی اضافه کرد: کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های واگن‌سازی تهران و دو شرکت چینی همکار در این مناقصه شرکت کرده‌اند و پیشنهاد خود را در دی‌ماه سال 1396 ارائه کردند که نتیجتا در اواخر اسفندماه 1396 وزارت کشور کنسرسیوم مذکور را برنده مناقصه اعلام کرد.

گلشنی اضافه کرد: پس از نزدیک به یک سال، در نهایت قرارداد تامین 630 دستگاه واگن در تاریخ 23 دی‌ماه 97 از طرف وزارت کشور به شرکت واگن‌سازی تهران و شرکای خارجی ابلاغ شد و کنسرسیوم یادشده در نظر دارد عمق بومی‌سازی واگن‌های مترو را در این قرارداد به 55 درصد برساند.

پشت پرده تماس‌های مشکوک خدمه سانچی چیست؟

در این هفته نیز طبق ادعای برخی خانواده‌ها مکالمه‌ای که در جعبه سیاه شکل گرفته و در اختیار آنها قرار دارد، برخلاف ادعای مطرح‌شده، دستور خروج از کشتی صادر شده است؛ بنابراین سؤال اینجاست چرا شرکت ملی نفتکش ایران قصد دارد ماجرا را وارونه جلوه دهد؟

کاپیتان نوذری درباره برگزاری جلسات کارشناسی و توجیهی برای خانواده‌های سانچی نیز گفته: «ما از روزهای اول سانحه تاکنون مرتب جلسات کارشناسی و اطلاع‌رسانی برای پاسخ به سؤالات خانواده‌ها را در دستور کار داشته و داریم. اکثر خانواده‌ها با توجه به توضیحات موجود و ارائه نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات، در این زمینه قانع شده‌اند و فقط چند خانواده حاضر به پذیرش شهادت عزیزانشان نشدند. آخرین جلسه‌ای که داشتیم، همین دو ماه پیش بود که در آن همه ارگان‌ها، نهادها، افراد، تیم‌ها، کارشناسان و مسئولان حاضر در سانحه و روزهای وقوع و غرق‌شدن سانچی را گردهم آوردیم و نشست جامعی دراین‌باره برگزار کردیم. ما برای این نشست هیچ‌گونه سقف زمانی قائل نشدیم و در این جلسه 10 ساعته، به همه سؤالات و ابهام‌های خانواده‌های محترم پاسخ گفته شد. در این جلسه، صوت جعبه سیاه سانچی نیز به درخواست خود خانواده‌ها پخش شد».

استفاده از مجری ذی‌صلاح در تهران الزامی شد

چند روز پیش سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با انتشار متنی برگرفته از قانون نظام مهندسی ساختمان، بکاگیری مجری ذی‌صلاح در ساختمان‌ها را الزامی کرد. در این متن نوشته شده‌ است: قابل توجه کلیه ناظران حقوقی وحقیقی محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قانوگذار در ماده 4 و 32 قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان به صراحت عنوان نموده "اشتغال در امور فنی بخش ساختمان و شهرسازی مستلزم داشتن صلاحیت حرفه ای می باشد"اذا درجهت اجرای قانون وجلوگیری از ورود افارد فاقد صلاحیت در امور ساخت و ساز، صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی وفق بند 14-4-3-و 15-4-7 شیوه نامه اجرای ماده 33 منوط به حضور و مجری و معرفی سازنده دارای صلاحیت از طرف کارفرما وثبت قرارداد نامبرده در سازمان باشد.

صدور شناسنامه فنی ملکی توسط سازنده ذی‌صلاح الزامی شد

درهفته ای که گذشت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به فاصله یک روز پس از آنکه با انتشار نامه ای بر روی خروجی پایگاه اطلاعی رسانی سایت متبوعش بکارگیری مجری ذی‌صلاح را الزامی کرد انتشارنامه ای خطاب به ناظران حقیقی و حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران صدور پایان کار پروانه ساختمانی را مشروط به صدورشناسنامه فنی وملکی کرد.

بارگذاری پلاسکو به شهردار و استاندار تهران ابلاغ شد

در این هفته نیز دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به شهردار و استاندار تهران مصوبه شورا را در ارتباط با بارگذاری پروژه ساختمان پلاسکو در دو بند، ابلاغ کرد.

افتتاح ۴۹۵ پروژه باارزش ۶۶۳ میلیارد تومان در تهران

درهفته ای که گذشت پیروز حناچی شهردار تهران از افتتاح ۴۹۵ پروژه در مناطق ۲۲ گانه پایتخت و به ارزش ریالی ۶۶۳ میلیارد تومان خبر داد. ارزش ریالی این پروژه‌‌‌‌ها که امروز افتتاح شده‌‌اند، ۶۶۳ میلیارد تومان است. این پروژه‌‌ها شامل پارک‌‌های محلی، سرویس‌‌ها و خدمات محلی، مجتمع خدماتی و پارک‌‌های بزرگ مثل پارک هرندی است.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar