۰۹:۲۳ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 16 February 2019
کد خبر: ۵۲۱۳۳
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی تهران در گفت و گو با «صما»:
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی تهران درباره راهکارهای تامین ایمنی در نمای ساختمان گفت: باید توجه داشته باشیم که ضوابط و مقررات همیشه معرف حداقل‎های لازم است. لذا توجه به رعایت ضوابط و مقررات متضمن حداقل‎ها است که البته متاسفانه در برخی مواد، همین حداقل‎ها نیز مغفول می‏ماند.
حداقل‎های ایمنی در اجرای نما مغفول مانده است/ نقش نظام مهندسی در تخصصی‌سازی فعالیت‎های مهندسانالهه رادمهر در گفت و گو با «صما» با ارائه یک مثال تشریح کرد: به عنوان مثال در مبحث 4 مقررات ملی ساختمان ضوابطی درخصوص پیشبینی جایگاه امداد و نجات در ساختمانها قید شده که وجود پنجرهای خاص با شرایط و ابعاد ویژه را در نمای ساختمان الزامی می‏سازد، این در حالی است که این مسئله در اکثر موارد چه در طراحی و چه در اجرای ساختمانها مغفول می ماند.

وی ادامه داد: بحث بعدی که باید به آن توجه داشت، رصد کردن تغییرات در مصالح و فناوریهای صنعت ساختمان و وضع ضوابط و مقررات برای به کارگیری آنها در ساختمان است که موجب افزایش کیفیت و ایمنی میشود. در عین حال مورد بعدی که نقش کلیدی در ایمنی ساختمان دارد، تربیت نیروی انسانی متخصص در طراحی و اجرای بخشها و اجزای مختلف ساختمان ازجمله نما است.

نقش سازمان نظام مهندسی در معماری

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی تهران درخصوص نقش این سازمان در اجرای نما گفت: سازمان نظام مهندسی در جهت تخصصی کردن فعالیتهای مهندسان در رشتههای مختلف از جمله معماری می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد.

وی تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی میتواند در تعمیق آموزشهای مهندسی و حرفه‌ای، تخصصی کردن این آموزش‌ها، ایجاد دورههای بورد تخصصی در زمینه های مختلف مثل طراحی و کاربرد جزئیات ساختمانی، طراحی نقشه های فاز 2 و طراحی نما نقش آفرینی کند.

رادمهر افزود: از این طریق با حرفهای سازی و تخصصی کردن فعالیتهای مرتبط با رشته معماری، زمینه ارتقای کیفی ساخت و ساز بیش از پیش فراهم خواهد آمد.

فاکتورهای دخیل در انتخاب مصالح مناسب برای نما

رادمهر همچنین در پاسخ به اینکه کدام مصالح برای استفاده در نمای ساختمان مناسب است و ضمن مطابقت با فرهنگ و معماری ایرانی، ایمنی ساختمان را نیز تامین می کند، گفت: انتخاب مصالح مناسب برای نمای ساختمان به پارامترهای مختلف و متفاوتی بستگی دارد.

وی در این زمینه تشریح کرد: در انتخاب مصالح مناسب برای نما باید دقت کرد که آیا این بنا در یک زمینه ارزشمند تاریخی و کهن قرار گرفته و یا در یک بافت معاصر و یا حتی در بافت فرسوده شهری قرار دارد. همچنین باید توجه کرد که اقلیم و شرایط آب و هوایی که بنا در آن واقع شده، چگونه است. یعنی در اقلیم گرم و خشک، یا در اقلیم کوهستانی و یا معتدل قرار دارد.

رادمهر ادامه داد: همچنین باید توجه داشت که پارادایم‌های ذهنی طراح ساختمان چیست و طراح با به‎کارگیری مصالح، سعی در بیان چه چیزی دارد. ضمن اینکه باید دید هویت عملکردی بنا چیست؛ یعنی یک مجتمع مسکونی است، یا یک ویلا و یا مجموعه مسکن اجتماعی و مقرون به صرفه را دربرمی‎گیرد و درنهایت با لحاظ کردن این موارد، باید میزان بودجه و امکانات اقتصادی در ارتباط با مصالح نما را در نظر گرفت.

به گفته این کارشناس معماری، لذا مشاهده می شود که یک انتخاب و یا یک نسخه برای انتخاب مصالح نما وجود ندارد؛ اما نکته اساسی این است که در انتخاب هر مصالح و متریالی، باید الزامات و نکات اجرایی و ضوابط و مقررات در جهت حصول به کیفیت و ایمنی رعایت شود.

نقش مهندسان معمار در ارتقای کیفی فضا و معماری

رادمهر همچنین درخصوص نقش مهندسان در اجرای نمای ساختمان ها گفت: سیر تحول معماری در چند دهه اخیر در ایران بسیار مثبت است. در حال حاضر پروژه های بسیار خلاقانه در سطح قابل قبول جهانی توسط مهندسان معمار در ایران طراحی و اجرا می شود. تعدد مجلات معماری، جوایز متعدد معماری در سطوح مختلف، افزایش تعداد فارغ التحصیلان، تعدد مجلات و کتب در زمینه های مختلف معماری، شکل گیری مجامع و کانون های حرفه ای، جملگی موید این مسئله هستند.

وی خاطرنشان کرد: لذا نقش مهندسان معمار در ارتقای کیفی فضا و معماری به صورت عام، و نماهای ساختمانی و شهری به صورت خاص، بسیار بارز و چشمگیر و تاثیرگذار بوده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 02224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar