۱۰:۴۴ - ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - 20 February 2019
کد خبر: ۵۲۱۸۶
مدیرعامل شرکت عمران پردیس در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد :
مدیرعامل شرکت عمران پردیس بابیان اینکه کشور ظرفیت خوبی در حوزه پیمانکاری دارد. گفت: برای نمونه پیمانکاران ماشین‌آلات و تجهیزات ساختمانی خوب و به‌اندازه کافی دارند، اما این تجهیزات گاهی به دلیل نبود کار در حوزه پروژه‌های عمرانی دولتی استفاده نمی‌شود. البته بیشتر هم در حوزه پروژه‌های عمرانی دولتی، شاهد کاهش اعتبارات عمرانی هستیم.

جذب سرمایه 1000میلیاردی برای توسعه پردیس/ دلایل عدم موفقیت مدل پیمانکاری در بافت فرسودهمهدی هدایت بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: کاهش اعتبارات باعث شده از ظرفیت مشارکتی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنیم. ما در پردیس به‌عنوان شهر جدید، ظرفیت زمین را با مجوز و پروانه داریم و آن‌ها نیز ظرفیت تجهیزات ساختمانی و عمرانی را در بخش‌های مختلف دارند و ممکن است که مجموعهای هم در کنار این‌ها باشد که بتواند منابع مالی را تأمین کند.

وی گفت: یعنی با حضور مجموعه شهر جدید، تخصص و تجهیزات پیمانکاران و یکی از مجموعههای سرمایهگذاری، می‌توان پروژه عمرانی و سرمایهگذاری را تعریف کرد. مدل و رویکردی که شهرهای جدید در این خصوص اتخاذ کرده‌اند ظرفیتی بزرگ است.

وی بابیان اینکه مدل شراکت به‌جای پیمانکاری در بافت‌های فرسوده یکسری مزایا و معایب دارد. گفت: مزایا این است که آنجا خدمات و زیرساختها هست، اما در بافت فرسوده متأسفانه قدرت مداخله نداریم درحالی‌که شهر جدید ظرفیت زمین را دارد؛ اما اگر بخواهیم در بافت فرسوده ورود یابیم، چون مالکیت با بخش خصوصی است و مشکلاتی در بحث تملک داریم، در عمل این سیاستها در بافتهای فرسوده موفق نبوده است.

مگر اینکه تعامل جدی ایجاد شود بین دستگاههای متولی بدین ترتیب که در مجلس قانون بسیار قوی تدوین شود و قوه قضائیه، وزارت کشور و شهرداریها باهم مشارکت کنند تا قدرت تملک، ورود و مداخله در بافتهای فرسوده را به ما بدهند و بتوانیم پروژههای بزرگ تعریف کنیم و در اسرع وقت طبق قانون تملک، تملک کنیم.

وی گفت: متأسفانه تاکنون در بافت‌های فرسوده موفق نبودهایم زیرا قوانین خیلی محکمی در بحث ورود و مداخله در بافتهای فرسوده نداریم.

وی در پاسخ به این سؤال که این ترس وجود دارد که شهر پردیس هم مانند کلان‌شهرها با مشکلات جمعیتی مواجه شود. گفت:

خوشبختانه پردیس امتیاز بسیار بزرگی دارد که قرارگیری تمام محدوده آن در دل چهار پارک ملی است و امکان توسعه حداقل در بخش محدوده و حریم را از بیشتر جهات ندارد؛ زیرا اطراف آن پارک ملی و اراضی حفاظت‌شده است و اطمینان دارم همان جمعیتی که برای پردیس مصوب شده است را خواهد داشت. هدف ما این است که بتوانیم ارتقا کیفیت زندگی را در پردیس افزایش دهیم.

هدایت همچنین در خصوص جذب سرمایه برای شهر جدید پردیس گفت: چند روز پیش تفاهمنامه هزار میلیارد تومانی در بخش گردشگری، رفاهی و تجاری با مجموعه آقای رفتاری، سازنده مجموعه پالادیم تهران، منعقد کردهایم. البته کارهای اولیه را انجام داده بودیم و اطمینان داریم با حضور این مجموعه با توجه به گذشته خوبی که در بحث سرمایهگذاری دارد، صد در صد به ارتقا خدمات پردیس و ترغیب کردن بقیه سرمایهگذاران برای حضور در شهر جدید پردیس مطمئن هستیم که بسیار مؤثر خواهد شد. تمام تلاش همکاران این است که این تفاهمنامه را در اسرع وقت تبدیل به قرارداد و شروع عملیات اجرایی کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar