۱۰:۲۰ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - 24 February 2019
کد خبر: ۵۲۲۲۱
رییس نظام مهندسی ایلام، کاندیدای چهره سال 97 :
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام، بازیابی هویت اساسی مهندسی و خدمات مهندسی را مهمترین برنامه و رسالت این سازمان در دوره هشتم دانست و گفت: در زمان‌های اخیر خلئی در اعتماد مردم و بهره‌برداران خدمات سازمان‌های نظام مهندسی ایجاد شده که لازم است این خلأ پر شود.
ضرورت بازیابی هویت مهندسی و خدمات مهندسی/ شیوه‌نامه‎های آموزش‌ مهندسان در حال بازنگری استبه گزارش «صما» به نقل از «دبیرخانه دائمی چهره سال» آیت‌الله رستمی، کاندیدای چهره سال 97 با اشاره به اهداف و برنامه های این سازمان تاکید کرد: ما در چند حوزه اقداماتی را انجام داده‌ایم و یا در دست انجام داریم. اما مهم‌ترین قدمی که باید برداریم و برنامه‌هایی را در این زمینه اجرا کرده‌ایم، بازیابی هویت اساسی مهندسی و خدمات مهندسی در جایگاه قانون، مقررات ملی و آیین‌ نامه‌های اجرایی آن است.

خلأ اعتماد مردم به سازمان نظام مهندسی

رستمی ادامه داد: در زمان‌های اخیر، در ارتباط با کیفیت خدماتی که سازمان در بخش‌های مختلف ارائه می‌کند، در اعتماد مردم و بهره‌برداران به عنوان کسانی که از خدمات سازمان‌های نظام مهندسی استفاده می‌کنند، نسبت به سازمان خلئی ایجاد شده که لازم است این اعتمادسازی مجددا ایجاد شود.

وی تاکید کرد: به جهت تبیین جایگاه سازمان نظام مهندسی و همچنین به جهت اینکه بهره‌ برداران از خدمات نظام مهندسی احساس نکنند اگر هزینه‌ای صرف می‌کنند، بی فایده است، باید به این موضوع توجه شود.

به گفته این مسئول، کیفیت خدمات مهندسی باید آنچنان بالا باشد که مردم با اقبال و استقبال بیشتری از خدمات سازمان نظام مهندسی استفاده کنند و این مهم از مسائلی است که در تبیین جایگاه سازمان نظام مهندسی استان‌ها باید توجه بسیاری به آن شود.

ارائه خدمات باکیفیت از کانال آموزش‌های به روز می گذرد

رستمی در ادامه به اهمیت آموزش مهندسان اشاره کرد و گفت: آموزش مهندسان نیز به نوعی به بحث فوق مرتبط است. درواقع ما اگر بخواهیم خدمات باکیفیتی را در قالب قانون ارائه کنیم، حتما لازم است که مهندسان ما از آموزش‌های به روزی در رابطه با علوم و شاخه‌های مختلف مهندسی برخوردار شوند تا درنهایت بتوانند خدمات بهتری را ارائه کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه آموزش‌ها هم در زمینه ورود به حرفه و هم در بخش ارتقای پایه و نیز مسائل مختلف در حال بازنگری است و شیوه‌نامه‌های آنها هم به استان‌ها ابلاغ شده است، گفت: ما نیز در حال تلاش هستیم تا با استفاده از بسترهای قانونی به دنبال آموزش‌های لازم برویم.

رستمی ادامه داد: به نظر می رسد در زمان حاضر با توجه به بحث مذکور، علاوه بر آموز‌های تخصصی، آموزش ‌های مرتبط با اخلاق حرفه ‌ای و اخلاق مهندسی، می ‌تواند در تبیین و ارتقای جایگاه سازمان نظام مهندسی مفید و موثر باشد.

مقررات ملی ساختمان نیاز به بازنگری‌ دارد

این مسئول در ادام هسخنان خود با اشاره به چالش های اجرای مقررات ملی ساختمان اظهار داشت: ضمن اینکه ما به مقررات ملی ساختمان احترام می‌گذاریم و پایبند به اجرای آن هستیم، اما از طرفی به علت این که قانون تقریبا 23 سال پیش تدوین شده و آیین‌نامه‌های اجرایی و تغییرات بعدی هم داشته، تصور می کنیم که در برخی از زمینه‌های اساسی با توجه به تغییرات جامعه از جهات مختلف، مقررات ملی نیاز به بازنگری‌هایی دارد.

وی ادامه داد: البته تا زمانی که این بازنگری‌ها انجام شود و تغییرات مورد نظر سازمان‌ها و صاحب نظران این حوزه انجام شود، به نظر می‌رسد که هرچه بیشتر به سمت تقید و اجرای این قانون و مقررات برویم، به طور حتم می‌توانیم از ظرفیت‌های قانونی که برای سازمان‌های نظام مهندسی گذاشته شده، استفاده کنیم.

حرف واحد ارائه خدمات، اعتقاد و التزام به قانون است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام با بیان اینکه حرف واحد ارائه خدمات در کل کشور، اعتقاد و التزام به قانون است، خاطرنشان ساخت: ما اگر قانون را وجه‌المصالحه همه امور نظام مهندسی قرار دهیم، سازمان‌ها می‌توانند با همین قانون فعلی که موجود است، در انجام وظایف خود موفق عمل کنند.

شایان ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر در پنج گروه سازمان‌های نظام‌مهندسی، شهرداران، شهرداران 22 گانه تهران و پروژه‌های شاخص بازآفرینی شهری ایران و بخش خصوصی برگزار میشود. برای دریافت آخرین خبرها از جشنواره چهره سال97 به سایت topsamair.ir مراجعه نمایید.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar