۱۶:۱۱ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - 24 February 2019
کد خبر: ۵۲۲۳۱
مدیرعامل شرکت شهر عمران جدید اصفهان در گفت‌وگو با «صما» عنوان کرد:
به گفته مدیرعامل شرکت شهر عمران جدید اصفهان مشارکتی در پروژه‌ها به دلیل افزایش مشارکت کنشگران و بازیگران در پروژه‌های اجرایی شهرها، با این رویکرد، نه‌تنها هزینه‌های وارده بر اعتبارات دولتی را کاهش می‌یابد، بلکه رونق و آبادانی شهرهای جدید را با ساخت پروژه‌های کلان و خرد شهری سبب می‌گردد،
راهکار اجرایی برای حضور سرمایه‌گذاران در شهر جدید مجلسی اصفهانبه اعتقاد شهرام مجیدی به‌منظور تسهیل جذب سرمایه‌گذاران، شرکت عمران مجلسی اقدام به تشکیل کمیته‌ای با شهرداری شهر جهت رفع موانع برای سرمایه‌گذاران موجود کرده است که مسیر را برای این سرمایه‌گذاران هموار سازد.

متن زیر ماحصل گفتگوی «دبیرخانه چهره سال97» با شهرام مجیدی مدیرعامل شرکت شهر عمران جدید اصفهان است .

پروژه‌های مشارکتی چقدر در توسعه شهرهای جدید مؤثر هستند؟

همان‌گونه که مستحضرید با توجه به اهمیت رویکرد مشارکتی در پروژه‌ها به دلیل افزایش مشارکت کنشگران و بازیگران در پروژه‌های اجرایی شهرها، با این رویکرد، نه‌تنها هزینه‌های وارده بر اعتبارات دولتی را کاهش می‌یابد، بلکه رونق و آبادانی شهرهای جدید را با ساخت پروژه‌های کلان و خرد شهری سبب می‌گردد، به‌ویژه اگر این پروژه‌ها خدمات اساسی شهر را در اولویت قرار داده باشد؛ زیرا علاوه بر تأمین خدمات موردنیاز شهروندان، نحوه واگذاری به بخش خصوصی را تسهیل نموده و اعتماد و رضایت پیمانکاران و شرکا دیگر را افزایش می‌دهد. این چرخه به‌صورت یک فرآیند بازخوردی ادامه می‌یابد و همه ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان را بهره‌مند می‌سازد.

برای جذب سرمایه‌گذاری چه اقداماتی انجام‌شده است؟

به‌منظور تسهیل جذب سرمایه‌گذاران، شرکت عمران مجلسی اقدام به تشکیل کمیته‌ای با شهرداری شهر جهت رفع موانع برای سرمایه‌گذاران موجود کرده است که مسیر را برای این سرمایه‌گذاران هموار سازد. همچنین در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی که امروزه نقش پررنگی در شناساندن فرصت‌ها و پتانسیل‌ها در همه سطوح دارد، فعالیت‌های گسترده‌ای صورت پذیرفته که ازجمله آن‌ها می‌توان به انجام فراخوان‌های عمومی مزایده‌ها، ساخت فیلم و تیزرهای تبلیغاتی شهر و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن، تبلیغات گسترده در کانال‌ها و شبکه‌های مجازی اشاره کرد.

برای اینکه شهر جدید به شهری پیاده محور تبدیل شود چه فعالیت‌هایی انجام‌شده است؟

پیاده‌ محوری به‌عنوان یکی از اصول بنیادین در رویکردهای توسعه پایدار همواره مورد تأکید متخصصان و کارشناسان بوده است. اما مهم‌ترین اصل در اجرای این توسعه، افزایش ظرفیت حمل‌ونقل همگانی در شهر، ایجاد اختلاط کاربری در مراکز شهری و محلی و دسترسی ایمن و امن به ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی برای شهروندان است. در این رابطه نیز طی تعاملات صورت گرفته با شهرداری خدمات اصلی حمل‌ونقل در حوزه اتوبوس‌رانی در سطح شهر نیازسنجی گردیده و حوزه‌های موردتقاضا در شهر بدین‌وسیله تأمین گردیده است. همچنین توسعه مراکز محلات شهر با تجمع کاربری‌های روزانه موردنیاز ساکنان در اولویت برنامه‌های عملیاتی شرکت بوده است. پیوستگی مسیرهای پیاده و دوچرخه نیز از اولویت‌های اجرایی این مسیرها در شهر مجلسی است که سهولت، ایمنی و امنیت مسیرها را در پی خواهد داشت.

مردم چگونه می‌توانند در ایجاد هویت شهر مشارکت داشته باشند؟

توجه به ابعاد هویتی فضاهای شهری در کنار عناصر کالبدی رویکردی است که در سال‌های اخیر موردتوجه قرارگرفته است. شرکت عمران مجلسی نیز در کنار اقدامات کالبدی صورت گرفته، برنامه‌های مدونی نیز جهت ارتقاء هویتی شهر به‌ویژه محلات آن تهیه نموده است. بنابراین این برنامه‌ها شامل سطوح کلان تا خرد در این شهر می‌گردد. مهم‌ترین این برنامه‌های عملیاتی شناسایی پتانسیل‌های کالبدی، فرهنگی، هنری و ... شهر و شناساندن آن به ساکنین، مسئولین، سرمایه‌گذاران و اقشار دیگر است که باعث شده برخی پتانسیل‌ها تقویت گردیده و در سطح فرا شهری و منطقه‌ای معرفی و تبلیغ گردد. ازجمله این اقدامات می‌توان به خلق پروژه‌های رویداد ساز ازجمله سالن چندمنظوره همایش، سینما و تئاتر اشاره نمود که می‌تواند در تمامی حوزه منطقه‌ای خلق هویت سازد. در سطح خرد نیز می‌توان به برگزاری رویدادهای محلی از طریق انجمن‌های محلی همچون مسابقات هنری، برگزاری جشنواره‌های غذا، ایجاد فضاهای گفتمان و مراسم مناسبتی اشاره کرد. همچنین تأکید بسیاری بر ایجاد فضاهای فرهنگی- آموزشی به‌ویژه از نوع تعاملی جهت تقویت هویت محلات صورت پذیرفته که ازجمله آن‌ها می‌توان به ساخت مدرسه اجتماع‌محور، سرای محله و کانون فرهنگی این شهر اشاره کرد .

شایان ذکر است برای ششمین دوره پیاپی انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژه‌های برتر در شش گروه شامل شهرداران، شهرداران 22 گانه تهران، مدیران سابق و فعلی وزارت راه و شهرسازی، سازمان‌های نظام‌مهندسی استان، مدیران ادارات راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و شهرهای جدید کشور برگزار می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar