۱۲:۵۴ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 25 February 2019
کد خبر: ۵۲۲۳۹
مدیرعامل شرکت عمران اندیشه در گفت‌وگو با «دبیرخانه چهره سال97»:
مدیرعامل شرکت عمران اندیشه گفت: مطالعات نشان می‌دهد که شهرهای جدید ایرانی با چالش‌های جدی در حوزه‌های مختلف مواجه هستند.

4 اقدام مهم برای پیاده محوری شهرهای جدید اندیشهبه گفته محمد آیینی، شهرها برای جذب جمعیت و نگهداری جمعیت (به‌عنوان دو شاخص اصلی سنجش میزان موفقیت شهر جدید) باید بر چالش‌های شهرسازی و معماری، زیست‌محیطی، فرهنگی و اجتماعی، مالی و بودجه و تأمین تسهیلات و خدمات کافی غلبه کنند.

مدیرعامل شرکت عمران اندیشه معتقد است جمعیت در صورتی جذب و ماندگار خواهد شد که تسهیلات شهری و خدمات، حداقل از شهر مادر کمتر نباشد و کیفیت محیط زندگی باید در ترازی بالاتر از مادر شهر قرار گیرند. متن زیر ماحصل گفتگوی «دبیرخانه چهره سال97» با محمد آیینی مدیرعامل شرکت عمران اندیشه است.

برای این‌که شهر جدید پیاده محور شود چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

هر اقدام برای تداوم و مقبولیت در پیشگاه مردم و نخبگان، نیازمند پشتیبانی نظری است. بر اساس مبانی نظری توسعه شهری و تجارب عملی و با رویکرد انسجام شهری و مدیریت شهری منسجم، حرکت پذیری، پویا و روان بودن شهر در درون خود و احترام به شامخ انسان و توجه به نیازهای فطری وی و نیازهای شهرنشینی موردتوجه ما بوده و جزء اهداف ۶ گانه شهر جدید اندیشه قرار داده‌ایم.

احترام به حریم خصوصی افراد در هنگام پیاده‌روی و توجه به شرایط کم‌توان‌ها در طراحی پیاده‌روسازی و اجرای معابر موردتوجه ما قرارگرفته و در طول ۵ سال اخیر بیش از ۱۰۰ کیلومتر طول پیاده‌رو عریض و انسان‌محور اجرا کرده‌ایم که در شهر ما در هر ۱۰۰ متریک نیمکت برای استراحت افراد کم‌توان در نظر گرفته‌شده است. در دو طرف پیاده‌رو دو نوار سبز یکی کم‌عرض و دیگری عریض تعبیه کرده‌ایم.

برای توسعه پیاده‌روی، از شیب عمومی کم شهر حداکثر استفاده را به عمل‌آورده‌ایم. قاطعانه می‌توان اعلام نمود تمامی پیاده‌روهای شهر اندیشه برخلاف بسیار شهرها ازجمله شهر تهران، مناسب پیاده‌روی امن و راحت است و شهروندان را به پیاده‌روی ترغیب می‌نماید.

دومین اقدام، اجرای بوستان‌های بزرگ حافظ، آزادگان و شهدای هسته‌ای برای توسعه پیاده‌روی شهروندان و اجرای پاتوق‌های بزرگی مثل حیاط شرقی بزرگ مجموعه بازار بزرگ ایرانی اسلامی نقش اندیشه است که به‌عنوان یک میدان بزرگ شهری، فضایی وسیع برای پیاده‌روی شهروندان فراهم نموده است. گفتنی است در این میدان وسیع امکان ورود ماشین وجود ندارد.

سومین اقدام، طراحی طرح شاخص پیاده راه سلامت در قلب شهر اندیشه، با نگاه توسعه درونی و توسعه از درون و استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده شهر اندیشه، با استفاده از ظرفیت مهندسی کشور در قالب مسابقه معماری و طراحی شهری است که کریدور تنفسی ۳.۵ کیلومتری برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بدون انقطاع و به‌صورت پیوسته در اختیار شهروندان اندیشه قرار می‌دهد. طرح اجرایی فاز یک آن تهیه و در حال تهیه طرح اجرایی فاز دو است که زودی کلنگ عملیات اجرایی آن زده می‌شود.

چهارمین اقدام، حذف ماشین از محور اصلی طرح بزرگ مرکز شهر اندیشه و اجرای ره باغ به سبک چهارباغ اصفهان برای توسعه پیاده‌روی شهروندان به طول ۲ کیلومتر است که عملیات اجرایی آن قبل از پایان سال آغاز خواهد شد.

پروژه‌های مشارکتی چقدر در توسعه شهرهای جدید مؤثر هستند؟

مطالعات نشان می‌دهد که شهرهای جدید ایرانی با چالش‌های جدی در حوزه‌های مختلف مواجه هستند. شهرها برای جذب جمعیت و نگهداری جمعیت (به‌عنوان دو شاخص اصلی سنجش میزان موفقیت شهر جدید) باید بر چالش‌های شهرسازی و معماری، زیست‌محیطی، فرهنگی و اجتماعی، مالی و بودجه و تأمین تسهیلات و خدمات کافی غلبه کنند. واقعیت این است جمعیت در صورتی جذب و ماندگار خواهد شد که تسهیلات شهری و خدمات، حداقل از شهر مادر کمتر نباشد و کیفیت محیط زندگی باید در ترازی بالاتر از مادر شهر قرار گیرند به‌عنوان‌مثال نباید از ترافیک و ازدحام بالا و آلودگی هوای مادر شهر در شهر جدید خبری باشد تا تمایل و تقاضا برای سکونت در شهرهای جدید بالا برود. این‌ها فراهم نخواهد شد مگر این‌که تمامی خدمات موردنیاز فراهم و سرانه فضای سبز بالایی ایجاد شود؛ اما همه این‌ها نیاز به سرمایه و سرمایه‌گذاری هنگفتی دارد که از عهده سازنده شهر به‌تنهایی برنمی‌آید.

راه‌کار ساده واصلی و درست این است که همانند سایر بخش‌ها، از منابع مالی وسیع در اختیار مردم، بخش خصوصی و بخش غیردولتی در این جهت بهره گرفت. با مشارکت بخش خصوصی می‌توان بخش عمده‌ای از واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی واداری موردنیاز در مقیاس‌های محله، ناحیه و شهری را تأمین نموده است. علاوه بر این تجربه ما در شهر جدید اندیشه به‌عنوان موفق‌ترین شهر جدید نشان داده است بخش خصوصی در ساخت مدارس غیرانتفاعی، مهدکودک‌ها، مراکز درمانی و بهداشتی و مراکز فرهنگی و سینمایی به‌صورت صددرصدی مشارکت نماید.

شهر جدید اندیشه، یکی از موفق‌ترین شهرهای جدید و درزمینهٔ جلب مشارکت بخش خصوصی می‌شود. شاید بتوان اجرای بازار بزرگ ایرانی اسلامی نقش اندیشه به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه مشارکتی شهرهای جدید مطرح نمود. در دل این پروژه بزرگ، پروژه‌های غیرانتفاعی دیگری همچون مسجد فاخر سلمان فارسی (که به‌عنوان مصلای بزرگ شهر جدید اندیشه کارکرد یافته)، زورخانه، فضای سبز وسیع (یکی از بزرگ‌ترین پشت‌بام‌های سبز کشور) و ۹ آب نمای بزرگ و نظایر آن اجراشده است. بازار بزرگ نگارستان، ارغوان و ولیعصر ازجمله دیگر پروژه‌های مشارکتی این شهر جدید محسوب می‌شود. این پروژه‌ها به‌خوبی نشان داد که مشارکت بخش خصوصی علاوه بر کارکرد تأمین مالی، کارکرد هویت بخشی و اجرای پروژه‌های فاخر را نیز می‌تواند داشته باشد.

برای جذب سرمایه‌گذار چه اقداماتی انجام‌شده است؟

قبل از پاسخ و بیان اقدامات لازم است به یک نکته اشاره شود که در شهرهای جدید با توجه به این‌که عمده‌ترین سرمایه سازنده شهر (شرکت عمران) زمین است سرمایه‌گذاری اشکال مختلفی را به خود می‌گیرد. سرمایه‌گذار می‌تواند در ساخت شهر جدید به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم سرمایه‌گذاری نماید.

خرید اوراق مشارکت، سهام صندوق‌های زمین و ساختمان طرح‌های عمران شهر جدید از نوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بوده و مشارکت در ساخت در قالب عقد مشارکت مدنی از نوع سرایه گذاری مستقیم هستند؛ اما به نظر می‌رسد بهترین و ناب‌ترین شکل سرمایه‌گذاری مردم و بخش خصوصی خرید زمین و به حداقل رساندن سهم و مشارکت بخش دولتی و شرکت عمران است. به نظر م باید اولویت‌ها و انجام تشویق‌ها و حمایت‌ها باید برای توسعه این نوع از سرمایه‌گذاری صورت پذیرد.

با تمهیدات اندیشه شده در شهر جدید اندیشه از تمامی انواع سرمایه‌گذاری مذکور به‌خوبی بهره‌گیری شده است. اوراق مشارکت منتشرشده، مشارکت و سرمایه بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های مسکونی و تجاری واداری متعدد جذب‌شده است؛ اما شاه‌بیت اصلی موضوع اینجاست که بخش خصوصی علاوه بر سرمایه‌گذاری درراه اندازی نواحی صنعتی درون‌شهری، در اجرای بیش از ۱۵ مدرسه غیرانتفاعی، مجموعه ورزشی مختلف شامل مجموعه آب‌های طلایی، مشهدی، خود نگاه، الماس، نرگس، ماهان، جعفری و درمانگاه‌های مختلف همانند درمانگاه و آزمایشگاه مرکزی اندیشه، سرمایه‌گذاری کرده است.

علاوه بر این‌ها، سرمایه‌گذاری شهرداری اندیشه در احداث سراهای محله، احداث ایستگاه‌های آتش‌نشانی، کلانتری‌ها، ورزشگاه‌های بزرگی همچون ایثار، ولایت و جوانمردان و سالن اجتماعات شهری و ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری جلب شده است. در این جهت، شهر جدید اندیشه را باید سرآمد شهرهای جدید دانست و این رویکرد باعث شده علاوه بر تأمین خدمات موردنیاز شهروندان و رفع ضرورت سفر به مادر شهر، کمترین فشار مالی و بودجه‌ای بر شرکت عمران وارد شود.

قطعاً با تمهید بسته‌های تشویقی می‌توان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را توسعه بیشتری داد. این شرکت با استفاده از تجارت خود در این زمینه در حال تدوین و پیشنهاد بسته‌های تشویقی به شرکت مادر متبوع خود برای بهره‌گیری در سایر شهرها است.

در حال حاضر نیز در قالب برنامه تولید و عرضه مسکن و همچنین اجرای طرح بزرگ مرکز شهر اندیشه دور جدیدی از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دارای توان مالی و اهلیت سرمایه‌گذاری و همچنین دارای توان فنی و اجرایی در حال انجام است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar