۱۳:۰۵ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - 26 February 2019
کد خبر: ۵۲۲۵۷
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده ای ایلام در گفت‌وگو با « جشنواره چهره سال 97»:
به گفته مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده ای ایلام نقش راهداران فقط برف‌روبی و پاک‌سازی راه‌ها نیست بلکه آنان به‌عنوان حافظ، نگهبان و مراقب راه‌ها نقش ویژه‌ای در سطح راه‌ها دارند. راهداران کسانی هستند که علاوه بر نگهداری از راه‌ها به‌عنوان سرمایه‌های ملی، راه را ایمن و آماده برای بهره‌برداران می‌کنند و این رسالت مهم برکسی پوشیده نیست.
تدابیر راهداری ایلام برای کاهش تصادفات جاده‌ایبه عقیده نورالله دلخواه آنچه در سال جاری برای استقبال و مراقبت ویژه از راه‌ها در فصل زمستانی فراهم کردیم تجهیز راهدارخانه‌های ثابت و سیار استان با 227 دستگاه ماشین‌آلات سبک، سنگین و نیمه سنگین است. آماده‌سازی انبارهای شن و ماسه، تجدید خط‌کشی راه‌ها، به‌روزرسانی و احیای تابلوهای افقی و عمودی به‌عنوان زبان راه‌ها از دیگر اقدامات انجام‌شده در طول راه‌های استان در سال جاری انجام‌شده است

متن زیر ماحصل گفت‌وگو «جشنواره چهره سال 97» با نورالله دلخواه مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده ای ایلام است.

برای تردد ایمن در جاده‌های استان چه تدابیری اندیشیده شده است؟

بحث ایمنی ازجمله مسائلی است که در صنعت حمل‌ونقل اهمیت شایانی دارد و شاید ایمنی فدای سرعت و روان‌سازی شود. بحث سلامت رسیدن بار و مسافر به مقصد، بحث اضافه تناژ، آموزش و... همه به‌عنوان شاخصه‌هایی هستند که غفلت از آن‌ها چالش‌های زیادی را فرا روی این صنعت قرار خواهد داد. این سازمان اقداماتی درزمینهٔ افزایش ایمنی در ناوگان حمل‌ونقل عمومی و کاهش تصادفات جاده ای نظیر برگزاری دورهای آموزشی برای مدیران، رانندگان بخش حمل‌ونقل عمومی، شناسایی نقاط حادثه‌خیز و پرحادثه و اصلاح این نقاط در برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، نصب 87 دستگاه دوربین نظارتی، تصویری و ثبت تخلفات، ایمن‌سازی و بهسازی جاده‌ها و فرهنگ‌سازی در راستای رعایت قوانین و مقررات رانندگی با پخش فیلم‌های آموزشی و رسیدگی به تخلفات جاده ای در بالا بردن ظرفیت ایمنی کمک می‌کند.

هدف از طرح راهداری زمستانی چیست و چه اقداماتی انجام‌شده است؟

نقش راهداران فقط برف‌روبی و پاک‌سازی راه‌ها نیست بلکه آنان به‌عنوان حافظ، نگهبان و مراقب راه‌ها نقش ویژه‌ای در سطح راه‌ها دارند. راهداران کسانی هستند که علاوه بر نگهداری از راه‌ها به‌عنوان سرمایه‌های ملی، راه را ایمن و آماده برای بهره‌برداران می‌کنند و این رسالت مهم برکسی پوشیده نیست. راه به‌عنوان سرمایه‌ای ملی نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند. آنچه در سال جاری برای استقبال و مراقبت ویژه از راه‌ها در فصل زمستانی فراهم کردیم تجهیز راهدارخانه‌های ثابت و سیار استان با 227 دستگاه ماشین‌آلات سبک، سنگین و نیمه سنگین است. آماده‌سازی انبارهای شن و ماسه، تجدید خط‌کشی راه‌ها، به‌روزرسانی و احیای تابلوهای افقی و عمودی به‌عنوان زبان راه‌ها از دیگر اقدامات انجام‌شده در طول راه‌های استان در سال جاری انجام‌شده است. با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و کوهستانی استان ایلام تلاش‌های شبانه‌روزی عوامل راهداری درباز نگه‌داشتن جاده‌های استان ستودنی است.

اطلاع‌رسانی درست وضعیت راه‌ها چه تأثیری در مدیریت سفرهای مردم دارد؟

اطلاع‌رسانی مسیرهای مسدود و محورهای جایگزین، اطلاع‌رسانی در خصوص خدمات رفاهی موجود مسیر موردنظر کاربر، پیش‌بینی و توصیه برای بهترین ساعت مسافرت و بر حذر داشتن مردم از تردد در مسیرهای با ترافیک سنگین در صورت وجود مسیر جایگزین می‌تواند نقش مؤثری در مدیریت سفرها داشته باشد.

با توجه به ایام نوروز برای توجه به حقوق شهروندی مسافران چه طرح‌هایی انجام می‌شود؟

سفر ایمن و راحت توأم بانشاط و احترامم تقابل حق مسافر است در این خصوص شرکت‌ها و مؤسسات مسافربری ملزم به نظارت بر عملکرد رانندگان تحت پوشش خود در خصوص خدمت‌رسانی هر چه مطلوب‌تر به مسافران بر اساس آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های صادره و به‌ویژه الزام آن‌ها به سوار و پیاده کردن مسافران در پایانه‌های عمومی و سایر محل‌های تعیین‌شده هستند. در سال‌های اخیر سطح خدمات در بخش حمل‌ونقل عمومی از رشد کیفی بالایی برخوردار بوده است. در راستای ارتقاء خدمات به مسافران، آموزش رانندگان و مهمان‌داران از اقداماتی است که باعث افزایش بهره‌وری و ایمنی حمل‌ونقل جاده ای و تأمین رفاه حال مسافران را فراهم آورده است. نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و ورود ناوگان جدید اتوبوسی VIP و درسا در سیستم حمل‌ونقل برون‌شهری نه‌تنها مردم در سفرهای جاده ای خسته نمی‌شوند بلکه وجود اتوبوس‌های مدرن و مجهز، سفرهای بین‌شهری را لذت‌بخش‌تر کرده است. در حال حاضر ناوگان حمل‌ونقل عمومی در شرایط مطلوبی قرار دارد. تمامی بسترهای لازم را برای سفری ایمن و راحت و با آرامش خاطر برای مسافران در ایام نوروز فراهم‌شده است و امیدواریم بتوانیم نیازهای مسافر را در سفر با ناوگان عمومی بین‌شهری کاملاً فراهم کرد. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره کل ساماندهی و نظارت بر مجتمع‌های خدمات رفاهی و بین‌راهی درراه‌های استان برای سفرهای نوروز و رفاه هرچه بیشتر مسافران و رانندگان است. در حال حاضر 12 مجتمع خدماتی رفاهی فعال هستند.

برای کاهش تصادفات جاده ای چه راهکارهایی می‌توان انجام داد و نقش مردم در این زمینه چیست؟

رانندگی مانند برخی از رفتارهای دیگر ناشی از تأثیرات محیطی، روانی و اجتماعی است و نحوه رانندگی در فضای شهری برگرفته از سلامت و یا عدم سلامت روحی و روانی فرد است. ترافیک چیزی است که هرروز با آن در ارتباطیم و بی‌نظمی و خلاف‌های پی‌درپی و به‌اصطلاح زرنگ‌بازی این ترافیک را دوچندان خواهد کرد. آموزش و فرهنگ‌سازی از راهکارهای کاهش تصادفات می‌توان استفاده کرد. آموزش صحیح رفتارهای اجتماعی و فرهنگ‌سازی صحیح رانندگی از رسانه‌های تصویری، شنیداری و مطبوعات می‌تواند در کاهش تصادفات نقش داشته باشد. تجهیز کردن جاده‌ها به دوربین ثبت تخلف و کنترل سرعت و فراهم کردن جاذبه‌های گردشگری در محورهای مواصلاتی برای استراحت رانندگان و مسافران در سفرهای جاده ای، استفاده از شبکه‌های مجازی در فرهنگ‌سازی و نحوه درست رانندگی کردن در جاده‌ها پرخطر و بازگو کردن داستان کسانی که دچار حوادث رانندگی شدند که درس عبرتی شود برای مسافرین.

مردم نیز خواسته یا ناخواسته باید با رعایت فرهنگ صحیح رانندگی در مسیر کاهش تصادفات رانندگی را در دستور کار قرار دهند تا مکملی برای تلاش‌های مسئولان باشند. به علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی و قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توجه و به قانون احترام بگذارند، چراکه راننده بیشترین نقش در تصادفات جاده ای را دارد.

شایان ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر در پنج گروه سازمان‌های نظام‌مهندسی، شهرداران، شهرداران 22 گانه تهران و پروژه‌های شاخص بازآفرینی شهری ایران و بخش خصوصی برگزار میشود. برای دریافت آخرین خبرها از جشنواره چهره سال97 به سایت topsamair.ir مراجعه نمایید.

انتهای پیام /

کدخبر:0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar