۰۹:۱۴ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - 02 March 2019
کد خبر: ۵۲۲۹۸
یک کارشنارس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با «صما»:
یک کارشنارس اقتصاد مسکن درخصوص وضعیت بازار مسکن در سال 98 گفت: وضعیت بازار مسکن در سال آینده به موضوع ارز و سیاست های دولت بر می‌گردد.
اثرگذاری تغییرات نرخ ارز بر قیمت مسکن در سال 98/ نگرانی‎ها از بی‎برنامگی 8 ساله در بخش مسکنبابک حاجیان در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه جریان ورود ارز به کشور در سال آینده دچار مشکل است و تاثیر آن روی قیمت مسکن قابل مشاهده است، افزود: اما این موضوع ربطی به تولید مسکن ندارد.

وی با بیان اینکه در سال جدید، خانه های ساخته شده با متراژ بزرگ به سختی معامله و خرید و فروش می شود، افزود: با این حال فضای تولید و فروش برای واحدهای مسکونی با متراژهای کوچک درحدود 70متری و کمتر از 70 متر میسر است.

ظرف قیمت مسکن پر شده است

حاجیان درخصوص احتمال افزایش قیمت مسکن در سال 98 بیان کرد: در حال حاضر ظرف قیمت مسکن پر شده است. به طور نمونه اگر قیمت یک مسکن در سال گذشته 300 میلیون تومان بود، امروز به 1 میلیارد تومان رسیده است.

وی همچنین در پاسخ به اینکه تغییرات نرخ ارز چقدر می تواند در رشد مجدد قیمت مسکن موثر باشد، گفت: تغییرات نرخ ارز نمی تواند در قیمت ساختمانهای واقع در مناطق گران شهر و واحدهای مسکونی بزرگ متراژ، تاثیر چندانی برجای بگذارد و به عبارتی، در قیمت ساختمان های چند میلیاردی تفاوت خاصی ایجاد نخواهد شد.

این اقتصاددان تاکید کرد: به ندرت فردی وجود دارد که بخواهد با استفاده از چک بانکی اقدام به خرید ساختمان های بزرگ با قیمت چند ده میلیاردی بکند، چون این نقدینگی در جامعه وجود ندارد. بنابراین رونق در بازار مسکن را صرف در بخش فروش ساختمان های کمتر از 70 متر شاهد خواهیم بود.

کارنامه ناموفق متولی طرح مسکن اجتماعی، به علت چندشغله بودن

وی در ادامه با اشاره به تاثیرات وام مسکن در بازار مسکن 98 گفت: این وام ها نیز تاثیری بر بازار مسکن ندارد و به طور کلی دولت آقای روحانی در طی 8 سال اخیر خروجی خاصی در بخش مسکن نداشت.

به گفته حاجیان، طی چند سال اخیر یک طرح با عنوان مسکن اجتماعی با متولی گری وزارت کار ارائه شد و مسئولیت این طرح به فردی داده شد که در عین حال سمت های دیگری نظیر عضو شورای شهر تهران، عضو هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی و سایر بخش ها بود و اصلا فرصت رسیدگی به این طرح را نداشت. بنابراین کارنامه موفقی از وی در اجرای این طرح ندیدیم.

ساخت 400 هزار واحد مسکونی شوآف است

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه با روی کار آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی نیز در بخش مسکن برنامه خاصی را نمی بینیم، گفت: باید توجه کرد که این رویکرد یک انباشتگی را به بازار مسکن تزریق می کند و این بی برنامگی 8 ساله در بخش مسکن، تقاضایی را پشت یک سدی نگه می دارد که ما نگران تبعات آن هستیم.

وی همچنین درخصوص ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سطح کشور گفت: این طرح تنها شوآف است و در غیر این صورت وزیر راه و شهرسازی به طور دقیق اعلام کند که محل این واحدها کجا است و به چه صورت احداث خواهد شد.

امکان مانور در بافت فرسوده را نداریم

حاجیان با اشاره به گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی تصریح کرد: همه وزرا و دستگاه های دولتی در طی حدود 25 سال از این 40 سال، در بخش احیا و نوسازی بافت های فرسوده هیاهو کرده اند. این در حالی است که اگر احمدی نژاد، به خصوص در دولت اول خود از این امکان برخوردار بود که روی بافت فرسوده دست بگذارد، به یقین ساختمان های مسکن مهر را به بیابان ها نمی برد و در بافت های فرسوده، اقدام به ساخت مسکن می کرد. اما مشکل این است که در بافت فرسوده، مالکیت در اختیار مردم است.

وی با تاکید بر اینکه در بافت فرسوده ما با مشکل مالکیت افراد مواجهیم، گفت: به عنوان مجری نوسازی و احیای بافت فرسوده، از نزدیک شاهدم که به دلیل مالکیت خصوصی ساکنان این مناطق، ما آنچنان نمی توانیم در بافت فرسوده مانور بدهیم.

ساخت مسکن در شهرهای جدید پاسخگوی نیاز کلانشهرها نیست

وی با بیان اینکه امکان ساخت مسکن در شهرهای جدید به لحاظ فراوانی زمین امکانپذیر است، گفت: این در حالی است که در بافت فرسوده چنین نیست و حتی با وجود اینکه آقای ترکان با آن سطح بالا از قدرت سیاسی، متولی بافت فرسوده شد، اما نتوانست اقدام خاصی در این حوزه انجام دهد.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: بنابراین دولت اگر ساخت مسکن در شهرهای جدید را در قالب طرح ساخت 400 هزار واحد مسکن در کشور دنبال می کند، باید مشخص کند که این پراکندگی این واحدها در شهرهای جدید به چه صورت و در کدام مناطق کشور است. چرا که ما در استان هایی مثل چهارمحال و بختیاری و یا کهگیلویه و بویراحمد مشکل مسکن نداریم و عمده مشکل مسکن ما در کلان شهرها است که در این شهرهای بزرگ نیز ساخت مسکن در شهرهای جدید پاسخگوی نیازهای مردم نیست.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar