۱۲:۰۵ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - 02 March 2019
کد خبر: ۵۲۳۰۵
بهرام غفاری درگفت وگو با «صما»:
پیشکسوت حوزه نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان طرح انحرافی است که صرفا سبب افزایش مشکلات دراین زمینه می شود گفت: این طرح صرفا یک وصل پینه کاری است که به هیچ وجه معضلات موجود در حوزه شهرسازی ومهندسی ساختمان را حل نمی کند.
طرح اصلاح قانون نظام مهندسی انحرافی است/ نمایندگان فاقد تخصص برای تهیه قوانین پیچیده فنی هستندمحسن بهرام غفاری –ضمن بیان مطلب فوق درگفت وگو با «صما» با اشاره به اینکه طرحی که درکمیسیون عمران مجلس تحت عنوان طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان دردست بررسی است طرح ناکارآمدی است که پاسخگوی هیچ یک از مسایل روز حوزه بحران زده مهندسی کشورنیست ، گفت: تنها مساله نظام مهندسی باید این باشد که چه شخصی مجاز است خدمات مهندسی ارایه کند و این خدمات براساس چه استاندارد فنی واخلاقی باید عرضه شود و درصورت نقض آن چه عواقبی متوجه ارایه کنندگان خدمت است.

تدوین گرپیش نویس قانون نظام مهندسی ساختمان با تاکید براینکه متاسفانه سوء برداشتی درتدوین قوانین وجود دارد و بسیاری نظام مهندسی ساختمان را معادل سازمان نظام مهندسی می دانند در حالیکه اولی اشاره به رژیم مهندسی در کشور دارد و دومی تنها یک تشکل خویش انضباط بعنوان بخشی از آن رژیم، ونه تمام آن، است گفت: اساسا سنت پارلمانی این است که نمایندگان مجلس با صد ها شغل گوناگون و ازحوزه های مختلف انتخابیه به عنوان حافظ حقوق اهالی حوزه انتخابیه خود انتخاب می شوند تا در بررسی و تصویب قوانین ملی مشارکت و از حقوق و منافع ملی و محلی بطور جمعی صیانت کنند و نه به عنوان متخصص قانون نگاری، ازطریق ارایه طرح، به ویژه در طرح های تخصصی وفنی پیچیده ای مانند پزشکی و مهندسی و مکانیکی مگر طرح های فاقد پیچیدگی و در حد یکی دو ماده .

وی تاکید کرد: به عنوان مثال چنانچه قوه مجریه یا قضاییه خواهان تدوین قانونی درامورتخصصی خود باشند هریک ازاین لایحه ای را به مجلس تقدیم می کنند وسپس مجلس و شورای نگهبان آن را برای تصویب وطی مراحل قانونی مورد بررسی و جرح و تعدیل قرارمی دهند.

بهرام غفاری ادامه داد: درهمین راستا وزارت راه نیز پیشتر دردوره عباس آخوندی ،لایحه ای را تهیه کرد که درحال حاضر درکمیسیون زیربنایی دولت دردست بررسی است.

وی گفت:اگرچه لایحه در دست بررسی دولت نیز از اشکالات ساختاری و منطقی فراوانی رنج می برد اما تا زمانی که تکلیف این لایحه مشخص نشده ،نمایندگان نمی بایست نسبت به اصلاح قانون نظام مهندسی اقدام می کردند.

وی ادامه داد: مهم ترین اشکال مشترک هر دو این است که نتوانسته اند بین موضوع کنترل ساختمان که یک وظیفه باستانی دولت ها برای حفظ شهرها و شهروندانشان از مخاطرات متعدد است با نظام مهندسی که صرفاَ کارویژه آن ایفای نقش تنظیم گری در بین شاغلان به حرفه های مهندسی است تمیز قائل شوند و این دو قلمرو را بشکل ویران کننده ای به هم آمیخته اند.

به گفته بهرام غفاری، نه طرح اصلاح قانون که در کمیسیون عمران دردست بررسی است از کارآمدی لازم برخورداراست ونه لایحه ای که درکمیسیون زیربنایی دولت در حال بررسی است جوابی به ضرورت های امروز مهندسی و فناوری می دهند، اما لایحه از پختگی کارشناسی بیشتر از طرح برخوردار است چون بالاخره تمرکز تخصص در قوه مجریه بمراتب بیش از مجلس متشکل از نمایندگان و معتمدان محلی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: در واقع این طرح اصلاح قانون نظام مهندسی یک طرح انحرافی است که نه تنها هیچ وجه مشکلی را حل نمی کند بلکه با ایجاد تورم قانونی سبب افزایش مشکلات نیز می شود.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
0
0
حق رای افتخاری ها رو حذف کنیییید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
0
0
رای گیری ها در مجامع عادی سالانه نظام مهندسی به شکل اینترنتی برگزار شود یا با سیستم ussd موبایل تا مهندسانی که امکان حضور فیزیکی در مجمع را ندارند از راه دور در این رای گیری شرکت کنند .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
0
0
متاسفانه هنوز نمایندگان چندشغله مجلس به عمق فاجعه بیکاری در کشور پی نبردند که اقتصاد کشور در حال متلاشی شدن است و مردم زیر فشار اقتصادی له شدند - در این شرایط جنگی هیچ لزومی ندارد به یک مهندس ناظر ۴ کار همزمان بدهند و به ناظر دیگر هیچ کار و این عادلانه نیست پس قانون باید اصلاح شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
0
0
کمیسیون زیربنایی دولت بعد ۵ سال هنوز نتوانسته آیین نامه کنترل ساختمان را ابلاغ کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
0
0
به نظر شما مجریان ذیصلاح فعلی در نظام مهندسی ساختمان در ساختمان ها به ارائه خدمات واقعی می پردازند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
0
0
تیرچه بتنی باید در کارخانه و توسط افراد متخصص ساخته شود نه در کارگاه روباز و توسط افراد بیسواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
0
0
برای جلوگیری از تخفیف گرفتن مالکان زمین از شرکت های مجری حقوقی و شرکت های آزمایشگاه خاک باید پرداخت حق الزحمه شرکت ها توسط مالکان زمین به حساب اداره کل راه و شهرسازی باشد و سپس این مبالغ پسر از کسر مالیات توسط نظام مهندسی به حساب شرکت ها واریز شود . همچنین تعداد کار همزمان شرکت ها کاهش یابد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
0
0
ارزان فروشی و صوری کاری این شرکتهای کاغذی که حالا هر کدامشان هم با تشکیل گروهی با نامهای مامی و شامی و اردیبهشت و بهمن و فردیس و مامازن برای خودشان دنبال کسب قدرت و ثروت هستند به مرحله غیر قابل تحملی رسیده است امروز برای آخرین بار لیست قیمت این شرکتهای کاغذی را بدون نام اعلام میکنم و در همین جا به شرافتم سوگند میخورم که ما مهندسان حقیقی در سال ۹۸ دیگر اجازه اینگونه کار و فعالیت را نخواهیم داد و با استفاده از تمام ابزارهای قانونی در جهت کنترل بازار و مبارزه با صوری کاران وارد شده و این مبارزه ادامه خواهد داشت.
لیستهای قیمت کذایی خودتان را از بازار جمع کرده و مانند یک مهندس با شرافت کار کنید وگرنه امسال برایتان به کابوس تبدیل خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
0
0
✅درخواست سازمان نظام مهندسی ساختمان از کانون کارشناسان رسمی دادگستری

ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
0
0
✅علی سلطانی، عضو هیات مدیره نظام مهندسی فارس و استاد دانشگاه شیراز
اصلاحات بنیادی در نظام ساخت‌وساز با کاهش تضاد منافعصدور ابلاغیه اخیر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر منع مداخله کارکنان دستگاه ها و نهادهای مرتبط با صدور پروانه ساختمان در ارائه خدمات مهندسی را می توان گامی اساسی در جهت کاهش فساد اداری، ویژه خواری و ایجاد شفافیت بیشتر در فرایند ارجاع خدمات مهندسی دانست که زمینه را برای انجام اصلاحات بنیادی در صنعت ساخت و ساز فراهم می کند.

تضاد منافع (conflict of interest) به وضعیتی گفته می‌شود، که شخص یا اشخاصی وجود داشته باشند که از یک طرف در مقام و موقعیت محتاج به اعتماد قرار می‌گیرند، و از آن طرف خود دارای منافع شخصی یا گروهی مجزا و در تقابل و تعارض با مسؤولیت مورد نظر قرار دارند.

در نظام های حکمرانی متکی بر اصول مردم سالاری، قوانین ومکانیزم های کاهش تضاد منافع به خوبی تدارک دیده شده ست تا مانع از اختلاط و اشتراک منافع فردی و مصالح جامعه شود.

بر همین اساس، در قوانین بالادستی کشور ما (همانند اصل 141 قانون اساسی موضوع منع فعالیت مقامات و مسئولان قوه مجریه و قانون منع منع مداخله وزراء و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی کشوری مصوب 1337)، اصل پرهیز از تضاد منافع بدرستی مورد تاکید قرار گرفته ست.

با استناد به اصل فوق، تمامی مدیران و کارکنان دستگاه ها و نهادهای مرتبط با صدور پروانه به دلیل دستیابی به اطلاعات و برخورداری از امکان اثرگذاری بر نظام واگذاری، طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی در معرض اصل تضاد منافع قرار دارند. منطق عقلانیت رفتاری و تبعیت از اصول اقتصاد بازار باعث می شود تا این قبیل افراد (یا شرکت های وابسته به آنها) در صورت اشتغال به کسب و کار مهندسی در کنار مسئولیت و اختیار سازمانی – اداری ، منافع فردی را بر منافع عمومی ترجیح دهند.

توجه به اصل تضاد منافع موجب ایجاد شفافیت بیشتر در نظام ارجاع خدمات مهندسی و به تبع آن کاهش زمینه های فساد اداری در سطح دستگاه های اجرایی و نهادهای مرتبط و همچنین سازمان های نظام مهندسی ساختمان خواهد شد.

توجه به اصل تضاد منافع، زمینه ساز ارتقاء اخلاق حرفه ای و تقویت اخلاق مهندسی ست و در دراز مدت، موجب افزایش استقلال سازمان نظام مهندسی ساختمان و بالا رفتن قدرت چانه زنی آن در برابر دستگاه های دیگر همانند شهرداری ها خواهد شد.

شفاف سازی و ایجاد بستر مناسب به گونه ای که امکان دخالت های فراقانونی و دولتی را در سازمان نظام مهندسی به حداقل برساند به مرور به اصلاح سیستم منتج شده و از تداخل وظایف جلوگیری خواهد کرد.

لازم بذکر ست که جلوگیری از تضاد منافع اگرچه از سازمان نظام مهندسی و صنعت ساخت و ساز شروع شده لیکن تعمیم آن به سایر نهادها و دوائردولتی، قانونگذاری و قضایی، نویدبخش آینده ای مبتنی بر شفافیت و سالم سازی اداری در چارچوب قواعد مردم سالاری است
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
0
0
چرا به یک شرکت مجری حقوقی ۶ کار همزمان میدهند ، در حالیکه مهندسان شرکت سرساختمان حضور ندارند ؟ چرا نظارت ها صوری و مجری گری ها صوری است؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
0
0
غیبت مهندسان مجری سرساختمان به شورای انتظامی نظام مهندسی گزارش شود جهت ابطال پروانه مهندسان کم کار و متخلف
---
سامانه پیامکی شورای انتظامی نظام مهندسی ایجاد شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
0
0
قانون منع تعارض منافع = باید کارمندان اداره کل راه و شهرسازی از دریافت سهمیه نظارت منع شوند چون دیده شده که گاهی یک کارمند حراست اداره کل راه و شهرسازی با زد و بند و رابطه بازی با دفاتر و مالکان ، ۴ کار همزمان نظارت گرفته و بقیه مهندسان ناظر حتی ۱ کار نظارت هم نگرفتند و بیکار هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
0
0
اما و اگرهای انتخابات شورای انتظامی استان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
0
0
باید در گزارشات مرحله ای ناظران ، حضور یا عدم حضور تمام وقت مجری سرساختمان به شهرداری گزارش شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
0
0
❗️ سازمانی که برای اعضاء عادی خود
وام ضروری و کوپنی ۵ میلیون تومانی
در نظر می گیرد آن هم با قرار گرفتن در صف چند ساله ....

❗️برای اعضای هیات مدیره خود پاداش ۱۰۰ میلیون ریالی بلاعوض در نظر می گیرد

❓ نامش را شفافیت بنامیم یا محرومیت مهندسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
0
0
✅ دفتر توسعه مهندسی ساختمان... وزارت راه و شهرسازی...‌

✅ پاسخ استعلام استاندار مازندران پیرامون حدود اختیار و وظایف هیئت چهارنفره استان که در انتها به بحث تعرفه خدمات مهندسی پرداخته است...

❓چرا وزارت راه و شهرسازی تهیه و ابلاغ فهرست هزینه های ساخت هر متر مربع ساختمان در گروه های مختلف ساختمانی را تا زمان تعیین و ابلاغ مبانی جدید به شورای مرکزی اعلام نمی کند؟؟؟

‼️ اما نکته جالب!!! شگفت آمیز!!!و پند آموز!!! نامه... در انتهای نامه، سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) به عنوان مرجع ابلاغ مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی معرفی شده است!!! چنین اظهار نظری از سوی دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی به صورت واضح با ماده ۱۱۷ آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و تبصره های ذیل آن مغایرت دارد!!! علاوه بر این تقریبا در مجموعه مکاتبات و مدارک موجود از دوره های پیشین وزارت راه و شهرسازی چنین اظهار نظری در حوزه تعرفه خدمات مهندسی وجود ندارد... اظهار نظر اخیر در این حوزه بی نظیر است!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
0
0
اجرای بخشنامه تعارض منافع در تهران، و ارسال پیامک توسط شهرداری به مهندسان شاغل در شهرداری که شامل تعارض منافع می‌شوند.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
0
0
دادستان کل کشور هشدار داد
انتشار آگهی بدون مجوز برای پیش فروش ساختمان، ممنوع
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
0
0
یکی از بزرگترین آسیبهای سازمان نظام مهندسی حضور افراد چند شغله در صف نظارت و بعد از ان هم گرفتن کار اجرا می باشد
افرادی که نه دفتری دارند و نه محل کار مناسبی و نه وقت سرکشی و حضور در پروژه هایشان را و بسیاری از این افراد حتی محل پروژه را نمیدانند کجا هست و بیشتر انها از طریق دلالها جذب میشود و بعد از گرفتن کار نظارت یک کار اجرا هم به انها داده میشود و این همان تضاد منافع می باسد و حتی مطابق ابلاغیه وزارت راه و شهر سازی این افراد کنار گذشته شده اند ولی متاسفانه این امر مهم اجرایی نشده و این افراد با حضور خود در صفهای نظارت و بعد هم گرفتن یک کار اجرا بدون ارائه هیچ خدماتی ابرو و اعتبار مهندسان را از بین برده اندو حتی در بسیاری از پروژه ها به عنوان سرپرست کارگاه نیز معرفی شده اند و لازم است با این افراد برخورد جدی انجام شود تا حقوق انهاکه کار نظارت و اجرا را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اندگرفته شود
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
0
0
سلام حسب مواد 32و 40 قانون نظام مهندسی و ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی فقط مهندسین و افراد دارای پروانه اجرا ساختمان حق دارند ساختمان سازی کننن وتخلف ازین قانون جرم کیفری بوده که علاوه بر جریمه 1 میلیون تومانی حسب ماده 576 قانون مجازات اسلامی 5 سال انفصال خدمت در پی دارد لذا نباید وام مسکن به افراد فاقد پروانه اجرا از وزارت راه شهرسازی وام داد وگرنه معاونت در جرم انها خواهد بود و بخشنامه بانک نیز باید اصلاح شود چون الان بخشنامه شده 70 میلیون تومان پرداخت بشه و این دستور به اقدام مجرمانه است لذا دستورات لازمه را صادر فرمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
0
0
مهندسین شاغل در شهرداری تهران
الان امضا میزنن یا خیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
0
0
تبصره۳- از زمان لازم الاجرا شدن قانون، عضويت افراد در هيات مديره بيش از دو دوره متوالي و يا چهار دوره متناوب ممنوع مي باشد.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
0
0
بحث ناظر تک شغله همین است وقتی ناظر روزانه در کارتابل گزارش مصور و مهندسی تهیه کند و مجری هم بدین ترتیب دیگر صوری کاری وجود نخواهد داشت بستر میخواهد و تمیز کردن آب از سرچشمه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar