۱۰:۰۳ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - 04 March 2019
کد خبر: ۵۲۳۳۱
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:
وزیر راه و شهرسازی از افتتاح راه‌آهن قزوین - رشت در روز چهارشنبه جاری با حضور رئیس‌جمهور خبر داد و تاکید کرد امیدواریم فرایندهای مربوط با حمل و نقل کریدور در این منطقه تسهیل شود.

قطار قزوین – رشت افتتاح می‌شود/ اهداف مهم کریدور شمال - جنوببه گزارش «صما» هفتمین اجلاس شورای هماهنگی و هشتمین اجلاس نشست های کارشناسی کریدور شمال-جنوب با حضور 14 کشور روز 13 اسفند ماه در هتل پارسیان اوین آغاز بکار کرد. در این اجلاس که با حضور سه عضو اصلی ایران، روسیه و هند برگزار شده موضوعاتی همچون تاسیس شرکت مشترک حمل و نقلی، راهکار تقویت همکاری های حمل ونقلی و گمرکی و اصلاح تعرفه های حمل و نقل ریلی مدنظر قرار دارد.

کریدور راه آهن قزوین -رشت افتتاح می شود

در ابتدای این اجلاس محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه امیدواریم اراده کشورهای منطقه باعث شود موانع این کریدور برداشته شود و باعث ایجاد رفاه در منطقه شود، گفت: توجه به موانع حمل و نقل، نهادسازی و ایجاد شرکت های چند وجهی به عنوان پتانسیلی که عاملی توسعه این بخش است باید در مذاکرات امروز مد نظر قرار گیرد.

او با تاکید بر اینکه رییس جمهور ایران روز آیند کریدور راه آهن قزوین -رشت را افتتاح خواهد کرد، افزود: امیدواریم فرایندهای مربوط با حمل و نقل کریدور در این منطقه تسهیل شود.

اسلامی درباره میزان پیشرفت کریدور شمال-جنوب تصریح کرد: این کریدور سه بخش است که بخش نخست آن زیرساخت ها بوده که از توسعه راه آهن گرفته تا تکمیل بنادر را شامل می شده است که بندر چابهار، ریل زاهدان و چابهار و...در این بخش توسعه یافته است، همچنین ایجاد ظرفیت لجستیک و قوانین و مقررات از دیگر مواردی بوده است که در این بخش مورد توجه قرار داشته است.

اهداف مهم کریدور شمال - جنوب

همچنین معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در هفتمین اجلاس شورای هماهنگی و هشتمین اجلاس نشست کارشناسی کریدور شمال-جنوب با اشاره به اینکه این کریدور نسبت به کریدورها سنتی هزینه کمتری دارد، گفت: یکی از اهداف این کریدور عملکردی همچون موتور محرک حمل و نقل در منطقه است، از این رو ایران رویکردهای در زمینه تجاری مسیرهای کریدور در دستور کار قرار داد که از جمله آن می توان توسعه بنادر شمال و ایجاد خطوط کشتیرانی منظم و اتصال به دریایی شمال است و همچنین جاده رشت آستارا در دستور کار قرار دارد. همچنین توسعه همکاری بین کشورهای عبور از دیگر عوامل مد نظر است.

شهرام آدم نژاد با بیان اینکه ایجاد ارتباط لجستیکی در حال انجام است، افزود: در واقع به دنبال کاهش هزینه های زنجیره تامین از طریق اتصال مراکز لجستیکی است، به همین دلیل ایران آماده توسعه همکاری های این بخش به صورت مشارکتی است.

وی با تاکید بر اینکه حمل و نقل پایدار، حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف سوخت فسیلی در ایران مدنظر است، گفت: علاوه بر توسعه زیرساخت به دنبال بدنبال ارتقای پتانسیل های این بخش هستیم. از این رو امیدواریم همکاری های لازم توسط کشورهای حاضر در اجلاس انجام شود.

شایان ذکر است این این کریدور از دریای خلیج فارس آغاز می شود و تا دریای خزر در خاک ایران عبور می کند و از آنجایی که کشور هند و روسیه نیز مبادلات تجاری بالایی دارند تمایل زیادی برای ترانزیت کالا از این مسیر دارند، به همین دلیل برای نخستین بار سال 2000 میلادی سه کشور پای میز مذاکره نشستند و تفاهمنامه ای در این زمینه امضاء کردند و امروز سایر کشورهای که ذینفع هستند برای توسعه همکاری خود در این اجلاس حضور یافته اند.

انتهای پیام /

کدخبر:0227


برچسب ها وزیر راه ، قطار ، افتتاح
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar