۱۵:۵۰ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - 05 March 2019
کد خبر: ۵۲۳۵۱
رییس نظام مهندسی مازندران، کاندیدای چهره سال 97:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با اشاره به برنامه های این سازمان برای اعتلای جایگاه مهندسان گفت: در سه بخش می توان به ارتقای شخصیت و جایگاه مهندسان پرداخت.
نظام مهندسی کاستی آموزش عالی در تربیت مهندسان را به دوش می‎کشدبه گزارش «صما» به نقل از «دبیرخانه دائمی چهره سال» فرشید رضا حقیقی، کاندیدای چهره سال 97 با بیان این مطلب توضیح داد: اقدام اول در این بخش، سهولت در ارائه خدماتی است که سازمان رأسا و یا نیابتا (از طرف وزارت راه و شهرسازی) به اعضا ارائه می کند.

وی ادامه داد: این خدمات شامل صدور و تمدید پروانه اشتغال، تسهیل در بررسی نقشه ها، بررسی صلاحیت و ظرفیت مهندسان، تسریع در معرفی به مراجع صدور پروانه و سایر امور اداری و رفاهی مهندسان است.

حقیقی همچنین با اشاره به لزوم تقویت کنترل و نظارت در این سازمان به منظور اعتلای جایگاه مهندسان تصریح کرد: با تقویت کنترل و نظارت، نقش جدی خدمات مهندسی برای مردم و کارفرمایان روشن می شود و درنهایت موجب ارتقای خدمات مهندسی و به تبع آن تمییز مهندسان حرفه ای و متعهد به کار فنی از دیگر مهندسان می شود. به این ترتیب جایگاه اجتماعی سازمان و اعضا تعالی می یابد.

نظام مهندسی کاستی آموزش عالی در تربیت مهندسان را به دوش میکشد

وی در ادامه سخنان خود در خصوص برنامه های این سازمان در زمینه آموزش مهندسان و تاثیرات این امر در صنعت ساختمان گفت: آموزش مستمر مهندسان اگر بر اساس نیازهای حاصل از کنترل و نظارت احصا شده باشد، موجب رفع کاستی ها و ارتقا‌ی سطح علمی و به روز شدن مهندسان می شود. به نحوی که در عرصه های میدانی مهندسی ساختمان، عملکرد و نظر مهندسان مورد قبول محافل علمی و سرمایه گذاران قرار می گیرد.

حقیقی با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی بخشی از کاستی های آموزش عالی کشور در تربیت قشر مهندس را به دوش می کشد، افزود: درواقع سازمان از طریق ارائه آموزش، سعی در حرفه مندی مهندسانی دارد که صرفا به صورت تئوری در دانشگاه ها دانش آموزی می کنند.

کاهش خروجی دانشگاه ها، مهمترین نیاز جامعه مهندسی

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران در همین حال در خصوص مهمترین نیازهای روز جامعه مهندسی و راهکارهای پاسخگویی به این نیازها گفت: مهمترین نیاز امروز جامعه مهندسی، کاهش تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی از دانشگاه ها است.

وی تاکید کرد: در عین حال که تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی باید کاهش یابد، در مقابل خروجی کیفی و کمّی متناظر با تقاضا باید مورد توجه قرار گیرد.

حقیقی همچنین با تاکید بر لزوم ارتقای سطح علمی دانشگاه ها و تمرکز بر حرفه مندی مهندسان با ارائه آموزش های کاربردی گفت: تعداد زیاد ورودی های این حرفه موجب رقابت ناسالم شده و آسیب های جدی به شأن مهندسی و ارائه خدمات مهندسی وارد کرده است.

لزوم رویکرد مناسب دولت به بخش ساختمان

وی همچنین نیاز مبرم بعدی را رویکرد مناسب دولت به بخش ساختمان و سرمایه گذاری مناسب در این بخش دانست و تاکید کرد: در کنار اینها واگذاری اختیارات به نهادهای صنفی و به ویژه سازمان نظام مهندسی و دادن اجازه و اختیار به این سازمان برای دخالت در تصمیمات استانی تحت نظارت اداره راه و شهرسازی و استانداری در کنار اصلاح قانون و آیین نامه اجرایی آن الزامی به نظر می رسد.

شایان ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی، انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر، در شش گروه مدیران وزارت راه و شهرسازی، شهرداران، شهرداران مناطق 22 گانه تهران، شرکت عمران شهرهای جدید، ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و سازمان‌های نظام ‌مهندسی ساختمان برگزار میشود. برای دریافت آخرین خبرها از جشنواره چهره سال97 به سایت topsamair.ir مراجعه نمایید.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
0
0
دانشگاه های بدون استاد - دانشگاه های پولی - دانشگاه های بدون حضور و غیاب دانشجو سرکلاس و سرجلسه امتحان
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
0
0
مدرک مهندسی در دانشگاه علمی کاربردی فاقد اعتبار است .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar