۱۳:۳۸ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - 11 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۰۰
سازمان هوانوردی چین امروز دوشنبه تحت تاثیر سقوط دومین هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ماکس در چندماه اخیر، به تمامی ایرلاین‌های این کشور اعلام کرد که پرواز هواپیماهای مذکور را تا اطلاع ثانوی به تعلیق درآورند.

روز گذشته یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ ماکس تنها ۱۳ دقیقه بعد از بلند شدن از زمین که به نایروبی، پایتخت کنیا در حال پرواز بود، سقوط کرد و تمامی ۱۵۷ سرنشین آن کشته شدند.

با اینکه هنوز علت حادثه و سقوط هواپیما مشخص نشده است، اما بسیاری از رسانه‌ها از نقص فنی که یک بار دیگر نیز در هواپیمای مشابهی در اندونزی به وجود آمد و موجب سقوط آن شد، خبر داده‌اند.

همین احتمال موجب شد که سازمان هوانوردی چین امروز، دوشنبه، خطاب به تمامی ایرلاین‌های این کشور اعلام کند که در صورت در اختیار داشتن هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ ماکس، تا اطلاع ثانوی استفاده عملیاتی و پروازی آنها را به حالت تعلیق در بیاورند.

چند ماه پیش بود که یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ماکس لئون ایر اندونزی نیز به سرنوشت مشابهی گرفتار شد و تنها چند دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه جاکارتا در آب‌های سواحل شرقی این کشور سقوط کرد و تمامی ۱۹۰ نفر از مسافران همراه با خدمه و کادر پروازی همگی بواسطه وقوع این اتفاق ناگوار ناپدید و کشته شدند.

بر اساس گزارش رویترز، ۱۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ماکس در ایرلاین‌های چینی فعال بوده و حضور دارند که حالا بر اساس بیانیه سازمان هوانوردی این کشور، تا زمان معلوم شدن علت سقوط این نوع خاص از هواپیما زمین گیر خواهند شد و اجازه پرواز را تا اطلاع ثانوی کسب نخواهند کرد.

این طور که به نظر می‌رسد مشکل خاصی در این نوع از هواپیمای بوئینگ وجود دارد که بارها در برخی از کشورها و ایرلاین‌های مختلف مخابره شده و تاکنون در طول چند ماه اخیر دچار دو سقوط و سانحه هوایی نیز شده است. اخبار قبلی حاکی از آن است که این دو هواپیما جدید بوده و به تازگی تحویل ایرلاین‌های مربوطه داده شده بودند.

نتایج بررسی‌های سازمان هوانوردی فدرال آمریکا با همکاری شرکت سازنده این هواپیما یعنی بوئینگ، پیشتر نشان می‌داد که سیستم جدیدی که از سنسورهای پیشرفته در نوک دماغه جت بکار برده شده، موجب سقوط آن شده است. این بدان معناست که سنسورهای موجود در دماغه هواپیما احتمالاً به دلیل مشکلات نرم‌افزاری اطلاعات نادرستی به سیستم مرکزی هواپیما مخابره کرده و این بدان معناست حتی در زمانی که خلبان کنترل و هدایت هواپیما را بر روی اتوپایلوت (هدایت خودکار و اتوماتیک) می‌گذارد، این سنسورهای موجود در سیستم جدید، سر هواپیما را به سمت پایین می‌کشانند و این امر موجب می‌شود کنترل جت برای خلبان دشوار شود و به سرعت سقوط کند. همین امر موجب شد که اندونزی سفارش این نوع از هواپیما از شرکت بوئینگ را لغو کند و از مسئولان و مدیران آن درخواست بررسی دقیق و تحقیقات ویژه کند تا این غول هواپیماسازی از تکرار چنین حوادث ناگواری جلوگیری به عمل بیاورد.

انتهای پیام

برچسب ها بوئینگ ، هواپیما ، چین
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar