۱۱:۵۸ - ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ - 31 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۰۹
رییس سازمان نظام مهندسی تهران در گفت و گو «صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با انتقاد از اینکه برخی از مباحث مقررات ملی ساختمان تاکنون مغفول مانده است، گفت: از جمله این مباحث، مبحث 22 و مبحث 21 مقررات ملی ساختمان است.
ساخت‎وسازهای غیرمهندسی، چالش اجرای مقررات ملی/ ساختمان‎ها را افرادی می‎سازند که مهندس نیستنداجرای مقررات ملی منوط به عوامل بازدارنده است

محمد طاهری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تصریح کرد: اجرای برخی از مباحث مقررات ملی نیازمند آن است که شورای شهر، شهرداری و حتی وزارت راه و شهرسازی، با سازمان نظام مهندسی همکاری داشته باشند.

وی تاکید کرد: درواقع بخش عمده ای از اجرای این مباحث برمی گردد به اینکه عوامل بازدارنده ای را داشته باشیم تا بتوانیم مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را که مربوط به بحث نگه داری ساختمان ها پس از ساخت است، اجرایی کنیم.

طاهری با اشاره به اعلام آمادگی سازمان نظام مهندسی برای اجرایی کردن مباحث مقررات ملی تصریح کرد: فارغ از مباحثی که در این زمینه عنوان شده است، اجرای این مباحث دلخواهی نیست واین یک تکلیف قانونی است.

وی افزود: قانونگذار در موارد 32 ، 34 و 40 قانون نظام مهندسی، این تاکید را هم به سازمان نظام مهندسی و هم به شهرداری به عنوان مرجع صدور پروانه کرده است که قانون را اجرایی کنند. این جزو تکالیفی است که بخش های دخیل باید با همدیگر همکاری و تعامل داشته باشند تا بتوانیم مقررات ملی ساختمان را رعایت کنیم.

احداث ساختمان های غیرمهندسی

طاهری با اشاره به چالش های اجرای مقررات ملی ساختمان گفت: یکی از چالش هایی که اخیرا در این زمینه با آن مواجهیم، بحث اجرای ساختمان ها توسط سازندگان ذی صلاح است. در همین راستا بنده از وقتی که ریاست سازمان را به عهده گرفته ام، به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده ام.

وی افزود: با وجود اینکه نزدیک به 110 هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران هستند، اما اتفاقی که در همین کلانشهر می افتد، این است که اکثر ساختمان ها در حال حاضر توسط افرادی ساخته می شوند که مهندس نیستند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: تا زمانی که این فضا را در بخش ساخت و سازهای شهری داشته باشیم، یعنی ساختمان ها توسط افرادی احداث شود که مهندس نیستند و صلاحیت لازم را ندارند، به طور قطع مقررات ملی ساختمان با آن جدیتی که مد نظر قانونگذار است، رعایت نخواهد شد.

لزوم همکاری مدیریت شهری با سازمان نظام مهندسی

طاهری همچنین با اشاره به بازبینی نقشه های ساختمانی از سوی این سازمان گفت: سازمان نظام مهندسی از یک بخش برای کنترل نقشه و بازبینی طرح ها برخوردار است و سازمان تمام نقشه هایی را که به صورت فاز یک از طرف شهرداری به سازمان ارجاع می شود، با کیفیت عالی کنترل می کند که درواقع بخش عمده ای از مقررات ملی در آنجا رعایت می شود.

وی اضافه کرد: به این ترتیب پس از کنترل نقشه ها در سازمان نظام مهندسی، نقشه ها به دست ناظران و مالکان داده می شود تا اینکه درنهایت به مرجع صدور پروانه ارسال شده و پروانه ساختمانی صادر می شود.

این مسئول تاکید کرد: به هر حال تا زمانی که ساختمان های شهری توسط مهندسان اجرا نشود، حتی اگر سایر بخش ها با بهترین کیفیت خدمات ارائه کنند، اما تا زمانی که یک مهندس این ساختمان ها را اجرایی نکند، نباید انتظار داشته باشیم آن مقررات ملی که در نقشه ها وجود دارد، به طور کامل اجرایی شود.

طاهری ادامه داد: اخیرا بخش بازرسی کنترل کیفیت ساخت و ساز به صورت برون سپار در این سازمان فعال شده و در این راستا برای تمام ساختمان هایی که باید برای آنها شناسنامه فنی و ملکی صادر شود، به طور جدی بازرسی های لازم انجام می شود.

وی افزود: همچنین ضمن بازرسی از تمامی پروژه های ساختمانی که توسط مجری ذی صلاح یا سازنده یا مهندسان اجرا نمی شوند، مکاتبات لازم را با شهرداری و ناظران انجام می دهیم که در این حوزه اتفاقات خوبی افتاده است.

به گفته طاهری اگر در این راستا همکاری شهرداری و مجموعه مدیریت شهری با سازمان نظام مهندسی ادامه یابد، به زودی تمامی ساختمان های شهری به دست مهندسان احداث می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
0
0
چون هنوز مجری ذیصلاح برای همه ساختمان ها اجباری نشده و مهندس ناظر هم اختیارات زیادی برای اعمال قانون ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
0
0
باید مجری سازه از مجری معماری تفکیک شود - در حال حاضر مهندسان عمران و کارشناسان معماری یک پروانه اجرا دریافت میکنند که این اشتباه است - چون تخصص کارشناسان معماری مربوط به نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی است ولی تخصص مهندسان عمران مربوط به اسکلت و فندانسیون سازه است .
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
0
0
افراد بی سوادی که مهندس نیستند با ثبت شرکت ( سهامی خاص یا مسیولیت محدود ) و اجاره کردن ۲ عدد پروانه مهندسان مجری به مدت یکسال ( ۵ تا ۱۰ میلیون تومن )، یک شرکت مجری حقوقی ایجاد کرده و عضو هیات مدیره و سهامدار شرکت میشوند و سالی ۶ کار اجرا میگیرند - یعنی شخص بیسواد با خرید ۲ پروانه مجری به مبلغ حدود ۲۰ میلیون تومانی سالی ۶ کار میگیرد حدود ۱۰۰ میلیون تومان یعنی ۸۰ میلیون تومان سود عایدش میشود . این شخص بیسواد هم شان و منزلت مهندسان را با خرید پروانه شان زیرپا گذاشته هم با دادن تخفیفات نجومی باعث ایجاد رقابت ناسالم در بین مجریان و کاهش حق الزحمه سایر مجریان حقیقی و حقوقی شده - باید قانونی تصویب شود که سازمان نظام مهندسی به افراد دیپلمه یا بی سواد اجازه ثبت شرکت ندهد . در ترکیب اعضای شرکت های مجری حقوقی نباید افراد دیپلمه یا بیسواد یا دارندگان مدارک غیرمرتبط وجود داشته باشد
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
0
0
تیرچه های بتنی و بتن آماده و آجر و شیشه های ۲ جداره و اغلب مصالح ساختمانی را افرادی می سازند که مهندس نیستند .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
0
0
بحث ناظر تک شغله همین است وقتی ناظر روزانه در کارتابل گزارش مصور و مهندسی تهیه کند و مجری هم بدین ترتیب، دیگر صوری کاری وجود نخواهد داشت بستر میخواهد و تمیز کردن آب از سرچشمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
0
0
متاسفانه در این مملکت هربی سوادی که یک پول بادآورده به دست آورده یا ارثیه بهش رسیده سرمایه اش را وارد ساخت و ساز کرده بدون اینکه هیچ دانش و تخصصی در صنعت ساختمان داشته باشد، باید از افراد صرفا سرمایه گذار بخواهیم که سرمایه خود را وارد بخش تولید یا بورس یا خرید و فروش خودرو کنند ، تا مجریان ذیصلاح و افراد صاحب صلاحیت وارد ساخت و ساز شوند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
0
0
☑️در لیست ۲۳ نفره کمیسیون انرژی مجلس فقط یک نفر فارغ‌التحصیل انرژی است !

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
0
0
✅ موافقت وزارت راه و شهرسازی با کلیات پیشنهاد اعطای صلاحیت اجرای تاسیسات برق و مکانیک

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی در جلسه‌ای که با حضور مدیران کل دفتر توسعه تشکلهای مهندسی و دفتر مقررات ملی ساختمان و تنی چند از مدیران نظام مهندسی ساختمان کشور در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید با کلیات اعطای صلاحیت اجرای تاسیسات برق و مکانیک موافقت به عمل آمد.
در این جلسه لزوم بازنگری جدی در روند ارائه خدمت توسط مجریان ذیصلاح و سازندگان مسکن برای افزایش کیفیت ساختمان و ارائه سرویس‌های واقعی توسط مهندسان مورد تأکید قرار گرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar