۰۹:۵۰ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - 20 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۴۲
رییس نظام مهندسی استان مرکزی در گفت‌وگو با «صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی با اشاره به ضرورت حضور مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها گفت: طبق ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، هر کسی که در بخش ساختمان فعالیت حرفه ای انجام می دهد، باید صلاحیت آن را داشته باشد.
اولویت‎های شورای مرکزی در دوره هشتم/ ضرورت صلاحیت تمامی عوامل اجرایی در بخش ساختمانمجید ثاقبی در گفت ‌و گو با «صما» ادامه داد: این عوامل در سطح کارشناسی باید از وزارت راه و شهرسازی پروانه دریافت کنند و در سطح کارگری نیز باید دارای کارت مهارت فنی باشند و این نص صریح قانون است.

مجری ذی صلاح، نص صحیح قانون است

وی افزود: مجریان ذی صلاح، قانونی است که از سال 88 جاری شده و حدود یکی دو سال هم برای تطبیق با منطقه فرصت داده شد و در حال حاضر نیز به صورت مشروط در استان ما جاری است.

این مسئول ادامه داد: یعنی ساختمان های با شش طبقه و 800 متر به بالا دارای مجری ذی صلاح هستند و بقیه ساختمان ها مجری ذی صلاح به صورت اجباری ندارند؛ مگر اینکه کسی داوطلب حضور مجری در ساختمان خود باشد.

ثاقبی با بیان اینکه اجرای مجری ذی صلاح، نص صحیح قانون است، درخصوص برخی انتقادات نسبت به ابطال مجری ذی صلاح به دنبال رای دیوان عدالت اداری گفت: رای دیوان عدالت اداری بر پایه ابطال مجری ذی صلاح نبوده است و مجری ذی صلاح، نص صحیح قانون است.

اولویت مهم شورای مرکزی

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی همچنین درخصوص اولویت های مهم شورای مرکزی تصریح کرد: اعضای شورای مرکزی نمایندگان سازمان های نظام مهندسی استان ها هستند. این اعضا اولویت ها را می سنجند و متناسب با آنها اقدامات لازم را انجام می دهند.

وی ادامه داد: اعضای شورای مرکزی باید هماهنگی های لازم را با وزارت راه و شهرسازی انجام دهند و به سیاست گزاری های این وزارتخانه کمک کنند و به آنها مشورت دهند.

اعتلای جایگاه مهندسین با کنترل دقیق سازمان نظام مهندسی

ثاقبی در عین حال در پاسخ به اینکه اعتلای جایگاه مهندسین در دوره هشتم سازمان چگونه امکانپذیر است، گفت: سازمان نظام مهندسی بر مبنای قانون، وظایفی را برعهده دارد که اگر هیئت مدیره ها سعی کنند تا آن وظایف را صحیح و به موقع انجام دهند، به یقین جایگاه مهندسان و سازمان نظام مهندسی ارتقا پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: برای این منظور، سازمان نظام مهندسی باید بجا و به موقع کنترل های لازم را اعمال کند و در عین حال، خدمات مهندسی با کیفیت بالا و در زمان مناسبی ارائه شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar