۱۲:۵۰ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - 04 April 2019
کد خبر: ۵۲۴۴۷
«صما» تحلیل می‌کند:
بیش از یک سال از آغاز افزایش قیمت مسکن در کشور می‌گذرد که از آن به دوره رونق بازار نام برده‌اند. از آذرماه سال 1396 که همزمان با بالا رفتن قیمت طلا و سکه به‌عنوان بازارهای رقیب مسکن، به‌مرور این رشد قیمت به بازار مسکن نیز سرایت کرد حتی بدبین‌ترین کارشناسان و تحلیل گران مسکن نیز گمان نمی‌کردند که قیمت‌ها چنین رکوردشکنی داشته باشد.
بازار مسکن در تقابل میان تورم و قدرت خرید مردم

متوسط قیمت مسکن که در سال گذشته کمتر از 5میلیون تومان بود با رشدی صددرصدی به حدود مترمربعی ده میلیون تومان رسیده است و میانگین قیمت مسکن در کشور نیز رشدی بیش از چهل‌درصدی را نشان می‌دهد. تحلیلگرانی که تا همین تابستان گذشته این رشد قیمت‌ها را حباب می‌دانستند و ترکیدن حباب قیمتی را هشدار می‌دانند، دیگر اکنون با احتیاط بیشتری راجع به بازار مسکن در سال 1397 ابراز نظر می‌کنند.

البته یکی از مهمترین موضوعاتی که از دیدگاه کارشناسان به‌عنوان فاکتور واقعی در تحلیل‌ها به آن اشاره شده توان خرید مردم است به این مفهوم که علی‌رغم افزایش قیمت مسکن اما در سمت تقاضا درآمد مردم تغییری نداشته است که در کنار بیکاری فزاینده و عدم امنیت و ثبات شغلی از مهمترین عواملی به شمار می‌روند که تقاضای موثر بازار مسکن را با مشکل مواجه کرده است.

آمارها نیز به خوبی بیانگر این موضوع هستند که خریداران واقعی از بازار کنار کشیده‌اند که دلیل آن نه عدم تمایل به خرید مسکن بلکه عدم قدرت خرید اکثریت آنها نهفته است. از سوی دیگر واسطه گران و دلالان نیز وقتی که احساس می‌کنند که بازار کشش بیشتری برای افزایش قیمت ندارد ترجیح می‌دهند که سرمایه خود را در بخش‌ها و بازارهای دیگری به کار بیندازند که سودآوری بهتر و مطمئن‌تری را برای آنها به همراه داشته باشد.

این دو موضوع دست به دسته هم داده‌اند که آمار معاملات مسکن در دو ماه منتهی به پایان سال 1397 به شدت کند شود و حتی در تهران باعث شد که برای اولین بار در یک سال گذشته قیمت متوسط در واحدهای معامله شده حدود 1.5 درصد نسبت با ماه قبل از خود کاهش قیمت را نشان دهد.

تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که عموما در اسفندماه میزان معاملات مسکن همیشه افزایشی بوده است اما بنابراین اگر با بررسی روند فروش مسکن در ماه اسفند همچنان روند ماه‌های اخیر تکرار شود شاید بتوان از آن چنین پیش‌بینی کرد که بازار مسکن در آستانه ورود به دوران رکود شده است.

اما باید در نظر داشت که رکود بازار مسکن در کشور همیشه یک دوران ثبات قیمتی را داشته است که عموما خریداران مسکن مردد خواهند شد که خریدی داشته باشند و در مقابل فروشندگان نیز ترجیح می‌دهند مدتی بازار را محک بزنند که آیا پتانسیل فروش به قیمت مدنظر آنها را دارد یا نه و همین تردیدهای سمت عرضه و تقاضا باعث می‌شود که به رکود بازار مسکن بیشتر دامن زده شود.

مطمئنا در یک ماه پیش رو نیز همین روال ادامه خواهد یافت تا سال جدید آغاز شود. عموما در دو ماه ابتدایی سال نیز همچنان رصد بازار توسط خریدان و فروشندگان مسکن ادامه خواهد یافت و آنچه که می‌تواند بر این روند تاثیر بگذارد بازارهای موازی مسکن خواهد بود که چقدر می‌توانند برای سرمایه جذابیت ایجاد کنند. اگر قیمت ارز و طلا در همین سطح باقی بماند عموما بازار مسکن نیز همچنان در رکود خواهد بود و نتیجه رکود بازار مسکن نیز چیزی جز افزایش تعداد فروشندگان و بی‌انگیزگی خریداران مسکن را به دنبال نخواهد داشت.

بنابراین اگر قرار است که با دقت مناسبی تحلیل بازار مسکن انجام شود باید آمارهای اسفندماه نیز از لحاظ تعداد معاملات انجام شده و میانگین قیمت مشخص شود تا بر اساس آنها و در مقایسه با ماه‌های قبل بتوان تجزیه و تحلیل جامع‌تری را از وضعیت بازار مسکن برای سال 1398 ارائه داد.

برچسب ها مسکن ، تورم ، تقاضا
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهنام نادري
|
United States
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
0
0
با سلام
با استحضار ميرساند طبق بروسي هاي صورت گرفته در هيچ يك از شهر هاي ايران قيمت آپارتمان بيش از ٢٠درصد افزايش نداشته بنده خود انبوه ساز شهر اراك هستم كه نهايتا آپارتمان متري سه و نيم ميليون به هفت ميليون رسيده كه نسبت به تورم تمام بازارها هنوز تورم كمتري را سپري كرده و از همين منظر انتظار رشد قيمت ها را در سال جاري را در اين حوزه هنوز ميتوان داشت
ب غ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
0
0
این چه دولتی است باعث شده هرج مرج دلبخواهي اخلال و ناامنی در مسکن ايجادشودوملکداران به سندشان وام ارواقي ميگيرندرفع نیاز مالی ميکنندنميفروشندمسکن کمبودميشودياقيمت دلبخواهي و سه چهاربرابري همراه با پرداخت وام درديوار ثبت ميکنندبقيه هم به دنبال افزایش قیمتها مسابقه گذاشتندهرروزده میلیون به قیمت مسکن در دیوار افزایش ميدندواپارتمانهای شهرک اندیشه وسهندتبريز و اطراف و خانه ها ....بااین مسابقه ثبت افزایش قیمتی درديوار به اجاره نشینها فشار روحی و استرس واردميکنندوراهي بیمارستانها میشویم دشمن چگونه هست?اینان دشمنندديگه دشمن را کجا ميابيد دشمن درداخل است دشمن به حال خود رها شده مملکت رابه گندميکشندواين ملکداران هم ازبنگاهها را گرفتند اصلا انگاردولتي نیست وهرکي هرکيه این دیوار هم حذف نميشودماازدست این بنگاهها وملکداران امنیت و ارامش نداریم امنیت و ارامش کشورراهم بهم زده اند
ب غ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
0
0
امروزه دیگه شورمسکن درآمده هرج مرج دلبخواهي اخلال و ناامنی شده باعث اول دولت است ناتوان از برخورد و عدم مدیریت دوم ناتوانی قوه قضائیه ومسولان با اخلال گران سوم برنامه دیوار چهارم وام مسکن اوراقی این چهارعامل باعث گرانی مسکن است هرکس هرچقدردوست داردقيمت در دیوار ثبت ميکندمسابقه ملکداران در ثبت بالاترین قیمت مسکن است وهرچندروز ده بیست میلیون به مبلغ نقدی اضافه میکنند به مردم اجاره نشین فشار روحی و استرس واردميکننداين وضع در تبریز و اطراف ازجمله شهرک اندیشه وسهندبيداد ميکندملکداران هم ازبنگاهها یاد گرفتند و این وام مسکن به سندملکداران تعلق میگیرد به سندشان برداشته رفع نیاز مالی ميکنندنميفروشند مسکن کمبودميشودياقيمت چندبرابري در دیوار ثبت میکنند آخه دولت ومسولان کجاينداين هرج مرج گران رابه حال خود رها کرده اند?در دیوار با ثبت قيمتهايشان این اخلال گران به راحتی قابل شناسایی اند.اينهادرون خانواده ها اختلاف و درگیری و ناامنی و نگرانی بوجوداوردندهرچندروز ازفشارعصبي راهی بیمارستانها میشویم قيمتهارادرتبريز به چهاربرابر رساندند بازهم ول کن نيستندوهرروز به مبلغ در دیوار ميافزايند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
0
0
ديگه با اين قيمتها تاجرها هم نميتونن خانه بخرن...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
0
0
روحانی مرزهای نظرسنجی را جابجا کرد!

روحانی گفته من هر روز از توی ماشینم قیافه مردم رو می‌بینم و نظرسنجی می‌کنم! از روی اینکه چند نفر می‌خندن، چند نفر عصبانی هستن، چند نفر قیافه شون گرفته است!
انصافا مرزهای نظرسنجی علمی رو درنوردید!
همین الان اگه به حرفهاش بخندیم، ممکنه ما رو ببینه و تو نتایج نظرسنجیش تاثیر بذاره
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar