۱۱:۴۱ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - 21 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۴۸
«صما» گزارش می‌دهد:
شاید بتوان گفت که نظام‌مهندسی در سال 97یکی از پرتلاطم ترین دوران حیات کاری خود را طی 28سالی که از عمر راه‌اندازی‌اش می‌گذرد را از سر گذرانده است.
نظام‌مهندسی در سالی که گذشت/ از تعلیق پروانه اشتغال رجبی تا تلاش برای لغو بخش‌نامه‌های آخوندی

تعلیق پروانه اشتغال به کار حسن قربانخانی

نظام‌مهندسی سال 97 را با یک شوک شروع کارکرد و آن هم تعلیق پروانه اشتغال به کار حسن قربانخانی ریاست سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران بود.اردیبهشت‌ماه سال جاری وزیر سابق راه و شهرسازی با ارسال نامه‌ای خطاب به معاون وقت مسکن و ساختمان اعلام کرد:نظر به عدم رعایت ابلاغیه‌ها و اطلاعیه‌های وزارت راه و شهرسازی در موارد متعدد توسط حسن قربانخانی رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان آن استان دارنده پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته عمران که موجب بروز بی‌نظمی در ارائه خدمات مهندسی و به‌تبع آن ایجاد خلل در روند فعالیت ذینفعان و نهادهای ذیربط شده است، بدین‌وسیله ضمن اعلام تصمیم مقام عالی وزارت مبنی بر تعلیق پروانه اشتغال به کار مهندسی ایشان، مستند به بند ج ماده 23 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1375 مقتضی است دستور فرمائید مراتب به ایشان و نهادهای ذی‌ربط ابلاغ گردد.

این اتفاق با واکنش‌های بسیاری از سوی جامعه مهندسی مواجه شد و برخی از این اقدام وزیر سابق راه، دفاع و برخی نیز آن را تقبیح کردند و این اقدام وزارت راه را به ضرر جامعه مهندسی تعبیر کردند چرا که به اعتقاد آنها این اقدام سبب تضعیف جایگاه سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان می‌شد.

جدال علنی وزارت راه و نظام‌مهندسی

ازجمله نکات قابل‌توجه درباره سازمان نظام‌مهندسی می‌توان به جدال علنی سازمان نظام‌مهندسی تهران و وزارت راه اشاره کرد. وزارت راه در سال جاری برای اولین بار دست به افشاگری گسترده‌ای زد و درباره حقوق‌های نجومی در سازمان‌های نظام‌مهندسی و نیز اختلاس در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران دست به افشاگری‌های گسترده‌ای کرد.این مساله نیز با بازتاب‌های زیادی مواجه شد و بسیاری نسبت به آن موضع گرفتند و وزارت راه را به در مظان اتهام و نقد قراردادند و تاکید کردند که وزارت راه این نوع اخبار را به قصد مچ‌گیری سازمان نظام‌مهندسی انجام داده است و در پس این افشاگری‌ها نیت اصلاحی ندارد و هدفش تخریب و تضعیف نظام‌مهندسی بوده است.

حذف ارجاع نظارت کار

از دیگر رویدادهای مهم سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان در سال 97 می‌توان به حذف ارجاع نظارت کار اشاره کرد. پیش از این وزیر سابق راه و شهرسازی بارها اشاره کرده بود که سازمان‌های نظام‌مهندسی نباید بنگاه‌داری کنند و می‌بایست در مسیر اعتلای حرفه‌ای خود قرار بگیرند. وزیر سابق راه و شهرسازی برای تحقق این خواسته خود حذف ارجاع نظارت کار را بارها نشانه گرفته بود اما اجرایی کردن آن با دست اندازهای بسیاری از سوی فرج‌الله رجبی –ریاست شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان- مواجه شد.اما درنهایت در سال جاری این عباس آخوندی این ایده خود را وارد فاز اجرا کرد.دراین بین می‌توان گفت که واکنش سازمان‌های نظام‌مهندسی به این بخش‌نامه‌ها متفاوت بوده است به طوری که برخی به ظاهر از این بخش‌نامه تبعیت کرده ولی درعمل راه خود را رفته و نسبت به اجرای ارجاع کار اقدام کرده، در برابر برخی از سازمان‌های نظام‌مهندسی علنا از اجرای این بخش‌نامه امتناع کردند و گروه دیگری نیز کاملا تن به اجرای آن دادند و برخی نیز نظیر سازمان نظام‌مهندسی تهران این بخش‌نامه را با در پیش گرفتن رویه میانه‌ای آن را اجرایی کرد.

برگزاری انتخابات بدون حضور کارمندان

ازجمله دیگر رویدادهای مهم سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان در سال 97 برگزاری هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان بود که با تدوین و ابلاغ نظام‌نامه‌ای تحت عنوان " نظام‌نامه انتخابات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان توسط معاونت وقت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی" ،این انتخابات با انتخابات پیشین دارای تفاوت شد چرا که بر اساس آن تصدی هم‌زمان کارکنان دستگاه‌های نظارتی و اجرایی مرتبط با موضوع قانون با هدف رفع تعارض منافع و تسهیل رقابت سالم و اجتناب از اختلال در انجام وظایف، غیرمجاز اعلام شد و بدین ترتیب بسیاری از مهندسان از فرصت حضور در کاندیداتوری این انتخابات باز ماندند. این مساله با واکنش‌ها و اعتراض‌های بسیاری همراه شد.

تعلیق پروانه فرج‌الله رجبی

سال 97با یک شوک دیگری برای جامعه مهندسی همراه بود و آن هم تعلیق پروانه فرج‌الله رجبی ریاست شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان بود.نیمه دوم سال جاری، در روزهایی که زمزمه رفتن عباس آخوندی از کابینه دولت مطرح بود،وزیر سابق راه نسبت به تعلیق پروانه اشتغال به کار فرج‌الله رجبی اقدام کرد و علت اصلی آن عدم تمکین فرج‌الله رجبی به اجرای قانون عنوان شد.اما همزمانی این تصمیم با رفتن آخوندی از وزارت راه باعث شد که اوضاع آن‌طوری که عباس آخوندی و یارانش پیش‌بینی کرده بودند پیش نرود. فرج‌الله رجبی از همان ابتدا عنوان کرد که کماکان ریاست شورای مرکزی ساختمان است.با ایجاد جابه‌جایی در راس هرم مدیریتی وزارت راه و رفتن آخوندی و آمدن اسلامی، اولین تصمیم او رفع تعلیق پروانه اشتغال به کار فرج‌الله رجبی و تقلیل زمان تعلیق پروانه وی بود. به فاصله کوتاهی سبب مقرر شد که با برگزاری انتخابات هیات‌های عمومی سراسری، تصمیم‌گیری جدی درباره سرنوشت فرج‌الله رجبی صورت بگیرد.اما چند روز بعد گفته شد که تحت تاثیر فشارهای فرامتنی، وزیر راه از مواضع خود عقب‌نشینی کرد و اقدام به برگزاری جلسه‌ای با اعضای شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کرد و درنهایت تصمیم‌گیری برای ابقای فرج‌الله رجبی به عهده اعضای شورای مرکزی نهاده شد و از قرار معلوم آنها تصمیم به ماندگاری فرج‌الله رجبی بر ریاست شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان گرفتند.

آبستراکسیون بازی در نظام‌مهندسی تهران

ازجمله دیگر اتفاقات مهم و قابل‌توجه در سازمان‌های نظام‌مهندسی در سال جاری ،مربوط به انتخابات هیات رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران بود که به دلیل سهم خواهی گروه‌ها چندین بار جلسات دچار نصاب‌شکنی شد. درنهایت ریس اداره راه و شهرسازی تهران با ارسال نامه‌ای برای سازمان نظام‌مهندسی تهران اقدام به تعیین سرپرست موقت و نیز خزانه‌دار کرد. پس از آن درنهایت بین اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران و معاون وقت مسکن و ساختمان جلسه مشترکی برای رفع این مشکل برگزار شد و انتظار این بود که با برگزاری این جلسه درنهایت نظام‌مهندسی تهران به یک جمع‌بندی برای برگزاری انتخابات هیات ریسه بگذارد اما نکته جالب اینجاست که علی‌رغم همه این پیش‌بینی‌ها، باز هم جلسه انتخابات هیات ریسه به حد نصاب نرسید درنهایت با هشدارهای وزارت راه اعضا به جمع‌بندی رسیدند و انتخابات هیات رئیسه برگزار شد و محمد طاهری به‌عنوان رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

برخورد آکاردئونی وزارت راه با نظام‌مهندسی تهران

از نکات قابل‌توجه در سال جاری درباره سازمان‌های نظام‌مهندسی می‌توان به برخورد متفاوت و دوگانه وزارت راه با سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان اشاره کرد.می‌توان گفت که در دوره وزارت عباس آخوندی مداخله وزارت راه درروند کاری سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان‌ها به بالاترین حد ممکن خود رسید به طوری که این مداخله در هیچ دوره‌ای طول حیات این سازمان سابقه نداشته است.اما نکته جالب اینجاست که با تغییر مدیریت‌ها و روی کار آمدن اسلامی،این مداخله‌ها به پایین‌ترین حد ممکن خود تقلیل پیدا کرد و به ناگاه دخالت‌های وزارت راه به حداقل رسید و از این رو می‌توان گفت که برخورد وزارت راه با سازمان‌های نظام‌مهندسی به صورت آکاردئونی بوده است و یک زمان فشاراین نهاد بر سازمان‌ها زیاد و فشرده و در فاز بعدی با روی کار آمدن وزیر جدید نزدیک شدن این وزارت خانه به این سازمان به حداقل رسیده است.

تلاش برای لغو بخش‌نامه‌های وزیر سابق

در سال جاری با رفتن عباس آخوندی از بدنه وزارت راه و ابقای فرج‌الله رجبی در بدنه نظام‌مهندسی ساختمان‌ها،تلاش‌ها برای لغو بخش‌نامه‌های وزیر سابق راه آغاز شد تا بدین ترتیب اوضاع به سمتی پیش برود که فرج‌الله رجبی و بسیاری از مهندسان طالب آن بوده‌اند.تلاش برای بازگشت ارجاع نظارت ازجمله شاخص‌ترین تلاش‌های بسیاری از اعضای جامعه مهندسی بود که تا اواخر سال به طور کامل هنوز محقق نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar