۱۰:۵۶ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - 23 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۸۲
محمدعلی مهری؛ کارشناس شهرسازی
داشتن شهر زیبا سالم و ایده آل خواسته همه شهروندان و تحقق این مطالبه نیازمند همراهی آحاد مردم است.

توسعه شهرها در گرو مشارکت شهروندانامروزه شهرها علاوه برداشتن جاذبه‌های طبیعی با ایجاد بسترهای جدیدی در خلق زیبایی مبلمان و المان‌ها می‌توانند برند سازی کنند و زمینه‌ساز ورود بیش‌ازپیش گردشگران و توریست‌ها شوند. شهرها برآیندی از حضور افراد هستند، درواقع جوامع هستند که شهرها را می‌سازند.

از گذشته تاکنون هنوز تغییرات بنیادی در ابعاد مختلف اقتصادی اجتماعی و شیوه‌های معیشت برآمده از افزایش جمعیت باعث تغییرات رو به توسعه شهرها شده است. سیمای کنونی شهرها و شکوفایی آن‌ها تجلی واقعی شیوه زندگی و بینش شهروندان است. لازمه توسعه شهرها سوا از توان اجرایی در مدیریت شهری بودجه و هزینه کرد صحیح آن است.

ازآنجاکه شهرداری یک‌نهاد غیردولتی است و سهم عمده‌ای از منابع درآمدی آن مستلزم همکاری و همراهی مردم در پرداخت‌ها است و امروزه با کاهش منابع درآمدی شهرداری‌ها در برخی از واحدها ضرورت دارد شهروندان در چرخه توسعه شهری همراه باشند تا چرخه توسعه همچنان تداوم یابد. رابطه شهر و شهروندان باید به‌گونه‌ای باشد که شهروندان در ایجاد و ارائه طرح‌ها با مدیریت شهری همگام باشند و نظرات سازنده شهروندان در توسعه شهری دخیل باشد.

درواقع شهروندان هستند که می‌توانند شهرها را به شأن و شوکت و یا به افول برسانند. لذا ضرورت دارد فرهنگ مشارکت و همراهی بیش‌ازپیش شهروندان در توسعه شهری نهادینه شود، شهروندان و دیگر ادارات بدهی‌های خود را سر موقع پرداخت کنند و فضا به سمت مشارکت و جلب همکاری از سوی شهروندان باشد تا شهرها در مسیر تعالی توسعه و عمران شهری از مردم با مردم و برای مردم قرار گیرند آن‌وقت است که شهروندان با موضع ویژه‌ای می‌توانند مطالبات جدی و ضروری در شهرها را مطالبه کنند.

نظام شهرسازی برای برخی واحدها و اقدامات انجام‌شده از سوی شهروندان پرداخت‌هایی را تعیین کرده است. خصوصاً این پرداخت‌ها در پایان سال با تخفیف‌هایی همراه است. امید است همه باهم در پویایی و توسعه شهرها که تأثیرپذیر از فرهنگ و مشارکت شهروندان است دخیل باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar