۱۰:۵۶ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - 23 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۸۴
«صما» گزارش می‌دهد:
حوزه راه و مسکن در سال ۹۷ با رویدادهای متعددی همراه بود از جمله استعفای آخوندی و انتصاب اسلامی، رشد 100درصدی قیمت مسکن و کوچ مستاجران از پایتخت به شهرهای اقماری...
حوزه راه و شهرسازی در سالی که گذشت

حوزه راه و مسکن در سال ۹۷ با رویدادهای متعددی همراه بوددر سال ۱۳۹۷ شاهد رشد 20 درصدی عوارض آزادراه ها ، رشد 100درصدی قیمت مسکن و کوچ مستاجران از پایتخت به شهرهای اقماری بودیم.

آغاز مطالعات ۲۵۰ محله از سال ۹۷ تا ۱۴۰۱

در فروردین ماه، هوشنگ عشایری، مدیرعامل وقت شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اعلام اینکه رویکرد دولت دوازدهم در سال جدید بازآفرینی شهری است که امیدواریم بتوانیم با ساکنان بافت‌های فرسوده و انبوه‌سازان این نیاز اصلی مردم را برطرف کنیم، گفت: تا سال ۱۴۰۱ مطالعات دقیق ۲۷۰ محله را از طریق تسهیل‌گران انجام می‌دهیم.

..............

عوارض آزادراهها ۲۰درصد گران شد

در اردیبهشت ماه، معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه از نیمه سال ۹۵ و کل سال ۹۶ افزایش قیمت نداشته ایم، گفت: پس از ۱۸ ماه میانگین ۲۰درصد نرخ عوارض آزادراه‌ها افزایش یافت. امیر امینی تاکید کرد: البته در برخی آزادراه‌ها این افزایش به 32 درصد هم می‌رسد.

…….

اعلام رسمی پایان اعتصاب رانندگان کامیون

در خرداد ماه، کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان حمل کالای سراسر کشور در نامه‌ای خطاب به نمایندگان انجمن‌های صنفی رانندگان شهرستان‌های سراسر کشور، خواهان پایان یافتن اعتصابات و تجمعات رانندگان در کشور شد. با افزایش قیمت کرایه حمل تا ۲۰درصد در بخش بار، اعتصاب رانندگان کامیون در کشور پایان یافت.

........

الزام دستگاه‌های دولتی به کاهش ۵۱ درصد اتلاف انرژی

در تیرماه، معاون وقت وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده میزان مصرف انرژی را تا ۵۱ درصد کاهش دهد. حامد مظاهریان افزود: دولت در آییننامه ماده ۱۸ قانون مصرف انرژی، تغییرات را از خود شروع و به همه دستگاه‌های خود ابلاغ کرده که باید در ۵ سال آینده میزان مصرف انرژی خود را کاهش دهند.

.......

کوچ مستاجران از پایتخت به شهرهای اقماری

در مرداد ماه، افزایش نرخ اجاره‌بها و عدم توان پرداخت نرخ‌های بالای اجاره به خصوص در مناطق جنوبی تهران، مستاجران را ناگزیر به کوچ به محله‌های پایین‌تر یا مهاجرت به شهرهای اقماری تهران کرد. دوبرابر شدن نرخ اجاره‌بها، مستاجران را ناگزیر به ترک تهران کرد و شاهد گریز مستاجران از پایتخت به سمت حاشیه و شهرهای اقماری بودیم.

.........

ممنوعیت ساخت‌وساز روی گسل‌های تهران

در مرداد ماه، شهرداری تهران به دنبال مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مبنی بر ممنوعیت ساخت و ساز روی پهنه‌های گسلی شهر تهران، در نامه‌ای خطاب به شهرداران مناطق ۲۲ گانه این ممنوعیت را ابلاغ کرد. پیروز حناچی، معاون وقت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در نامهای به شهرداران مناطق 22گانه شهر تهران، دستور ممنوعیت صدور هرگونه مجوز ساختوساز جهت مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی دارای مجوز و همه جایگاههای سوخت در پهنه‌های گسلی اصلی را صادر کرد.

............

واگذاری فرودگاه‌ها به استان‌ها

در شهریور ماه، عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران از رونمایی طرح واگذاری فرودگاه‌های غیراقتصادی به استانداریها و شهرداریها خبر داد. غلامحسین باقریان با تأکید بر اینکه طرح تبدیل یا احداث فرودگاه‌های نسل سوم دیده شده، گفت: با این هدف، فرودگاه کوچکتر و اقتصادی‌تر احداث می‌شود تا هواپیماهای ۴۰ تا ۵۰ نفره اقدام به جابهجایی مسافر کنند.

……..

استعفای آخوندی و انتصاب اسلامی

در واپسین روزهای مهرماه، وزیر راه و شهرسازی در نامهای خطاب به رئیس جمهور، استعفای خود را اعلام کرد. عباس آخوندی در این نامه علت استعفای خود را اختلاف‌نظر در زمینه روش ساماندهی امور اقتصادی کشور و شیوه بازآفرینی شهری اعلام کرد. در این بین، در آبان ماه رییس‌ جمهور با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسی، محمد اسلامی را به سمت وزیر راه و شهرسازی منصوب کرد.

.........

ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده کشور

در آبان ماه، معاون وقت وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از آذرماه نوسازی 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شروع می‌شود، گفت: تفاهمنامه‌ای را با صندوق توسعه ملی و سازمان برنامه بودجه برای تجهیز مالی 6هزار میلیارد تومانی منعقد کردیم. هوشنگ عشایری افزود: از منابع تسهیلات بانکی، ساخت 100 هزار واحد مسکونی از آذرماه در بافت فرسوده سراسر کشور شروع می‌شود.

……

تشدید خط فقر درپی گرانی مسکن

در آذر ماه، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود از رشد ۲۵ درصدی خط فقر تابستان۹۷ نسبت به تابستان۹۶ خبر داد. اقتصاددان‏ها گران شدن مسکن در ماه‌های گذشته را علت اصلی افزایش خط فقر در شهرهای بزرگ ارزیابی کردند.

………..

انتصاب سه معاون جدید وزیر راه و شهرسازی

در دی ماه، وزیر راه و شهرسازی، طی احکامی جداگانه، فرزانه صادق‌مالواجرد را به سمت معاون خود در حوزه معماری و شهرسازی، محمد پژمان را به سمت مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و مازیار حسینی را به سمت معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان منصوب کرد. این پست‌ها قبل از این به ترتیب در اختیار محمدسعید ایزدی، هوشنگ عشایری و حامد مظاهریان بود.

...........

رشد سه و نیم برابری وسعت راه‌های كشور

در بهمن ماه، معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: در ابتدای انقلاب اسلامی در كشور حدود 63 هزار كیلومتر راه وجود داشته که اکنون این میزان به 216 هزار كیلومتر افزایش‌ یافته است. حیدر مطاعی افزود: راهداری و نگهداری از این حجم و وسعت راه‌های كشور با توجه به اینكه شبكه راه‌های كشور رشد سه و نیم برابری نسبت به سال 1358 داشته است، اهمیت و وسعت خدمات این حوزه را نمایان می‌كند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar