۱۲:۳۱ - ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - 26 March 2019
کد خبر: ۵۲۴۸۵
یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس شعبه بانک دولتی بابیان اینکه بازی‌گردانان بازار مسکن در سال جدید۶ عامل مهم هستند. گفت: این ۶ عامل شامل ثبات اقتصادی، رهاشدگی بازار مسکن، انتظار تورمی، تغییرات بیرونی، سیاست‌های درونی و شایعه است.

۶ عامل مؤثر بر وضعیت بازار مسکن در سال ۹۸پرویز کاکایی در خصوص اولین عامل تأثیرگذار بر سه بخش ساخت، عرضه و تقاضا به «صما» گفت: در حال حاضر فضای غبارآلودی در خصوص مباحث اقتصادی در جامعه وجود دارد. نگرانی‌ها و ابهامات اقتصادی باعث ایجاد دو رویکرد در بخش عرضه و تقاضا شده و خواهد شد.

وی گفت: نوسانات ارز و سکه از ابتدای سال ۹۷ باعث شد بخش بزرگی از عرضه و تقاضا از این بازار تخلیه‌شده و وارد دو بازار ارز و سکه شوند؛ بنابراین بازگشت دو بخش عرضه و تقاضا به بازار مسکن نیازمند ثبات اقتصادی است.

کاکایی گفت: طیف‌های مختلف جامعه برای بازگشت به بازار مسکن نیازمند اطمینان خاطر هستند. این اطمینان باید پاسخ گوی چند مسئله مهم سه بخش ساخت، عرضه و تقاضا باشد. در بخش ساخت باید سازنده اطمینان حاصل کند سرمایه‌گذاری در بخش مسکن همچنان سودآور است. برای حصول این اطمینان مسئولان باید همکاری تنگاتنگی با سازندگان در بخش ارائه زمین‌های ارزان و باکیفیت، کاهش هزینه و مجوزهای ساخت و نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی و پایه داشته باشند.

کاکایی گفت: حصول اطمینان برای بخش عرضه نیز شامل دو مسئله تشویق و تنبیه است مسئولان با نظارت‌های دقیق و قوی باید برای عرضه‌کنندگان منصف تشویق و به خاطیان و محتکران تنبیه قانونی لحاظ کنند. زمانی که عرضه‌کننده ببیند مسئولان در برابر محتکران مسکن جدی هستند. املاک خود را وارد چرخه مصرف می‌کنند. متأسفانه در حال حاضر عدم جدیت مسئولان در امر اخذ مالیات ‌به طنز اقتصادی مبدل شده است.

وی در خصوص اطمینان‌بخش تقاضا نیز گفت: نظارت‌های دقیق بر قیمت املاک، تبین و لحاظ قوانین محکم در خصوص املاک پیش فروشی، ایجاد بازار املاک استیجاری _مالکیتی و ارائه تسهیلات ارزان، آسان و طولانی ازجمله عواملی است که باعث بازگشت بخش تقاضا مصرفی به بازار می‌شود.

این کارشناس اقتصادی بابیان اینکه دومین عامل مؤثر بر بازار مسکن در ماه‌های آتی مربوط به گزینه رهاشدگی بازار مسکن است. گفت: برای بررسی این مورد باید نگاهی به آمار و ارقام داشت از ابتدای تابستان سال ۹۷ بازار مسکن متأثر از بازار مسکن وارد فاز افزایشی شد. این رشد در سراسر کشور رقمی در حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد بود؛ اما متأسفانه با کاهش نرخ ارز ۱۷ هزار تومانی تابستان به ۱۰ هزار تومانی پاییز و زمستان قیمت مسکن با کاهش روبرو نشده و هیچ بازوی نظارتی یا حاکمیتی برای تحلیل، بررسی و اصلاح این موضوع وجود نداشته و در نظر گرفته نشده و نمی‌شود بنابراین این موضوع وجود دارد که در سال ۹۸ علی‌رغم کاهش قیمت ارز و نوسانات بازار مسکن همچنان شاهد کاهش قیمت نباشیم.

به گفته این کارشناس مسکن انتظارات تورمی عامل سوم و تأثیرگذار بر پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن است. به‌احتمال قریب‌به‌یقین افزایش سهم انتظار برای نوسان مثبت قیمت واحدهای مسکونی در سال ۹۸ به‌رغم رکود حاکم بر بازار ناشی از تورم عمومی افزایشی خواهد بود البته این میزان رابطه مستقیمی با رشد قیمت ارز، مسائل بیرونی و درونی کشور، ایجاد برنامه‌های منسجم برای نظارت بازار مسکن و اخذ مالیات از خانه‌های خالی دارد.

کاکایی در خصوص نقش سیاست‌های درونی و تأثیر آن بر وضعیت بازار مسکن در سال ۹۸ گفت: در حال حاضر غفلت از تولید بزرگ‌ترین مشکل بازار مسکن است. متأسفانه در سال‌های اخیر به علت رکود تورمی، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، منفعت‌طلبی ارگان‌ها و نهادهای مختلف از بخش ساخت، حضور پررنگ بانک‌ها و مؤسسات در جمع‌آوری نقدینگی‌ها، نبود تسهیلات ارزنده ساخت و قیمت فزاینده زمین، ساخت‌وساز به‌شدت کاهش داشته و این مورد باعث افزایش قیمت مسکن شده است؛ اما به نظر می‌رسد تیم جدید وزارت راه و شهرسازی به‌شدت به دنبال همواره. سازی مشکلات بخش عرضه بوده و عزم جدی برای تولید مسکن دارد.

این کارشناس اقتصادی بابیان اینکه موضوع پنجم مربوط به موضوعات بیرون از کشور است. گفت: از ابتدای سال ۹۷ کشور ما درگیر تحریم‌های سنگین‌تر شده‌ایم که به‌احتمال‌زیاد تا سال آینده این تحریم‌ها شدیدتر هم می‌شود. اثرات این تحریم شامل کاهش فروش و صادرات نفت، صنایع غیرنفتی و تبادلات ارزی است. تمامی موارد ذکرشده باعث کاهش درآمد ارزی کشور شده و اقتصاد کشور را به چالش می‌کشاند؛ بنابراین به نظر می‌رسد اگر مسئولان بتواند درآمد ارزی کشور را متعادل‌تر کنند می‌توان انتظار داشت تورم عمومی کشور رقم بالایی نباشد.

کاکایی در تفسیر این موضوع گفت: در ایران، یکی از منابع اصلی تأمین بودجه دولت، دریافت ارز حاصل از فروش نفت خام است. تا اواخر دهه ۱۳۶۰ دولت در تدوین بودجه نرخ ثابت دلار را مبنی قرار می‌داد و در برابر آن، مقدار معینی ریال را به‌عنوان درآمد نفتی وارد بودجه می‌کرد؛ بنابراین اگر کمبودی در عواید نسبت به هزینه‌ها وجود داشت، این کمبود به‌صورت کسری در بودجه منعکس می‌شد. از اواخر آن دهه دولت برای تأمین کمبود درآمد پولی، نرخ ارز را چه به‌طور مستقیم و چه با دخالت در بازار آزاد افزایش می‌داد و در برابر آن پول بیشتری وارد بودجه می‌کرد.و بالاخره، همان‌طور که در ایران مشاهده‌شده، شرایط و چشم‌انداز سیاسی و اقتصادی یک کشور بر نرخ برابری پول آن تأثیر می‌گذارد. اگر کشوری با شرایط سیاسی متلاطم و آینده مبهم اقتصادی مواجه باشد، طبیعتاً انتظار می‌رود اقتصاد آن متزلزل و درنتیجه، پول آن غیرقابل اطمینان و ارزش آن در برابر پول سایر کشورها کمتر شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: بنابراین انتظار می‌رود با بهبود وضعیت اقتصادی کشور سرمایه‌ها به سمت بازارها قوی‌تر مانند مسکن و ساختمان و ساز کشیده شود.

وی بابیان اینکه «شایعه» ششمین عامل تأثیرگذار بر وضعیت بازار مسکن در سال ۹۸ است گفت: در حال حاضر فضای اقتصادی کشور غبارآلوده همراه با شایعه است و جامعه دید مثبتی به سال ۹۸ ندارد بنابراین نیاز است مسئولان به تفکیک مساعی در خصوص اقدامات موردنیاز برای بازگشت اعتماد و اطمینان به بدنه جامعه داشته باشند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر بخش عظیمی از منابع و سرمایه‌های داخلی موردنیاز ساخت یا تقاضای سرمایه‌ای برای تحرک معاملات مسکن به علت شایعه و فضای غبارآلود اقتصاد کشور وارد کشورهای همسایه مانند ترکیه و دبی شده است گفت: بر اساس آمارها بخش بزرگی از خریداران واحد‌های مسکونی ترکیه و دبی ایرانیان هستند این در حالی است که خریداران مسکن ترکیه علی‌رغم ضرر و زیان‌های شدید به‌واسطه نوسانات هنوز هم حاضر به حضور در بازار مسکن ایران نیستند و تنها دلیل این مسئله مربوط به فضای اقتصادی روشن در ترکیه است؛ بنابراین مسئولان حوزه ساختمان باید با جذب مشوق‌های مطلوب و همچنین ارائه تسهیلات ویژه این سرمایه‌داران را به کشور برگردانند.

وی درنهایت گفت: اگر تمامی مسائل و موانع ذکرشده حل‌وفصل شود شاهد شکوفایی بازار مسکن در سال آتی خواهیم بود و اگر این موارد رفع نشود بازار مسکن در سال آتی نیز به منوال سال 97 طی مسیر خواهد کرد؛ و این بازار به سبب غفلت و سهل‌انگاری مسئولان در سال‌های آتی دچار کمبود، افزایش قیمت شدید خواهد بود و اقتصاد کشور یکی از قوی‌ترین صنعت خود را از دست خواهد داد.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

برچسب ها مسکن98 ، رکود ، رونق ، تورم
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar