۱۴:۲۴ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - 07 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۰۲
استاد دانشگاه ترونهایم نروژ در گفت‌وگو با «صما»:
در پی اظهار نظر اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه مهندسی رودخانه و تدوین طرح جامع حفاظت از سیل باید در دستور کار قرار گیرد،استاد دانشگاه ترونهایم نروژ با بیان اینکه هیچ اراده و ضمانت اجرایی برای ساماندهی ضوابط چشم انداز توسعه شهری وجود ندارد، در عین حال تدوین آیین نامه های مربوطه در این زمینه را صرفا کاغذ بازی توصیف کرد.
تدوین طرح جامع حفاظت از سیل صرفا کاغذبازی است/ مشکل اصلی فقدان ضمانت اجرایی قوانین استبه گزارش خبرنگار «صما» طی روزهای اخیر محمد اسلامی ضمن بیان اقدامات انجام شده برای سیل زدگان درعین حال گفت: مهندسی رودخانه و طرح جامع حفاظت از سیل باید در دستور کار قرار گیرد. به کمک هیأت دولت باید دستورالعمل ها و بخشنامه هایی را در مسیر شهرسازی صحیح به کار بگیریم.

دکترناصرکرمی- اقلیم شناس- درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» در واکنش به اظهارت وزیر راه گفت: اساسا در حوزه ساخت و سازهای شهری،نباید تصور کرد که مشکل اصلی خلاء قوانین است چرا که حتی اگرقوانین چهل سال پیش نیزدر حوزه ساخت و سازشهری اجرایی شود،بسیاری از قوانین از کارآمدی لازم درزمان فعلی برخوردارهستند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بسیاری از واحدهای مسکونی که در حریم رودخانه ها ساخته شده اند،دارای اسناد رسمی هستند که خدمات رسانی به آنها از سوی دستگاه های خدمات رسان انجام شده است،و بنابراین این امر بیانگرآن است که مشکل اصلی، متولیان و نهادهای مربوطه هستند که به راحتی قوانین و ضوابط شهرسازی را زیر پا می‌گذارند.

این کارشناس محیط زیست همچنین با ذکرمثالی ادامه داد: به عنوان مثال در حالی که بر اساس قوانین موجود ساخت وسازدر حریم رودخانه غیرمجازاست اما همچنان که شاهد هستیم با ساخت و سازهای غیرمجازدرحریم رودخانه در شهر شیراز خسارت‌های جانی و مالی بی‌شماری به بارآمد.

وی با طرح این سوال که آیا گمان می‌شود که شهردار پیشین شیراز که مجوز چنین ساخت و سازهایی را صادر کرده و به صورت غیرمستیقم در ایجاد خسارت‌های مالی و جانی دراین شهر مقصر بوده است محاکمه خواهد شد؟تاکید کرد: بدون شک پاسخ این سوال منفی است و نه تنها هیچ نوع محکومیتی برای وی صادر نخواهد شد بلکه با گذشت زمان، مجددا همه چیز به روال سابق باز خواهد گشت.

استاد دانشگاه ترونهایم ادامه داد: حتی بشر اولیه نیز به این مساله آگاه بوده است که نباید در حریم رودخانه و دریا و... ، سکنی گزیند اما متاسفانه ما شاهد هستیم که درحال حاضر ساخت و سازهای انبوه در حریم رودخانه ها و دریا صورت می‌گیرد که نتایج آن ایجاد خسارت‌های جانی و مالی گسترده است.

کرمی ادامه داد: همچنان که در حال حاضر بر روی گسل‌های پر خطر زلزله در شمال تهران، شاهد ساخت برج های بلند مرتبه هستیم به همان نسبت نابهنجاری‌های ساخت و ساز نیز در حریم رودخانه و حریم دریا و... نیز وجود دارد.

این اقلیم شناس همچنین گفت: این امر در حالی است که بر اساس قوانین و ضوابط شهری که چندین دهه از زمان تدوین آن می گذرد، عملا ساخت و ساز در حریم رودخانه و دریا ممنوع است.

وی ادامه داد: در حالی این بی ضابطگی برروند ضوابط ساخت و سازهای ما حاکم است که در کشورهای پیشرفته ضوابط سخت گیرانه ای بر توسعه شهری حاکم است به طوری که به عنوان مثال در کشور نروژ حتی برای تعویض درب و پنچره منازل می بایست با شهرداری هماهنگی های لازم صورت بگیرد.

کرمی تاکید کرد: اما متاسفانه در کشور ما تمامی این ساخت و سازهای غیرمجاز، دارای مجوز رسمی از دستگاه های ذی ربط هستند و سایر نهادهای خدمات رسان شامل آب ، برق و گاز نیز اقدام به خدمت رسانی به این ساخت و سازها می‌کنند.

وی گفت: تا زمانی که ضمانتی برای اجرای قوانین در حوزه ساخت و ساز وجود نداشته باشد، اساسا تدوین هر نوع آیین نامه هیچ فایده‌ای ندارد و این صرفا اصحاب و سرداران بورکراسی هستند که به تدوین آیین نامه های کاغذی علاقه‌مند هستند، در حالی که معضل اصلی نبود ضمانت اجرای قوانین است.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar