۱۰:۴۳ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - 10 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۳۳
معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «صما»:
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور بابیان اینکه از ابتدای ورود به خوزستان ستاد بحران برای خوزستان تشکیل داده شد گفت: از همان ابتدا هماهنگی‌های لازم بین حمل‌ونقل جاده‌ای، زیرساخت، بنادر و دریانوردی، فرودگاه‌ها برای تسهیل در ارائه خدمات و کاهش صدمات بحران انجام گرفت.

خوزستان جبهه مشارکت برای کاهش صدمات سیل/ تلاش دولت برای بازگشایی راه‌ها و افزایش خدمات حمل‌و نقلی در خوزستانبه گزارش«صما» خیرالله خادمی نماینده ویژه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در استان خوزستان در گفت‌و گوی اختصاصی با «صما» گفت: در حال حاضر ترافیکی خدماتی زیادی در این استان ایجادشده که باید منسجم شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هم اکنون تمامی خطوط هوایی این استان به‌صورت کامل در حال خدمات‌رسانی است. در این خصوص هواپیمای جمهوری اسلامی (ایران ایر) به‌صورت روتین محموله‌ها را وارد استان می‌کند.

خادمی گفت: در کنار سیستم هوایی شبکه جاده‌ای و ریلی استان نیز در حال ارائه خدمات است. استان خوزستان شرایط ویژه‌ای دارد و بعضی محورهای اصلی استان که جاده ترانزیتی و ملی ما به‌حساب می‌آیند متأسفانه دچار آب‌گرفتگی شده‌اند و مسیر آن‌ها قطع‌شده است.

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در استان خوزستان گفت: بازگشایی جاده و ریل کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایست، چراکه تمامی شبکه‌های جاده‌ای و ریلی در سیطره آب و سیل قرار دارد البته ما تلاش کرده‌ایم با اعزام ماشین‌های سنگین راه‌های خوزستان آزادسازی شود.

خادمی در ادامه در گفت‌وگو با «صما» گفت: در کنار این فعالیت‌ها استاندار خوزستان نیز در تلاش است از شهر سوسنگرد، آبادان و خرمشهر حفاظت کند تا آب وارد این شهر نشود. این فعالیت‌ها از طریق احداث سیل بندها در حال انجام است؛ که اگر این فعالیت‌ها انجام نمی‌گرفت به‌طور حتم این چند شهر زیر سیل و آب مدفون می‌شد.

خادمی بابیان اینکه در حال حاضر 8 کیلومتر سیل بند برای شهر سوسنگرد انجام‌گرفته است گفت: حفاظت از این شهر بر عهده مجموعه اداره کل راه و شهرسازی استان گذاشته‌شده است؛ و تاکنون سعی شده هیچی آبی به منازل مردم این شهر نفوذ نکند.

خادمی بابیان اینکه ازجمله محورهای آسیب‌دیده محور چهار خطه اهواز به اندیمشک است که عملاً مسیر اصلی استان به بندر امام یا بنادر جنوبی و همچنین به سمت شمال کشور و پایتخت است که آسیب‌دیده است. گفت: دو باند از این محور را کاملاً آب‌گرفته و تردد در این جاده به علت گستردگی خدمات بسیار سنگین و طاقت‌فرسا است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور مسیر جایگزین این محور از طریق اهواز به سمت شوشتر – دزفول و اندیمشک است. این مسیر جایگزین کمی پیچیدگی و سختی برای مردم به همراه دارد چراکه ظرفیت آن‌ها کم است. همان‌طور که می‌دانید روزانه ۴۲ هزار وسیله نقلیه از محور اهواز – اندیمشک عبور می‌کردند که حالا با این حجم در مسیر جایگزین قطعاً دچار گره ترافیکی خواهند شد.

وی ادامه داد: دیگر محور آسیب‌دیده استان محور اهواز – آبادان است که در بعضی نقاط دچار آب‌گرفتگی شده و در ۴، ۵ کیلومتری اهواز آب سطح جاده را گرفته و یکی از پل‌های این محور را دچار آسیب کرده است. حدود ۱۲۰ روستا هم در استان آب‌گرفتگی دارند و مسیرهای روستایی این روستاها ارتباط جاده‌ای نداشته و قطع هستند.

خادمی در بخش دیگر سخنانش بابیان اینکه در حال حاضر بخش ریلی خوزستان نیز دچار بحران و آسیب شده است گفت: در مسیر راه‌آهن اهواز – اندیمشک به طول ۲۰ کیلومتر آب‌گرفتگی دارد که در ۲ کیلومتر آن وضعیت کاملاً بحرانی است و بستر ریل را سیلاب‌ها شسته است؛ بنابراین مسیر ریلی اهواز – اندیمشک قطع بوده به‌جز مسیرهای ترانزیتی جاده‌ای ما در چهار خطه اهواز – اندیمشک ریل استان هم که از بندر امام که به خرمشهر و سپس به اهواز می‌آید قطع است.

خادمی گفت: در حال حاضر با تلاش راه‌آهن شرکت جمهوری اسلامی ایران مسافرانی که به خوزستان می‌آیند در اندیمشک پیاده شده و از طریق جاده به‌وسیله اتوبوس به اهواز منتقل می‌شوند.

وی گفت: بنابراین از مسافران می‌خواهیم در صورت امکان از سفر به خوزستان جلوگیری کنند تا زمانی که اوضاع به وضعیت سابق خود بازگردد.

وی افزود: با توجه به آمار داده‌شده اداره بنادر و دریانوردی آبادان حفاظت از اروندکنار و شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان را بر عهده دارد و اداره کل بنادر استان خوزستان تجهیزات لازم را در اختیار آن‌ها قراردادهاست. این تجهیزات و ماشین‌آلات ارسالی جهت حفاظت و ترمیم سیل بندها و دیگر کارهای ضروری است که مردم نیاز دارند. همچنین بخش راهداری استان هم به‌شدت در حال ایجاد سیل ‌بند است تا از آب‌گرفتگی و آسیب رسیدن به محورها جلوگیری کند تا در ادامه اقدامات بعدی انجام بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آخرین برآورد خسارت در بخش زیرساخت که حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعلام‌شده تصریح کرد: با توجه به آمار و ارقام اعلام‌شده هنوز این آمار در استان خوزستان نهایی نشده چون جاده‌ها زیرآب بوده و آب‌گرفتگی دارد و به نظر می‌رسد عدد نهایی خیلی بیشتر از رقم اعلام‌شده باشد.

وی درنهایت گفت: در حال حاضر تا به امروز بالغ‌بر ۱۰۰۰ دستگاه ماشین‌آلات در بخش‌های مختلف خصوصی، راهداری، بنادر و دریانوردی و دیگر بخش‌های وزارتخانه در استان مشغول به فعالیت هستند؛ و تمامی این فعالیت‌ها برای این مورد شکل‌گرفته که مردم این خطه در آسایش و آرامش باشند.

انتهای پیام/

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar