۱۱:۲۸ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - 10 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۳۵
تهران کنار خوزستان
خوزستان تنها نیست. نه حالا که سیل آمده‌است. بلکه درست از روزهای جنگ همواره تهران چشم به خوزستان داشت. یادگاری آن دیار، مسجد خرمشهر را در باغ‌موزه دفاع ‌مقدس جا داد و حالا با آمدن سیل، دوباره تهران تمام‌قد کنار خوزستان می‌ماند. بعد از آنکه استان تهران به‌عنوان استان معین (استانی که باید برای بازسازی خوزستان به آن کمک کند) معرفی شد، تهران تمام امکاناتش را برای بازسازی خوزستان به‌کار گرفته‌است
تهران، استان معین برای خدمات‌رسانی بیشتر ‌به خوزستان معرفی شد

درست از زمانی که تهران یکی از استان‌های معین استان خوزستان لقب گرفت، نه‌تنها حجم کمک‌ها و تجهیزات امدادرسانی ارسالی به مناطق سیل‌زده افزایش پیدا کرد، بلکه مدیریت بحران، توزیع کالاها و اسکان آسیب‌دیدگان هم روند صحیح‌تری به‌خود گرفته است. حالا پایتخت‌نشینان بهتر می‌توانند به خوزستان که بسیاری از شهرها و روستاهایش زیر آب رفته‌اند، کمک کنند. چنین مسئله‌ای از تمامی پیغام‌ها و پست‌های اینستاگرامی و توییتری ایرانی‌ها برمی‌آید.

این پست‌ها اغلب یک‌پیام مشخص دارند که خوزستان تنها نیست. با این حال نباید غافل شد که کمک‌های ارسالی نیازمند مدیریت است و بی‌تردید چنین موضوعی اکنون جزو اولویت‌های خوزستان به شمار می‌رود. به همین منظور پیروز حناچی، شهردار تهران یکی از معاونان خود را به‌عنوان نماینده اصلی تهران در عملیات امداد‌رسانی به مناطق سیل‌زده استان‌های لرستان و خوزستان مشخص کرد.

شاپور رستمی، معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران به واسطه سابقه فعالیت‌های کاری در استان‌های جنوبی کشور ازجمله استان فارس شناخت خوبی از جغرافیا و اقلیم مناطق سیل‌زده جنوب دارد. در همین راستا حناچی در نامه‌ای خطاب به معاونت‌، سازمان‌ها، شرکت‌های تابعه شهرداری و شهرداران مناطق 22گانه اعلام کرده که ارسال هرگونه نیروی امدادی و تجهیزات و مواد مصرفی با هماهنگی و تأیید رستمی انجام پذیرد و از اقدامات جداگانه اجتناب شود. گفتنی است شهرداری تهران قرار است در مناطق سیل‌زده شهرستان دشت آزادگان شامل 4شهر «سوسنگرد»، «بستان»، «ابوحمیظه» و «کوت سیدنعیم» خدمات‌رسانی کند.

بر این اساس معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران که به‌همراه تیم‌های عملیاتی شهرداری به منطقه اعزام شده است، دیروز در گفت‌وگو با همشهری جزئیاتی از فعالیت‌های صورت گرفته روزهای اخیر در مناطق سیل‌زده دشت آزادگان را اعلام کرد. او با بیان اینکه اقدامات شهرداری تهران در مناطق سیل‌زده بر 3محور استوار است، گفت: ارسال ماشین‌آلات راهسازی و خدمات شهری، اقدامات بهداشتی و درمانی با اعزام گروه‌های پزشکی و درمانی و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی ازجمله اقدامات شهرداری تهران در مناطق سیل‌زده شهرهای شهرستان دشت آزادگان است.

رستمی، نماینده شهردار تهران در استان خوزستان مستقر در فرمانداری دشت آزادگان اضافه کرد: در بخش اعزام ماشین‌آلات راهسازی و خدمات شهری، 25دستگاه ماشین‌آلات سنگین شامل 20دستگاه کمپرسی و 5دستگاه لودر برای اعزام به منطقه تامین شده است که بخشی از این ماشین‌آلات در مناطق سیل‌زده در حال امدادرسانی به سیل‌زدگان هستند و بخشی دیگر نیز به‌زودی به منطقه انتقال داده می‌شوند. همچنین در کنار این ماشین‌آلات یک‌سری امکانات دیگر شهری نیز از قبیل ماشین‌های پِرِس و ماشین‌های شست‌وشوی جدول در حال اعزام به دشت آزادگان هستند تا هریک از این امکانات در جای خود به کمک سیل‌زدگان بیایند و در منطقه به‌کار گرفته شوند.

معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران همچنین در زمینه اعزام نیروهای انسانی از سوی شهرداری تهران به منطقه نیز گفت: بخشی از نیروهای خدماتی از بخش‌های مختلف شهرداری تهران وارد شهرستان شده‌اند و هریک از نیروها در بخشی که مورد نیاز باشد در حال امدادرسانی به مردم سیل‌زده هستند. در بخش بهداشت و درمان نیز، همکاران ما در شرکت شهر سالم به مدیریت حمیدچوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم هم‌اکنون در شهرستان حضور پیدا کرده و در حال هماهنگی به‌منظور اعزام تیم‌های بهداشتی و درمانی به منطقه هستند. در این زمینه به‌زودی و در اسرع وقت قرار است 9کادر درمانی شامل 3تیم 3نفره پزشکی که در هر گروه یک پزشک، یک تکنیسین و یک ماما حضور دارند، به منطقه اعزام شوند تا مصدومان حادثه سیل را درمان و به سایر سیل‌زدگان خدمات مورد نیاز را ارائه کنند.

رستمی همچنین به اقدامات فرهنگی شهرداری تهران به‌عنوان سومین محور کمک‌رسانی به سیل‌زدگان منطقه دشت آزادگان اشاره کرد و گفت: به‌زودی دکتر محمدرضا جوادی‌یگانه، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران نیز با گروهی به منطقه اعزام خواهند شد که برنامه‌های این معاونت نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

تا عادی شدن شرایط در منطقه می‌مانیم

شاپور رستمی، نماینده شهردار تهران در استان خوزستان: به‌طور کلی تأمین ماشین‌آلات راهسازی و خدمات شهری مورد نیاز شهرهای «سوسنگرد»، «بستان»، «ابوحمیظه» و «کوت سیدنعیم» برعهده ما خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به کمک‌های مردمی، بخشی از نیروی انسانی شهرداری تهران نیز به همراه امکانات مورد نیاز در قالب موکب‌ها با هماهنگی سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمدرسول‌‌الله(ص) تهران در حال ارائه خدمات هستند که هم‌اکنون کار پخت غذا برای سیل‌زدگان را انجام می‌دهند. مجموعه خدمات مورد نیاز در بحث پیشگیری، امداد و مقابله با سیل برعهده ماست و کلیه افراد و امکانات تا عادی شدن شرایط در منطقه حضور خواهند داشت و به مردم سیل‌زده خدمات‌رسانی خواهند کرد.

منبع: همشهری


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar