۱۲:۳۷ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - 10 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۳۷
دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان درگفت‌وگو با«صما»:
درحالی که به گفته برخی کارشناسان افتتاح نخستین پروژه مسکن امید در راستای برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار، نوید بخش سرزندگی ؛ امید و پویایی دربازآفرینی بافت‌های شهری است، اما همزمان دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور معتقد است تا زمانی که مشکلات موجود در امر احیای بافت‌های فرسوده از بین نرود، بازآفرینی بافت‌های فرسوده سرعت نمی‌گیرد.
نهادها بی‌خیال کاسبی از محل بهسازی بافت‌های فرسوده شوند/ افتتاح پروژه مسکن امید، نمایش تبلیغاتی بودبه گزارش خبرنگار «صما» چند روز پیش اولین پروژه مسکن امید شهر تهران در زمینی بالغ بر 2 هکتار وبا زیر بنای ناخالص 47 هزار متر مربع در قالب 9 بلوک و با تعداد 324واحد مسکونی و 63 واحد تجاری در مجاورت بافتهای فرسوده منطقه 18 ساخته توسط رییس جمهور افتتاح شد . به گفته رییس سازمان نوسازی شهر تهران این پروژه براساس مصوبه سال 1386شورای شهر تهران مبنی بر واگذاری ملک به اشخاصی که مشارکت درتملک خانه های خود کرده اند با مشارکت توسعه گران خصوصی ساخته شده است.

بسیاری براین باورند که افتتاح این پروژه انگیزه مثبتی را دربین سرمایه گذاران برای ورود به بهسازی بافتهای ناکارآمد شهری ایجاد می کند،این درحالی است که دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور،براین باوراست که با توجه به وجود 130 هزارهکتاربافت فرسوده درکشور و وجود مشکلات عدیده نمی توان انتظارداشت که افتتاح این پروژه نقش محرکی درجذب فرصت های سرمایه گذاری دراین حوزه داشته باشد.

فرشید پورحاجت ضمن بیان مطلب فوق درگفت وگو با «صما» با بیان اینکه پیش شرط موفقیت در احیای بافت‌های فرسوده حذف نگاه کاسبکاری دستگاه های متولی خدمات رسان است گفت: درحال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی ریسک سرمایه گذاری در حوزه تولید مسکن به شدت افزایش یافته است و بافت فرسوده نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه مشکلات عدیده دربازآفرینی بافتهای فرسوده سبب شده که ریسک تولید مسکن با افزایش چند برابری مواجه باشد.

وی با بیان اینکه درحال حاضرحوزه تولید مسکن تحت تاثیرمعضلات مختلفی نظیر پیچیدگی قوانین،چشم اندازمتزلزل اقتصادی،ناهماهنگی بین دستگاه های خدمت رسان با مشکلات عدیده ای روبه رو است گفت: متاسفانه علی رغم وجود 130 هزار هکتاربافت فرسوده درسراسرکشوراما عملا قوانین یکسانی برفرآیند تولید مسکن در مناطق برخوداروغیربرخوردارحاکم است واین مساله باعث کندی بازآفرینی بافتهای فرسوده می شود.

وی در پاسخ به سوال صما مبنی بر اینکه آیا بسته های تشویقی شهرداری در پرداخت عوارض مربوط به بافتهای فرسوده توانسته است درجذب سرمایه گذاران درامرنوسازی بافتهای فرسوده موفق باشد؟ گفت: مساله اصلی این است که با محاسبه تخفیف های عوارض درمیزان تراکم به این نتیجه می رسیم که اساسا این مشوقها درعمل ازپتانسیل چندانی برای جذب سرمایه گذاران برخودارنیستند.

دبیرکانون سراسری انجمن انبوه سازان کشور با یادآوری این موضوع که تنها راهکارتسریع نوسازی بافتهای فرسوده، حذف نگاه کاسبکاری دستگاه های خدمات رسان به بافتهای است تصریح کرد: تا زمانی که دستگاه های خدمات رسان شامل سازمان ثبت اسناد،آبفا،گاز،شهرداری،برق و .. نگاه کاسبکاری ودرآمدزایی درتوزیع خدمات به بافتهای فرسوده داشته باشند هیچ اتفاقی درروند احیای بافتهای فرسوده نخواهد افتاد.

پورحاجت با تاکید براینکه لازم است که دستگاه های خدمات رسان نگاه درآمدی خود به حوزه بافتهای فرسوده را به صفربرسانند همچنین طولانی بودن روند صدورپروانه ساختمانی برای بافتهای فرسوده را از جمله دیگرموانع مهم در تسریع بافتهای فرسوده قلمداد کرد وگفت: درحال حاضر زمان صدورپروانه ساختمانی دربافتهای فرسوده به طورمیانگین یکسال طول می کشد و این مساله نیزنقش بسیاربازدارنده ای در کندی احیای بافتهای فرسوده دارد.

دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشوربا تاکید براینکه تا زمانی که موانع تولید در بخش بافتهای فرسوده که شامل عوامل مختلفی است برداشته نشود نمی توان انتظارداشت که اتفاق خاصی دراین حوزه بیفتد گفت: به عنوان مثال سیستم بانکی هم درارایه تسهیلات به سرمایه گذارانی که دربافت فرسوده سرمایه گذاری می کنند قایل به ارایه مشوقهای خاصی نیست.

وی با اشاره به افتتاح پروژه مسکن امید گفت: تا زمانی که ریسک تولید در بافت‌های فرسوده به حداقل نرسد و در عین حال نگاه کاسبکاری دستگاه های خدمات رسان به بافت‌های فرسوده نزدیک به صفر نشود نمی توان انتظار داشت که با افتتاح یک پروژه تحول خاصی در روند احیای بافتهای فرسوده شهری رخ دهد و به نظرمی‌رسد که افتتاح پروژه هایی ازاین دست صرفا جنبه تبلیغاتی دارد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar